Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daňová evidence plátce DPH v Kč a v EUR  (Přečteno 2714 krát)

Stanislava

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 40
Daňová evidence plátce DPH v Kč a v EUR
« kdy: Březen 20, 2009 »

Dobrý den,

ještě bych měla dotaz ohledně vedení DE. Je mi jasné, jak se vede DE, když jsme plátci DPH, ale mám trochu zmatek v dokladech, když některé mám v Kč a jiné v EUR. Např. faktury vystavuji jak v Kč, tak i v EUR. Na vystavené faktuře uvádím kurz ke dni vystavení faktury, kterým mám i přepočítané DPH a ZD (fakturuji v EUR české firmě), takto vypočítané DPH si tedy uplatním? Pak mi ale firma uhradí takto vystavenou fakturu v EUR a já mám tuto částku přepočítat kurzem, kdy mi částka přišla na BÚ a dát jí do DE? Kurzové rozdíly by tam vlastně neměly být, protože do DE dávám pouze částku, která mi přijde zaplacená na BÚ.

Děkuji moc za odpověď. Stanislava
IP zaznamenána

Stanislava

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 40
Daňová evidence plátce DPH v Kč a v EUR
« Odpověď #1 kdy: Březen 20, 2009 »

Mám ještě doplňující dotaz. Když mám paragon na 355 EUR za mýtné, mohu přepočítat tuto částku kurzem ČNB, kdy byl doklad vystaven a tuto korunovou částku si dát do peněžního deníku? Nerada bych vedla DE ve dvou měnách.

Když byl doklad vystaven v neděli, tak mám použít kurz z pondělí?

Děkuji za odpověď. Stanislava
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňová evidence plátce DPH v Kč a v EUR
« Odpověď #2 kdy: Duben 17, 2009 »

Z vystavené faktury přiznáte DPH v takové výši, v jaké jste ji uvedla na faktuře. Až vám firma zaplatí, tak přijatou cizí měnu přepočítáte na Kč (podle vámi předem stanoveného způsobu přepočtu příjmů v cizí měně), z vypočítané částky odečtete DPH, kterou jste uvedla na vydané faktuře a zbytek bude příjmem z podnikání.

S paragonem za mýtné můžete naložit tak, jak píšete. Pokud přepočítáváte denním kurzem ČNB (nestanovili jste si pro přepočet pevný kurz), pak použijte ten, který platil v neděli - tedy páteční.
IP zaznamenána
Stran: [1]