Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Smlouva o dílo a následně živnost...  (Přečteno 6199 krát)

volgograd

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Smlouva o dílo a následně živnost...
« kdy: Březen 09, 2009 »

Měl jsem tento rok příjem na smlouvu o dílo (např. tvorba webových stránek) ze zahraničí, což hodlám v daňovém přiznání za rok 2009 danit jako ostatní příjmy (paragraf 10 nebo co).


Tento rok si ale plánuji založit i přímo živnost a to sice se stejnou náplní (tvorba webových stránek). Nebude v tom nějaký rozkol (mezi dřívější (letošní smlouvou o dílo a následně živností)?

Budu moci ten první příjem stále uplatnit (danit) jako smlouvu o dílo (živnost jsme tehdy ještě neměl) i když budu stejnou činnost provozovat i později (ale zákazník bude jiný, a už ne ze zahraničí), ale už s živnostenským listem (který si hodlám zřídit)...?

Podle mě bych ten první příjem  měl normálně danit jako smlouvo o dílo, protože to tak taky bylo, neměl jsem tehdy živnost, bylo to jen na smlouvu o dílo, hotovo.... (Tím pádem bych živnost začinal s nulovým příjmem)... Mýlím se...??

(Děkuji)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Smlouva o dílo a následně živnost...
« Odpověď #1 kdy: Březen 09, 2009 »

Nemýlíte se.
IP zaznamenána

volgograd

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Smlouva o dílo a následně živnost...
« Odpověď #2 kdy: Březen 09, 2009 »

Opravdu ne :-D!? Tak to mi spadl kámen za srdce :-)!!

Ale tady mi tvrdily něco jiného takže ted nevím komu věřit... :-(:

http://forum.finexpert.cz/viewtopic.php?f=319&t=1068711&sid=bf868661d7056e7cf18a594d0bc209dd

...??

Konkrétně tady:

\"Dnem získání živnostenského oprávnění to nebudou příjmy ostatní ale příjmy ze živnosti ... hlavně mít tu živnost dřív než druhého zákazníka nebo druhou zakázku ...\"

Ted nevím co si myslet... :(? Doufám že máte pravdu vy a ten pán se mýlí...?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Smlouva o dílo a následně živnost...
« Odpověď #3 kdy: Březen 09, 2009 »

Ale oni vám netvrdí něco jiného.

..... Dnem získání živnostenského oprávnění to nebudou příjmy ostatní ale příjmy ze živnosti ... hlavně mít tu živnost dřív než druhého zákazníka nebo druhou zakázku ...

Ten první příjem, na který jste ještě neměl živnostenské oprávnění, bude zdaňovat podle § 10 zákona o daních z příjmů.
IP zaznamenána

volgograd

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Smlouva o dílo a následně živnost...
« Odpověď #4 kdy: Březen 09, 2009 »

Aha... no ale na to jsem se jich neptal, asi jsem se tam špatně vyjádřil, takže pro jistotu, i kdybych měl na tu smlouvu o dílo příjem milion, tak ho daním zvlást (a ne v živnosti). Živnost potom začínám s příjmem 0 kč. Správně...? (jenom pro jistotu :-) ).

Pokud skutečně ano, tak vám děkuju, vytvořila jste mi příjemný zbytek dne :-).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Smlouva o dílo a následně živnost...
« Odpověď #5 kdy: Březen 10, 2009 »

Všichni hovoříme o stejné věci, jenom se každý jinak vyjadřujeme:-)

Z pohledu daně z příjmů: úhrada za první smlouvu o dílo se uskutečnila v době, kdy jste na svoji činnost neměl živnostenské oprávnění (i kdyby vaše činnost vykazovala znaky živnosti, pak toto neřeší zákon o daních z příjmů, nýbrž živnostenský zákon jako neoprávněné podnikání), takže tento příjem budete zdaňovat jako Ostatní příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů.

U příjmů ze živnosti podle § 7 ZDP začínáte s nulou. Osobně bych zdaňovala jako příjem ze živnosti všechny úhrady, které jsem obdržela po vzniku živnostenského oprávnění bez ohledu na to, ve kterém období jsem práci skutečně provedla.
IP zaznamenána

volgograd

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Smlouva o dílo a následně živnost...
« Odpověď #6 kdy: Březen 10, 2009 »

Dobře děkuji, ale na tom druhém webu mi zase uživatel Rop vehementně tvrdí opak... A já neznám ani jednoho z vás, takže automaticky muzu obou dvou věřit tak přibližně stejně a to mě staví do nezáviděnihodné situace jako mezi dvěma drtícími kameny :-)...

