Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vměstnat 2 příjmy do jednoho roku...?  (Přečteno 1759 krát)

volgograd

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Vměstnat 2 příjmy do jednoho roku...?
« kdy: Březen 12, 2009 »

Pracoval jsem 2x na smlouvu o dílo, jednou to bylo v roce 2008 (smlouva podepsána a práce provedena někdy o letních prázdninách), platba (ze zahraničí) obdržena někdy v první půlce září.

Podruhé jsem pracoval na smlouvu o dílo (smlouva podespána a práce provedena někdy ke konci roku 2008 (hlavně v prosinci), peníze nicméně obdrženy až v někdy v první půlce Ledna roku 2009 (tedy nový rok).


Budu tedka podávat danové přiznání za rok 2008, tedy za tu první smlouvu o dílo. V roce 2009 si ale hodlám udělat živnostenský list (na stejnou práci na kterou jsem dříve dělal na smlouvu o dílo, protože očekávám další zakázky v tomto roce a smlouva o dílo by mi už neprošla). Problém je, že jsem peníze za tu 2. smlouvu o dílo obdržel na začátku tohoto roku (2009) a co jsem tak počítal, tak kdybych tenhle příjem za 2.smlouvu o dílo+budoucí příjmy v roce 2009 ze živnosti , na konci roku 2009 (začátku 2010) danil \"spolu\", tak bych se už asi dostal za částku ,kterou si odečtu jako slevu na dani a tím pádem bych potom z části peněz už musel platit daň... (sleva na dani za poplatníka+studenta by mi celou dan už \"nevymazala\").

Mě ted jde o to, jestli bych si tento rok mohl \"uvolnit ruce na začátku\" a částku za 2. smlouvu o dílo přesunout a danit ještě za rok 2008 (spolu s tou 1. smlouvo o dílo a obdrženou částkou). Nakonec většina práce a 2. smlouva byli podepsány ještě v roce 2008.

Mám 2 dotazy:

1) Mohl bych si i tu 2. smlouvu o dílo a obdrženou částku tedy \"přesunout\" (a tedy i zdanit) za rok 2008? Podotýkám, že většina prací a smlouva byla \"vytvořena\" skutečně ještě v roce 2008, jen ta platba (a \"faktura\" nebo jak to nazvat) se dostala až do roku 2009. Mohl bych si to tedy \"přesunout\" a zdanit ještě za rok 2008?

2) Kdybych mohl, nebyl by problém, že jsem v roce 2008 měl dvě smlouvy o dílo (a neměl jsem si tehdy už tedy zřídit živnostnak? Nedělali by na fin. úřadě problémy v tomhle... ). 1. smlouva o dílo byla někdy o letních prázdninách 2008 (platba v září) a 2. smlouva byla v prosinci 2008. Nedělali by mi na finančním úřadě problémy se 2 smlouvami o dílo v jednom roce?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vměstnat 2 příjmy do jednoho roku...?
« Odpověď #1 kdy: Březen 14, 2009 »

1) Ne. Rozhodující je příjem peněz a ten nastal až v roce 2009.
2) S tím by neměl být problém. Finanční úřad se nebude příliš zajímat, zda máte ŽL, hlavně, že jste příjem zdanil.
IP zaznamenána

volgograd

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Vměstnat 2 příjmy do jednoho roku...?
« Odpověď #2 kdy: Březen 15, 2009 »

Ad1)

Takže fakt není možná žádná daňová optimalizace? Co kdybych to prostě ale všechno zdanil za rok 2008? Přišli by mi na to nějak?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vměstnat 2 příjmy do jednoho roku...?
« Odpověď #3 kdy: Březen 15, 2009 »

Přišli by na to jedině důslednou kontrolou:-)
IP zaznamenána

volgograd

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Vměstnat 2 příjmy do jednoho roku...?
« Odpověď #4 kdy: Březen 15, 2009 »

hm... a dělá se často takováto důsledná kontrola :-)...?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vměstnat 2 příjmy do jednoho roku...?
« Odpověď #5 kdy: Březen 15, 2009 »

Zeptejte se na kontrolním oddělení svého FÚ:-)
Za sebe mohu říci, že jsem opravdu důslednou kontrolu od roku 1990 nezažila, ale nechci to zakřiknout.
IP zaznamenána
Stran: [1]