Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: daňová evidence  (Přečteno 3358 krát)

kamila7

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
daňová evidence
« kdy: Březen 26, 2009 »

Dobrý den, jsem OSVČ-neplátce. vedu si daňovou evidenci v excelu. Mám pouze výdajové doklady a pár vydaných faktur, za které mi přišly peníze na soukromý účet. Musím vést oddělěně výdajové doklady a faktury nebo to stačí vše v jedné tabulce a jako doklad, že peníze přišly doložit výpis z bankovního účtu? Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daňová evidence
« Odpověď #1 kdy: Březen 28, 2009 »

Stačí vše v jedné tabulce.
IP zaznamenána

luciferka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
daňová evidence
« Odpověď #2 kdy: Květen 20, 2009 »

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na rozdíl v rámci ukončení daňové evidence a účetnictví vzhledem k dlouhodobému nehmotnému majeteku. Spíše jestli to myslím správně:

DE:
1. náklady jsou celkově uznatelné již při nákupu podle § 24 písm. 2 odst. zn) ZDP.
2. při prodeji uplatním jako příjem podle § 10, s vyjímkou osvobození, částku, za kterou jsem ji prodala.
3. při vyřazení do vlastního úžívání či darování to nemá na daňovou povinnost podnikatele žádný dopad.

UCE
1. při prodeji v roce ukončení - uplatním § 32a ZDP jako daňově uznatelný náklad pouze za měsíce, ve kterých byla uskutečněna podnikatelská činnost (tedy spíše do měsíce vyřazení), do § 10 ZDP půjde rozdíl mezi tržbou (výnosem) a uznatelným nákladem
2. při darování či převod do vlastního úžívání uplatním jako daňově uznatenlý náklad opět pouze za ty měsíce, ve kterých byla uskutečněna podnikatelská činnost (tedy spíše do měsíce vyřazení z evidence)

Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daňová evidence
« Odpověď #3 kdy: Květen 20, 2009 »

DE
1)   ano
2)   při prodeji z OM (ještě před ukončením činnosti) příjem podle § 7, podléhá odvodům ZP a SP. Při ukončení činnosti je vyřazení do osobního užívání bez daňových dopadů, případný prodej v době 5 let od vyřazení podléhá zdanění podle § 10 - dochází ke zvýšení majetku poplatníka. Osvobození nelze použít. Příjmem je cena, za kterou jste prodala, proti příjmu by byly možné uplatnit pouze prokazatelně výdaje vynaložené až po vyřazení majetku
3)   vyřazení do osobního užívání (bez následného prodeje v době 5 let od vyřazení), nebo darování majetku nemají žádné daňové dopady

UCE  
1)   při prodeji z OM (ještě před ukončením činnosti) půjde o příjem podle § 7, daňovým výdajem bude zůstatková cena nehmotného majetku - viz § 24/2//b), bod 2. Odpisy dopočítáte podle § 32a s přesností na měsíce, zaokrouhlené na celé koruny nahoru (daňově je odpisován majetek, který byl zaevidován v účetnictví do 31.12.2000 - pro výpočet jeho daňových odisů se používá ZDP platný do konce roku 2000, tehdy platily odpisové sazby a koeficienty a nehmotný majetek zaevidovaný počínaje rokem 2004. V mezidobí byly do základu daně plně přejímány účetní odpisy). Prodej z OM může být pro poplatníka výhodný - lze docílit ztráty z prodeje, která bude snižovat základ daně.  Při vyřazení majetku do osobního užívání (při ukončení činnosti) dopočítáte odpisy jen za měsíce podnikání, zůstatkovou cenu zaúčtujete na 491/07x, vyřazení z majetku 07x/01x a tím to končí.  Případný prodej po vyřazení by podléhal zdanění podle § 10 ZDP, výdajem by podle mého názoru mohla být zůstatková cena, výdaje lze uplatnit pouze do výše příjmů.
2)   ano.
IP zaznamenána

luciferka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
daňová evidence
« Odpověď #4 kdy: Červen 14, 2009 »

Dobrý den,

mám nějaké otázky k mému předešlému dotazu:

1. Prodej z OM může být pro poplatníka výhodný - lze docílit ztráty z prodeje, která bude snižovat základ daně.
- rozumím tomu dobře: že bych měla provést prodej tzv. za symbolickou cenu, čili aby prodejní cena byla nižší než zc cena DNM?

2. u darování mohu uplatnit v obou případech (DE a UCE) § 15 odst. 1 ZDP  jako nezdanitelnou část ZD? (podle mě ano)

Předem děkuji za Vaše veškeré odpovědi :-) hodně moc mi s tím pomáháte!!!!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daňová evidence
« Odpověď #5 kdy: Červen 14, 2009 »

1. Ano.

2. Nejsem si jistá, na co přesně se ptáte. Fyzická osoba uplatňuje nezdanitelnou část základu daně podle § 15 ZDP bez ohledu na to, zda vede DE, nebo účetnictví. Ustanovení § 20/8 ZDP platí pro právnické osoby.
Podmínkou pro uplatnění nezdanitelné části základu daně je darování subjektu, uvedenému v § 15/1 ZDP. Dále jsou zde omezení v podobě minimální (2% základu daně, nebo  v souhrnu alespoň tisícovku) a maximální částky (10% základu daně). V případě darování nelze uplatnit v nákladech zůstatkovou cenu majetku ? viz § 25/1/o) ZDP.

Nemáte zač:-)  Když pěkně vyjmenujete subjekty, kterým lze poskytnout dar, tak máte popsaný list. Do konce roku 2008 bylo možné uplatnit odpočet jen u darů, které byly poskytnuty příjemcům na území ČR, od roku 2009 lze poskytnout i subjektům se sídlem či bydlištěm v EU, v Norsku a na Islandu.
IP zaznamenána
Stran: [1]