Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: osoby spolupracující  (Přečteno 4232 krát)

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
osoby spolupracující
« kdy: Únor 14, 2009 »

Dobrý den,mám dotaz ohledně vyplnění DP u osob spolupracujících.Jsem podnikatel a manžel je osoba spolupracující bez IČO.
1.Příjmy rozdělím na půl.do DP příloha č.1 píši u mně jako podnikatele příjmy a výdaje ř.101,102 a dále ř.107,108 u manžela vyplňuji jen ř.109,110????
2.Dále jsem doplatila leasing,nevím zda jem to navedla správně.Také jsem rozděliala leasing a akontaci ř.:106-oba máme polovinu.
3.Také nevím zda PKM-úroky z b.účtu dělím zase napůl.
4.Manželovi jako spolupracijící osobě vyplňuji i přehledy na ZP a OSSZ,stejně jako mé přehledy?Zohledńuji jen rozdělené příjmy a výdaje?
5.Další otázka se týká mé dcery,začala v 09/2008 studovat SŠ a občas mi vypomáhá v obchodě.Napsala jsem jí DPP s příjmem 15.000,-kč měsíčně.
Chci se zeptat,zda jsem správně vypočetla dań za dceru 0,-Kč(je student),zda 15.000,- mzda je pro mne výdej a zda si mohu dceru uplatnit v DP?
Moc Vám děkuji za odpovědi
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
osoby spolupracující
« Odpověď #1 kdy: Únor 15, 2009 »

1. Ano.
2. Leasing by měl být pouze u vás a nikoliv v úpravách základu daně - ty se na spolupracující osobu nepřevádějí - nýbrž ve výdajích na řádku 102. Poměrná část leasingu je klasickým výdajem na podnikání podle § 24 zákona o daních z příjmů.. Tím, že leasing (případně odpisy) zapisujete do tabulky E do úprav základu daně (podle §5 a § 23) si jenom komplikujete život jednak při vyplňování DzP, jednak při vyplňování přehledů pro SP a ZP.
3. Příjmy z kapitálového majetku nerozdělujete na spolupracující osobu.
4. Ano.
5. Ano za předpokladu, že u vás dcera podepsala prohlášení k dani. Nezapomeňte do 20.2. poslat na FÚ vyúčtování zálohové daně - růžový formulář.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
osoby spolupracující
« Odpověď #2 kdy: Únor 15, 2009 »

Prosím Vás jak tedy mám navézt leasing a akontaci,aby to bylo pro mne nejjednodušší?_ i pro OSSz a ZP?(dotaz ohledně osob spolupracujících?)
A dále se chci zeptat ,proč musím posílat vyúčtování zálohové daně na FˇU,když dceři vychází daň 0,-Kč?Nikamsem jí nepřihlašovala?(dotaz ohledně dcery pracující u mne)Mov Vám děkuji za rady
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
osoby spolupracující
« Odpověď #3 kdy: Únor 15, 2009 »

A ještě jeden dotaz,četla jsem,že na manžela můžu napsat nejvýše 540000,-kč zisku.Chápi to dobře když příjmy jsou cca 10000000,-Kč výdaje cca 600000,-kč můžu tedy základ daně 400000,-Kč rozdělit mezi nás dva?
Poraďte mi ještě,zda jsem udělala dobře,když jsem dceři vypsala DPP.Co je lepší napsat na ní DPP nebo část,jako spolupracující osoba?Studuje 1.rok SŠ,čili se jedná o měsíce 9-12/2008.(S tím FÚ-nikde jsem to nehlásila?)děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
osoby spolupracující
« Odpověď #4 kdy: Únor 15, 2009 »

Záleží na vašem SW, např. Pohoda má nepeněžní deník, Účto Tichý má uzávěrkovou úpravu výdajů.

Pokud začnete vyplácet mzdy, nebo odměny z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, pak se stáváte plátcem daně ze závislé činnosti. Prostudujte § 38h až 38l zákona o daních z příjmů. Nepřihlašujete dceru, ale sebe. Po ukončení roku máte povinnost vyúčtovat daň i když byla nulová.

Ano, na manžela rozdělujete příjmy a výdaje. Rozdíl příjmů a výdajů (tedy zisk), který převádíte na manžela, může činit nejvýš 540 tis. Kč při celoroční spolupráci. Jestliže máte rozdíl příjmů a výdajů 400 tis. Kč, pak na manžela převádíte rozdíl 200 tis. Kč, který se vejde do  limitu i kdyby spolupráce netrvala celý rok.