Takže kdybych měl na smlouv o dílo v tom lednu příjem např. 150 000kč, tak bych po odečtení slev na dani neplatil žádné daně. Danil bych to jako smlouvu o dílo.
Pokud bych měl následně příjem ze živnosti taktéž 150 000 kč, tak zase po odečtení slev na dani nezaplatím na dani (nemluvím ted o soc a zdrav pojištění) NIC. Danil bych to už jako příjem ze živnosti. (Narozdíl od toho prvního, který byl před živností).

NEsčítalo by se mi to nějak potom, jakože jsem měl za rok příjem 300 000kč a tohle bych musel už nějak danit ZAROVEN, jak jeden balík...? (protože pak bych už dan platil, slevy na dani by mi na to nevystačili)... CHápu to správně, nebudu to muset danit jako 300 000kč NAJEDNOU, ale jako 150 000kč na smlouvu o dílo mínus sleva na dani na poplatníka a sleva na dani pro studenta, a jako 150 000kč ze živnosti mínus sleva na dani pro poplatníka a sleva na dani pro studenta...?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Smlouva o dílo a následně živnost...
« Odpověď #7 kdy: Březen 10, 2009 »

Ale Rop vám přece tvrdí prakticky to samé, jenom jinými slovy.

Samozřejmě, že se vám to potom bude sčítat:-))
Slevy na poplatníka můžete uplatnit v jednom roce ke všem příjmům za rok a pouze jednou. Budete mít příjem podle § 10 ZDP ve výši 150 tis. Kč - jak už uvedl Rop, uplatníte k němu jenom prokázané výdaje a pokud žádné neprokážete, pak je celá částka vaším příjmem. Dále budete mít příjmy ze živnosti dalších 150 tis. Kč, ke kterým si zřejmě uplatníte paušální výdaj 50%, tedy 75 tis. Kč. Ke zdanění bude 150 tisíc podle § 10 + 75 tisíc podle § 7 = 225 tis. Kč. Vypočítáte daň 33.750,-, ke které uplatníte slevu na poplatníka a slevu na studium 28.860,- a zaplatíte daň 4.890,- Kč.
IP zaznamenána

volgograd

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Smlouva o dílo a následně živnost...
« Odpověď #8 kdy: Březen 10, 2009 »

Ale co se týče platby zdrav a soc tak to se bude brát jen podle té živnosti (jen podle jednoho 150 000 ne)?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Smlouva o dílo a následně živnost...
« Odpověď #9 kdy: Březen 10, 2009 »

Ano, sociální a zdravotní pojištění byste odváděl jen z příjmů ze živnosti. Předpokládám, že první smlouva o dílo bude uzavřena podle občanského zákoníku
IP zaznamenána

volgograd

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Smlouva o dílo a následně živnost...
« Odpověď #10 kdy: Březen 11, 2009 »

Bude...? Ona už byla uzavřena, někdy v lednu, nebo dokonce možná min. rok v prosinci... Bylo to v angličtině, takže sám nevím co to bylo konkrétně zač, ale pokud oni jsou firma \"zaměstnavatel\" a já fyzická osoba, tak to bylo předpokládám automaticky na základě občanského zákona ne...?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Smlouva o dílo a následně živnost...
« Odpověď #11 kdy: Březen 11, 2009 »

Promiňte, byla uzavřena.
Zaměstnavatel by uzavíral smlouvu podle zákoníku práce:-) Spíše mě zajímalo, zda jste neuzavřeli vztah podle autorského zákona - část takovýchto příjmů podléhala v roce 2008 povinným odvodům zdravotního pojištění. Od roku 2009 je to ještě horší, některé příjmy podle AZ podléhají už i odvodům SP.
IP zaznamenána

volgograd

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Smlouva o dílo a následně živnost...
« Odpověď #12 kdy: Březen 13, 2009 »

No ale jak to mám vědět :-)...? Co to bylo zač? Bylo to v angličtině a já se tam zavazoval že udělám to, to, a to, do toho a toho termínu a obdržím za to částku x... Podle mě tedy jde o smlouvu o dílo ne...?
IP zaznamenána
Stran: [1]