Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: vyplnění daň.přiznání  (Přečteno 2264 krát)

Bobo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
vyplnění daň.přiznání
« kdy: Únor 19, 2009 »

Dobrý den,
prosím Vás o radu. Prodal jsem vůz v r.2008. Mám ho stále zařazení v obch.majetku. Paliva,opravy,sil.daň... jsem do daň.evidence zahrnoval naposledy v 5/2007. Vím, že prodejní cenu budu zdaňovat, ale s čím si nevím rady je jak vyplnit daň.přiznání:
1) když prodám vůz z obchod.majetku, zapíšu prod.cenu na ř.101 v přiznání a můžu si uplatnit z této částky výdaje % z řemel.činn? V roce 2008 jsem neměl žádný příjem, ale živnost jsem nepřerušoval. jak to bude se soc. a zp. pojištěním
2) nebo mám radši vyřadit vůz v r.2007 a prod.cenu zdanit jako soukromý prodej, ale nevím jak vyplním daň.přiz.?
Jak to bude výhodnější?
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
vyplnění daň.přiznání
« Odpověď #1 kdy: Únor 20, 2009 »

Za kolik jste vozidlo prodal? Píšete, že jste neměl žádné příjmy z podnikání, máte povinnost podávat daňové přiznání z jiného důvodu, například příjmy z pronájmu? Jste zaměstnán?
IP zaznamenána

Bobo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
vyplnění daň.přiznání
« Odpověď #2 kdy: Únor 21, 2009 »

Vůz jsem prodal za Kč 6500,-.Jsem zaměstnaný na hlavní prac.poměr. Jinak žádné jiné příjmy jsem v r.2008 neměl. Živnost jsem už v roce 2007 měl jako vedlejší. V roce 2008 jsem ji nepřerušil, jen z ní nemám žádné příjmy. A když se mě takhle ptáte, vzpomínám si: z vozu jsem při koupi odčítal DPH. Jsem stále čtvrtlet.plátce DPH, v r.2008 jsem podával přiznání na 0. Živnosti jsem se nevěnoval a když jsem dal vůz do bazaru prodal vůbec mi to nedošlo. Asi jsem něco zapomněl,co-:) Pročítal jsem si Vaše příspěvky, ale nějaké DPH mě nanapadlo. Jediný nad čím jsem přemýšlel bylo zdanění a vyplnění daň.přiz.,soc.zp.
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
vyplnění daň.přiznání
« Odpověď #3 kdy: Únor 21, 2009 »

Vezmu to odzadu, od DPH. Asi jste na něco zapomněl:-)
Jestliže jste si uplatnil daň na vstupu, tak jste ji měl odvést i na výstupu. Daň na výstupu se odvádí buď při vyřazení vozidla z obchodního majetku do osobního užívání podle § 13/5 ZDPH (jde o použití majetku pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomických činností), nebo při jeho prodeji z obchodního majetku - jde o normální zdanitelné plnění. Předpokládejme, že jste měl auto zařazené v OM až do doby jeho prodeje (jen na okraj upozorňuji, že obchodní majetek pro účely DPH není totožný s obchodním majetkem pro účely daně z příjmů, to znamená, že pro účely DzP může být auto vyřazené z OM, ale pro účely DPH může i nadále v OM zůstat).

Prodejní cenu ve výši 6.500,- Kč jste sjednal včetně DPH, kterou vypočítáte shora:
6 500 * 0,1597 = 1 039
Základ daně byl 5.461,- Kč a DPH činila 1.039,- Kč (celkem 6.500,- Kč).
Měl byste podat dodatečné přiznání k DPH za čtvrtletí, ve kterém jste auto prodal, přiznat se k daňové povinnosti na řádku 210 a odvést daň.

A teď k dani z příjmů. Ke zdanění zbylo 5.461,- Kč  (prodejní cena auta po odečtení DPH). Prodej majetku, který byl zařazen do OM sice podléhá zdanění ještě 5 let po vyřazení z OM, ale zároveň  se na vás vztahuje ustanovení § 38g /2 ZDP které říká, že nejste povinen podat daňové přiznání, pokud máte pouze příjmy ze zaměstnání a neměl jste za rok 2008 jiné příjmy vyšší, než 6.000,- Kč. Takže máte možnost požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně (termín už sice vypršel, ale zaměstnavatel může být tolerantní) a vůbec nepodávat daňové přiznání. Pokud byste však přiznání podal, tak byste příjem musel zdanit.  

Napište, jestli budete podávat přiznání.
IP zaznamenána

Bobo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
vyplnění daň.přiznání
« Odpověď #4 kdy: Únor 21, 2009 »

Děkuji Vám za odpověď. Z toho DPH mám ohromnou radost :-)
Účetní mi roční zúčtování odmítla udělat s tím, že mám živnostenský list a mám povinnost podat daň.přiz.Já jsem se ani nepřel, protože jsem myslel, že když mám příjem ze živnosti, byť i takhle malý, musím podat daň.příznání. Takže jestli tomu rozumím, když by mi zaměst.provedl roč.zúčtování, nemusím nic zdaňovat. Ale když ho neprovede, musím podat daň.přiz. Takže ho podám, aby mi to za pár let nedoměřili. A prosím Vás jak je to ze soc. a zp.přehledem?A ještě jak to bude výhodnější: zdaňovat vyřazené do osob.užívání nebo z obchod. majetku nevyřazené auto.Mám řemeslnou činnost.
Děkuji Vám moc za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
vyplnění daň.přiznání
« Odpověď #5 kdy: Únor 21, 2009 »

I kdyby vám zaměstnavatel roční zúčtování neprovedl, tak nemáte povinnost podávat daňové přiznání. Ale podejte je, třeba máte přeplatek na zálohách, o který byste přišel, nebo si můžete v daňovém přiznání uplatnit ještě jiné slevy, případně nezdanitelné části daně, které jste u zaměstnavatele neuplatnil.

Nenapíši vám, co bude finančně výhodnější, raději napíši, co bude nejjednodušší. Auto prodáte jako vyřazené a budete je zdaňovat jako ostatní příjem podle § 10 ZDP. Pokud jste auto odpisoval a mělo zůstatkovou cenu, tak si ji můžete uplatnit jako výdaj. Pokud máte nějaké doklady o opravách auta, nebo například o nákupu pneu, případně jste platil autobazaru provizi, pak si i tyto výdaje můžete uplatnit k příjmu podle § 10. Uplatňují se výdaje, vynaložené po vyřazení z OM, den vyřazení určíte sám. Pokud jste v roce 2007 uplatňoval prokázané výdaje a auto jste uváděl v majetku, pak je můžete vyřadit k 1.1.2008. Pokud jste v roce 2007 uplatňoval výdaje procentem z příjmů, tak už jste dle zákona o dani z příjmů neměl obchodní majetek a příjem z prodeje byste stejně zdaňoval v § 10.

Do obou přehledů pak můžete s přehledem napsat: příjmy = 0 Kč, výdaje = 0 Kč, pojistné = 0 Kč. Do přehledů se uvádějí jen příjmy a výdaje, které se vztahují k vašemu podnikání (podle § 7 ZDP) a vy budete mít ostatní příjmy (podle § 10 ZDP).
IP zaznamenána

Bobo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
vyplnění daň.přiznání
« Odpověď #6 kdy: Únor 22, 2009 »

Děkuji Vám za odpověď, jste moc hodná.Přeji hezký den
IP zaznamenána
Stran: [1]