Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Ukončení činnosti  (Přečteno 3373 krát)

jaroslava

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Ukončení činnosti
« kdy: Březen 17, 2009 »

Dobrý den, potřebuji poradit. V roce 2008 jsem ukončila, resp. přerušila podnikatelskou činnost. Podnikala jsem 4 měsíce. Zůstaly mi zásoby. Zajímá mě, v jakých cenách zásoby dodanit. Jestli v nákupních nebo v prodejních. Bude tento příjem zahrnut i do výpočtu pro soc a zdrav. pojištění?
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení činnosti
« Odpověď #1 kdy: Březen 17, 2009 »

Zásoby dodaňte v nákupních cenách (v prodejních cenách už je započítaná marže, která zřejmě nebude realizována). Dodanění se provádí v tabulce E přílohy č. 1 daňového přiznání jako úprava základu daně podle § 23 ZDP - v tomto případě půjde o úpravu zvyšující základ daně.
Do přehledů o příjmech a výdajích pro SP a ZP zahrnujete pouze příjmy z podnikání a vynaložené výdaje, úpravy základu daně se do přehledů nezapočítávají.
IP zaznamenána

jaroslava

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Ukončení činnosti
« Odpověď #2 kdy: Březen 18, 2009 »

Paní Zdeno, děkuji vám za odpověď. Není mi jasné, proč mi někteří tvrdí, že úpravy základu daně se do přehledů pro SP a ZP započítávají. Někde je napsáno, že vyměřovacím základem OSVČ pro SP je 50% příjmů ze samostatné výdělečné činnosti, a to po odpočtu výdajů vynaložených na jejich dosažení......., jinde čtu, že vyměřovací zákad je 50% daňového základu. Tak nevím, čím se mám řídit. Děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení činnosti
« Odpověď #3 kdy: Březen 19, 2009 »

Některé úpravy základu daně se do přehledů započítávají a některé ne:-)
Ti, kteří vám tvrdí, že se úpravy započítávají, zřejmě v tabulce E uvádějí odpisy hmotného majetku, poměrnou část leasingu, cestovní náhrady a možná i jiné výdaje, které uplatňují podle § 24 ZDP. Výdaje nezahrnuli do daňové evidence, nebo peněžního deníku, ale  zapsali je až do tabulky E jako úpravu základu daně. Tyto výdaje - přestože jsou zapsané v tabulce E - vstupují do přehledů SP a ZP, neboť se jedná o klasické výdaje na dosažení příjmů. Do přehledů uvádíte příjmy z podnikání a vynaložené výdaje, které vám zákon o daních z příjmů jako výdaje uznává podle § 24 - 32.

Ve vašem případě se ale nejedná o příjem z podnikání (zvyšujete základ daně o nespotřebované zásoby), pokud byste snižovala základ daně o závazky, tak by nešlo o výdaj na podnikání. Jedná se o typickou úpravu základu daně podle § 23 ZDP, která není ani příjmem, ani výdajem, kterou nemusíte uvádět v přehledech, neboť zákony o pojistných vám tuto povinnost neukládají.  

Ve vyměřovacích základech nastane změna až od roku 2009.
Pro rok 2008 platí pro ZP i SP: vyměřovacím základem je 50% rozdílu příjmů a výdajů.
Od roku 2009 platí: vyměřovacím základem pro SP bude nově 50% základu daně
                                 vyměřovací základ pro ZP zůstává beze změny (polovina rozdílu příjmů  
                                  a výdajů).
IP zaznamenána

jaroslava

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Ukončení činnosti
« Odpověď #4 kdy: Březen 20, 2009 »

Kdyby to tak bylo, budu ráda. Problém je, že podle některých dodaněné zásoby je příjem jako každý jiný. Dle vašeho i mého názoru ne. FÚ také tvrdí, že dodaněné zásoby musím zahrnout do vyměřovacího základu pro SP.
Na formuláři pro SP se příjmy posuzují podle § 15 odst. 1 zák. č. 589/1992 Sb., což podle nového je, že vyměřovací základ je základ daně. Mám se řídit zákonem, který platil do konce roku 2008? A jak to obhájit? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení činnosti
« Odpověď #5 kdy: Březen 21, 2009 »

Váš FÚ je kompetentní k určení vyměřovacího základu pro SP? Ten náš tedy ne, ani si nevzpomínám, že by někdy se montoval do věcí, které mu nepřísluší:-)
Vyměřovací základ pro SP za rok 2008 určujete podle § 5b/1 zák. 589/1992 Sb. Zde najdete úplné znění zákona, pro rok 2008 platí tučný, ale přeškrtnutý text.
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/socialni-zabezpeceni-pojistne/zneni.aspx
IP zaznamenána

leeda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Ukončení činnosti
« Odpověď #6 kdy: Leden 21, 2013 »

Dobrý den, chtěla bych navázat na dotaz ohledně zdanění zásob při ukončení činnosti v roce 2012. Chtěla bych vědět, jestli se cena zásob má započítat do vyměřovacího základu pro SP a ZP. Našla jsem si tady v diskuzích jeden dotaz, ale ten je z roku 2009, kde paní Zdena uvádí, že nikoli.  Když jsem si ale cenu zásob zkušebně zadala do interaktivního formuláře DP  za rok 2012 do tabulky E, částka mi doskočila i do řádku 105 přílohy č. 1, čímž se zvýšil daňový základ pro výpočet daně a návazně i vyměřovací základ pro SP a ZP. Předem děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení činnosti
« Odpověď #7 kdy: Leden 21, 2013 »

Cena dodaněných zásob se započítá do vyměřovacího základu pouze pro SP, pro ZP nikoliv.
IP zaznamenána

leeda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Ukončení činnosti
« Odpověď #8 kdy: Leden 21, 2013 »

Mi se ale změnil vyměřovací základ i v Přehledu pro VZP. Znamená to tedy, že bych jej měla vyplnit zvlášť, ne v návaznosti na daňové přiznání? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení činnosti
« Odpověď #9 kdy: Leden 21, 2013 »

Znamená to, že přehled pro VZP můžete vyplnit v návaznosti na daňové přiznání. Vyměřovacím základem pro výpočet pojistného na zdravotní pojištění je rozdíl příjmů (ř. 101)  a výdajů (ř. 102), který najdete na ř. 104 přílohy č. 1.
Nebo můžete nechat přehled tak, jak se vám vyplnil, dobrovolnosti se nekladou meze.
IP zaznamenána

leeda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Ukončení činnosti
« Odpověď #10 kdy: Leden 22, 2013 »

Tak to určitě ne, moc vám děkuji za radu.
IP zaznamenána
Stran: [1]