Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daň z příjmů z obchodování na burze - komodity a měnové kurzy  (Přečteno 4056 krát)

Jana17

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6

Dobrý večer, v roce 2008 jsem začala obchodovat na burze - komodity a měnové kurzy jako soukromá osoba - nepodnikatel a ne právnická osoba. Po konci roku mi přišel výpis, kde jsem ve ztrátě, je uvedena pouze bilance, čili výsledná ztráta a výpis všech obchodů..ztáta byla uskutečněna během maximálně jednoho měsíce, pak již jsem neobchodovala. Jak je posuzován tento obchod....jako § 10 nebo kapitálové příjmy§8??..není, ale splněna lhůta 6 měsíců..šlo o intradenní obchodování. A dále, pokud jsou výdaje vyšší než příjmy, uvedu 0 pokud se to bude posuzovat jako ostatní příjmy dle §10??? V jakém případě bych mohla uplatnit ztrátu proti §6, 7 ??
A pokud by šlo přece jen o §8, je možné ztátu neuvádět - přijdu tak o daňové bonusy. Moc děkuji za objasnění této problematiky. Jana
IP zaznamenána

Jana17

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6

Odpověď už znám:-)...příjmy z intradenního obchodování soukromé osoby spadají do §10, výdaje související s těmito příjmy, můžeme uplatnit pouze do výše příjmů...pokud jsem ve ztrátě, pak uvádíme v DAP příoha pro příjmy §10 nulu, nelze uplatnit ztrátu ani v příštích letech a ani ji kompenzovat s jinými přímy, např. z podnikání. Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Díky za info:-)   Chvíli jsem přemýšlela, jestli by to nešlo nějak nacpat do § 8 - hlavně kvůli těm bonusům, ale nakonec jsem také skončila s úvahami jenom v § 10, škoda.
IP zaznamenána

Jaroslav80

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den dámy,                   (možná jsem našel všechny odpovědi na následujícím odkazu, ikdyž se jedná o akcie a ne komodity -> http://hn.ihned.cz/c1-47914260-jak-zdanovat-prijmy-z-cennych-papiru)

zaujaly mě Vaše úvahy, neboť se rovněž zajímám o obchodování komodit.
Napadlo mě několik dotazů (situace, které možná časem budu řešit) a pokud sem zavítá někdo jako já, třeba mu Vaše odpovědi pomohou)...

Pokud by se člověk živil obchodováním komodit na plný úvazek a nevykonával žádnou jinou činnost, jak se k tomuto postavit?
Všeobecně víme, že podnikatelé si mohou uplatňovat náklady (PC, Auta, a já nevím co ještě).
Jak je to ale u člověka, který nepodniká a zároveň by nebyl zaměstnaný?
Je tomu tak, jak je popsáno v tomto příspěvku?   http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=2778

Tím myslím:
1) je nutná pro obchodování na burze živnost? Nebo mohu být tzv \"nezaměstnaný\" a podávat patřičné daňové přiznání (§10)?
2) pokud je potřebná živnost, je lepší být OSVČ, nebo založit společnost?
3) a co sociální a zdravotní? Jak k tomuto se postavit?
4) v případě provozování při zaměstnání, jaké náklady člověk jako \"nepodnikatel\" může uplatňovat?
5) a co případné výdělky z obchodování, které jsou stále na účtě u Brokera za účelem dalšího obchodování? Výdělky, které nebyly převedeny na můj osobní účet? Považuje se toto za zisk (který je nutný danit)? Předpokládám, že ANO.

Děkuji Vám za případné odpovědi.

Jarda
IP zaznamenána
Stran: [1]