Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: priznani  (Přečteno 1985 krát)

romana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
priznani
« kdy: Březen 24, 2009 »

Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně naší zaměstnankyně, od 26.12.2007 pobírá rodičovský příspěvek, takže po celý rok 2008. Od srpna 2008 pracuje na dohodu o pracovní činnosti u jiného zaměstnavatele, její odměna je 10 000 hrubého, strhávájí jí tedy 15% zálohovou daň, SP a ZP a nepodepsala prohlášení.
1. Je povina dělat příznání k dani za 2008
2. Může si její manžel odečíst slevu na manželku (je u nás také zaměstnaný a má ještě vedlejší poměr u jiného zaměstnavatele), když manželčin hrubý příjem byl 50 000 (od srpna do prosince) + rodičovský příspěvek? A má na to vliv, že jsou manželé teprve od září 2008?

Děkuji za pomoc

S pozdravem
Romana K.
IP zaznamenána

romana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
priznani
« Odpověď #1 kdy: Březen 25, 2009 »

Umíte mi někdo, prosím, poradit s výše uvedeným příkladem? Vzhledem k termínu, bych to potřebovala vědět co nejdříve, předem děkuji za každou radu.
S pozdravem
Romana
IP zaznamenána

romana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
priznani
« Odpověď #2 kdy: Březen 27, 2009 »

Dobrý den paní Zdeno,
nevíte prosím, jak řešit muj případ? Každá rada dobrá.

Děkuji
S pozdravem
Romana
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135
priznani
« Odpověď #3 kdy: Březen 27, 2009 »

vím jak je děsný, když Vám nikdo neodpovídá a potřebujete poradit.
já nevím, jestli je povinna podat daňové přiznání, ale každopádně bych jí to doporučovala, protože pokud se jedná o zálohovou daň bez podepsaného prohlášení, tak, když si podá daňové přiznání, tak se jí nejspíš všechna odvedená daň vrátí, protože uplatní na sebe slevu ve výši 24840 - pokud si podá daň přiznání sama budete mít Vy jistotu - pokud byste jí dělala roční zúčtování - pořád by Vám to vrtalo v hlavě, zda jste jí ho mohla vůbec udělat

no a jestli si ji manžel může uplatnit - pokud máte publikaci Abeceda mzdové účetní - píše se tam na straně 257 - 24840 na manželku - manžela - vlastní příjem uplatněné osoby nepřesáhl 68000,-, v celém zdaňovacím období, bez ohledu na to, zda byla nebo nebyla po celý rok manželkou, v případě uzavření manželství v průběhu roku 2070Kč za každý měsíc, na jehož počátku již byla manželkou poplatníka
tak jestli Vám to pomůže - nevím, jestli spolu předtím byli jako druh a družka a ani nevím, jestli by to šlo nějak použít pro uplatnění celé slevy, takhle nejspíš jen od uzavření manželství za každý celý měsíc

pokud mu budete dělat roční zúčtování musíte mít jistotu, že mu na vedlejšáku nebyla srážená zálohová daň, asi by byla jistota pro Vás ať si udělá daňové přiznání
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
priznani
« Odpověď #4 kdy: Březen 27, 2009 »

    Myslím si, že pokud neměla žádné jiné příjmy, jen z dohody, měl by jí udělat vyúčtování ten zaměstnavatel, nemá u něho však podepsané prohlášení, takže když si vyžádá potvrzení o zdan. příjmech za 2008 a udělá si  přiznání sama, uplatní si v něm na sebe 24840.

     Romanko, pokud vydělala manželka 50 tisíc, nepřesáhla hranici 68 tisíc, rodičovský příspěvek se zde nezapočítává, může si na ni uplatnit manžel slevu, ale jen za měsíce kdy byli manželé, takže za 4 měsíce to dělá poměrnou část Kč 8.280,-.

     Snad jsme Vám s Romčou krapet pomohly. J.  
IP zaznamenána

romana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
priznani
« Odpověď #5 kdy: Březen 27, 2009 »

Zdravím,
velmi Vám děkuju, už jsem nedoufala. Vzhledem k tomu, že manžel je u nas zaměstnaný a má ještě jednu práci, zúčtovaní daní mu nedělám, dělá si to sám, jen jsem jim chtěla krapet pomoci, manželku se tedy odečíst může za poměrnou část, kdy byli manželé, hned mu to píšu:) A co se týká jeho manželky, za celý minulý rok od nás žádný příjem neměla, jelikož byla na rodičovské dovolené, zúčtovat daně bych jí tedy nemela. Pak z ní vylezlo, že je od srpna zaměstnaná na dohodu o pracovní činnosti, a bere kolem 10 000 a že ji ta ucetni rekla, ze si nemusi davat priznani,coz je mi divne. A ted mi zacalo vrtat hlavou, jestli jsem ji ja mela davat podepisovat na rok 2009 prohlaseni, kdyz je na mateřske. U toho druheho ho nepodepisovala, u mě tedy ano.

ještě jednou diky za rady
Romana
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135
priznani
« Odpověď #6 kdy: Březen 27, 2009 »

No, ona by při rodičováku u Vás skutečně nemusela mít podepsané Prohlášení, bylo by pro ni lepší, aby si podepsala u vedlejšáku, takhle to u nás některé maminy mají, protože pokud by měla výdělek do 5000,- bez podepsaného prohlášení  měla by srážkovou daň a ta by se jí již nijak nevrátila, pokud má zálohovku, tak to je vlastně jedno, když si pak podá daňové přiznání
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
priznani
« Odpověď #7 kdy: Březen 27, 2009 »

Paní nemá povinnost podat daňové přiznání - neměla souběžně dva zaměstnavatele, kteří by jí strhávali zálohovou daň. Ale když si podá přiznání, tak jí FÚ vrátí odvedené zálohy.
Manžel uplatní slevu na vyživovanou manželku jen za měsíce, ve kterých byli celý měsíc svoji, možná až od října.
IP zaznamenána
Stran: [1]