Pokud budete mít dceru jako spolupracující osobu, pak si na ni nemůžete uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Zahájení spolupráce se navíc musí hlásit na zdravotní pojišťovně a OSSZ. Podle mého názoru bude daleko jednodušší vyjednávat s FÚ (dodatečně se přihlásíte jako plátce daně ze závislé činnosti a vyplníte vyúčtování), než se dohadovat s pojišťovnami a vyplňovat daňové přiznání a přehledy za dceru.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
osoby spolupracující
« Odpověď #5 kdy: Únor 15, 2009 »

Děkuji jen mi ještě není jasná poslední věc.Když nerozděluji leasing a akontaci na manžela,mám u sebe vyplnit v DP uzávěrkové výdaje a u manžela né,čili budeme mít každý jiný základ daně?Chápu to dobře?Nemůžu to načíst do celkovýcjh výdajů,když jste psala,že akontaci a leasing si uplatňuji pouze já.Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
osoby spolupracující
« Odpověď #6 kdy: Únor 15, 2009 »

Poměrná část leasingu je součástí vašich výdajů, které rozdělujete na manžela. Nepíšete, jaký používáte SW, ale přestavte si to tak, že jste na poslední řádek peněžního deníku zapsala do svých daňových výdajů poměrnou část leasingu. To znamená, že už nevyplňujete tabulku E - úpravy základu daně.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
osoby spolupracující
« Odpověď #7 kdy: Únor 15, 2009 »

Aha tak te´d mám v tom chaos.psala jste,že leasing by měl být pouze u mne,Jestli Vás dobře chápu,nemám to dávat do tabulkyv přípoze DP,ale normálně klasicky jedním řádkem do peněžního deníku leasing a jedním řádkem akontaci.Tím pádem se to automaticky rozpůlí na nás oba?Proč jste tedy psala,že by měl být leasing pouze u mne?Co na to řekne FÚ,když jsem to měla 5.let v tabulce a te´d to tm neuvidí a budu to mít v deníku?
Prosím Vás spočetla jsem si dobře při 15000,-kč na DPP u dcery vychází dań 0,-Kč?Myslíte,že mi budou dělat problémy,když se půjdu příhlásit jako plátce za záv.činnosti až te´d,ale podávám přiznání za rok 2008?Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
osoby spolupracující
« Odpověď #8 kdy: Únor 15, 2009 »

Napsala jste:  2.Dále jsem doplatila leasing,nevím zda jem to navedla správně.Také jsem rozděliala leasing a akontaci ř.:106-oba máme polovinu.
Z toho jsem usoudila, že vy máte na řádku 106 polovinu úprav základu daně a manžel má ve svém přiznání také na řádku 106 druhou polovinu. A to podle mého názoru není v pořádku, protože na spolupracující osobu máte rozdělit příjmy a výdaje, nikoliv úpravy základu daně.
Pokud byste leasing zapsala do peněžního deníku, tak se automaticky rozdělí na vás oba, neboť bude součástí vašich výdajů (řádek 102), které následně rozdělíte na spolupracující osobu řádkem 108 (dostane se do řádku 109 spolupracující osoby). Ale nebudu vás přesvědčovat, zapište to tak, jak jste byla zvyklá.

Při odměně ve výši 15 tis. Kč vychází nulová daň. Část daně pokryje sleva na poplatníka, zbytek sleva na studium. Platí za předpokladu, že dáte dceři podepsat prohlášení (růžový dvoulist) a budete mít potvrzení o studiu. Nevím, jestli na FÚ budou dělat problémy s pozdní registrací. Můžete tvrdit že jste byla přesvědčena o tom, že vám jedna registrace k daním stačí - jste registrovaná ke své dani z příjmů.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
osoby spolupracující
« Odpověď #9 kdy: Únor 16, 2009 »

Děkuji moc za rady,udělám to jak píšete.Dám akontaci a leasing do peněžního deníku a automaticky rozdělím na nás oba.Čili tabulka v Dúp bude prázdná.
Myslela jsem jen jestli je to účetně dobře,když to je v deníku a né v uzávěrkových operacích.
IP zaznamenána
Stran: [1]