Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: předčasný důchod a zdr.pojištění  (Přečteno 1596 krát)

hanka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
předčasný důchod a zdr.pojištění
« kdy: Březen 04, 2009 »

Dobrý den,
jsem OSVČ, od června 2007 mi byl přiznán předčasný důchod, na zdravotním i sociálním mi bylo řečeno, že si mám platit poloviční pojistné. Bohužel jsem za tento rok přesáhla částku 48.000, byl mi odebrán již vyplacený důchod a musela jsem doplatit sociální pojištění. Od 22.5.2008 mi byl přiznán starobní důchod. Jak je to v tomto případě s pojištěním zdravotním, musím i zde doplatit pojistné od června 2007 do května 2008, ze zdravotní pojišťovny mi dodnes nic nepřišlo.
Děkuji Hanka.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
předčasný důchod a zdr.pojištění
« Odpověď #1 kdy: Březen 05, 2009 »

Dle mého názoru byste nemusela zpětně doplácet pojistné. Starobní (předčasný) důvhod vám byl přiznán, takže by bylo možné postupovat podle § 7/1/b) zákona o veřejném zdravotním pojištění:
1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:
b) poživatele důchodu z důchodového pojištění, kterým byl přiznán důchod před 1. lednem 1993 podle předpisů České a Slovenské Federativní Republiky a po 31. prosinci 1992 podle předpisů České republiky. Za poživatele důchodu se pro účely tohoto zákona považuje osoba podle předchozí věty i v měsících, kdy jí podle předpisů o důchodovém pojištění výplata důchodu nenáleží;
IP zaznamenána

hanka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
předčasný důchod a zdr.pojištění
« Odpověď #2 kdy: Březen 06, 2009 »

Děkuji za rychlou odpověď, ale co v tomto případě napíšu do přehledu OSSZ, řádek 17 - od 22.5.2008 - 31.12.2008 anebo od 1.1.2008 - 31.12.2008? Byl mi předčasný důchod úplně zrušen, nebo mi byla pozastavena jen jeho výplata? Na OSSZ jsem musela znovu zažádat o starobní důchod, takže si myslím, že mi byl předčasný důchod úplně zrušen. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
předčasný důchod a zdr.pojištění
« Odpověď #3 kdy: Březen 10, 2009 »

Podle mého názoru vám nebyl předčasný důchod úplně zrušen. Nárok vám vznikl (jinak by vám ho nepřiznali), pouze vám zanikl nárok na jeho výplatu. Vy jste dál vykonávala výdělečnou činnost a nepobírala jste přitom důchod - alespoň doufám, že se na vás po vrácení vyplacených částek důchodu bude pohlížet jako na osobu, která nepobírala důchod. Při dosažení důchodového věku 22.5.2008 vám přepočítali výši procentní výměry (zaplacením pojistného jste získala další dobu pojištění), abyste neměla krácený normální důchod. Do řádku 17 bych uvedla od 1.1. do 31.12.2008. S takovou situací jsem se v praxi nesetkala (můj předčasný důchodce se držel na uzdě), raději si zavolejte na OSSZ. Když tak dejte vědět, co vám řekli.
IP zaznamenána
Stran: [1]