Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přehled pro OSSZ a ZP  (Přečteno 2898 krát)

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Přehled pro OSSZ a ZP
« kdy: Únor 06, 2009 »

Od roku 2008 jsou platby sociálního a zdravotního pojištění daňově neuznatelný náklad. Jak se to promítne v přehledech pro OSSZ a ZP, započítat do částky vynaložených výdajů i částku odvedeného pojistného, a tím si snížit vyměřovací základ, nebo se to tam připočítat nemá? Děkuji, J.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přehled pro OSSZ a ZP
« Odpověď #1 kdy: Únor 08, 2009 »

Platby SP a ZP nejsou uznatelným výdajem ani pro daň z příjmů, ani pro přehledy:-(
IP zaznamenána

jjaja.ch

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Přehled pro OSSZ a ZP
« Odpověď #2 kdy: Březen 06, 2009 »

Dobry den,vyplnuji se prehledy pro OSSZ a ZP i v pripade,ze OSVC nemela v minulem roce povinnost platit zalohy (strarobni duchodce). Podle ceho se vypocitaji zalohy na uhrady soc.poj. a zdr.poj. pro rok 2009?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přehled pro OSSZ a ZP
« Odpověď #3 kdy: Březen 10, 2009 »

Ano, přehledy pro OSSZ a ZP vyplňují všechny OSVČ, které vykonávaly v roce 2008 (třeba jen po část roku) samostatnou výdělečnou činnost. Doplatek pojistného za rok 2008 a výši záloh na rok 2009 vypočítáte z rozdílu příjmů a výdajů za rok 2008. Zdravotní pojištění platí všichni, doplatek sociálního pojištění pouze v případě, že bylo dosaženo rozhodného příjmu pro povinnou účast na pojištění.
IP zaznamenána

JanaTr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Přehled pro OSSZ a ZP
« Odpověď #4 kdy: Březen 16, 2009 »

Dobrý den Zdeni,
mám dotaz - v r. 2008 jsem byla OSVČ, zálohy na SP jsem neplatila z toho důvodu, ze jsem tento rok zacinala a durhý duvod byl nárok na rodičovský příspěvek. Rok 2008 je OK, vyplnovala jsem \"prehled\" na strankach ČSSZ. V Přehledu se mi \"vypočetly\" zálohy pro rok 2009 ve výši 790,- Kč/měs. Znamená to, že je musím platit, i když dál pokračuji ve vedlejší činnosti z důvodu pobírání RP (do srpna 2009).
To samé je ZP - na online formulári mám vypočteno, že mám doplácet 1095 Kc za rok 2008 a mesicni zalohy v r. 2009.
Je to spravne?
Moc dekuji za odpoved, docela v tom tapu...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přehled pro OSSZ a ZP
« Odpověď #5 kdy: Březen 16, 2009 »

Dobrý večer, Jani.  Uveďte, prosím, jaký byl rozdíl vašich příjmů a výdajů a počet měsíců podnikání. Podle výše doplatku na ZP mi to vychází na 16.222,- Kč. Pokud jste v roce 2008 podnikala déle, než 3 měsíce, tak by vám neměly vyjít žádné zálohy na SP.
IP zaznamenána

JanaTr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Přehled pro OSSZ a ZP
« Odpověď #6 kdy: Březen 16, 2009 »

Citace: Zdena
Dobrý večer, Jani.  Uveďte, prosím, jaký byl rozdíl vašich příjmů a výdajů a počet měsíců podnikání. Podle výše doplatku na ZP mi to vychází na 16.222,- Kč. Pokud jste v roce 2008 podnikala déle, než 3 měsíce, tak by vám neměly vyjít žádné zálohy na SP.
Zdenko, rozdíl máte správně, začinala jsem 25. 9. 2008...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přehled pro OSSZ a ZP
« Odpověď #7 kdy: Březen 16, 2009 »

Zdravotní pojištění: doplatek 1.095,- Kč za rok 2008 a zálohy 274,- Kč měsíčně až do podání dalšího přehledu. Zálohy můžete poslat i předem na celé období (případně na několik měsíců) najednou.

Sociální pojištění: řádek 24 = 16.222,-
řádky  25 a 25 a = 4 měsíce vedlejší činnosti (za měsíc činnosti se počítá i těch pár dnů v září)
řádek 26 = 4.055,50 (průměrný měsíční příjem) Povinná účast na pojištění by vám vznikla až při průměrném měsíčním příjmu 4.312,- , takže dál už zapisujte samé nuly.

Vy jste určitě počítala se třemi měsíci činnosti, tam by pak opravdu vyšly zálohy 790,- Kč měsíčně.
IP zaznamenána
Stran: [1]