Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: pronájem bytu  (Přečteno 7727 krát)

JanaU

  • Host
pronájem bytu
« kdy: Únor 14, 2008 »

Dobrý den chtěla jsem se zeptat pronajímám celoročně byt dle smlouvy příklad za pronájem 7 tis a 3 tis. zálohy na služby/ za měsíc. Vybírám zálohy a doplatky za služby dle skutečné spotřeby. Započítávají se přijaté zálohy a doplatky za služby do přijmů řádek 210 daňového přiznání ? Myslela jsem že uvedu do ř.210 jen příjem z pronájmu tedy 84 tis a uplatním výdaje procentem přijmy za služby bych nikam nepsala. co je správně?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pronájem bytu
« Odpověď #1 kdy: Únor 14, 2008 »

Přijaté zálohy (a doplatky)  na služby spojené s užíváním bytu NEJSOU součástí nájemného, pokud jsou vyúčtovávány podle jejich skutečné výše. Na řádek 210 uveďte jen příjem za pronájem 84 tis. Kč a k nim uplatníte výdaj procentem z příjmů - 30%. Příjmy za služby se do přiznání nepíší, ale vyúčtování, která provádíte, si archivujte pro případ kontroly.

Můžete se opřít o Pokyn D-300 ministerstva financí. Příslušnou pasáž kopíruji:
Zálohy na ceny služeb (např. za vytápění, za dodávku teplé vody, úklid společných prostor v domě, užívání výtahu, dodávku vody z vodovodů a vodáren, odvádění odpadních vod kanalizacemi, užívání domovní prádelny, osvětlení společných prostor v domě, kontrolu a čištění komínů, odvoz popela a smetí, odvoz splašků a čištění žump, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou), které pronajímatel po uplynutí roku zúčtuje se skutečnými výdaji za tyto služby, nezahrnuje pronajímatel do zdanitelných příjmů a ani platby za tyto služby nezahrnuje do daňových výdajů.
Poskytuje-li některé služby sám pronajímatel, jsou zálohy na ceny těchto služeb zdanitelným příjmem pronajímatele.
IP zaznamenána

Bártová Miroslava

  • Host
pronájem bytu
« Odpověď #2 kdy: Březen 14, 2008 »

Vážení,

mám stejný problém,a při dotázání na FÚ mě bylo sděleno,že to není zákon,ale jenom pokyn,a že mě to neuznají.
Prosím o sdělení jestli mají pravdu,nebo kam se s tímto problémem obrátit.
                              Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pronájem bytu
« Odpověď #3 kdy: Březen 14, 2008 »

Předpokládám, že vám to bylo sděleno jen ústně:-) Obraťte se s dotazem na své finanční ředitelství.
IP zaznamenána

jana petruzalkova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
pronájem bytu
« Odpověď #4 kdy: Březen 17, 2010 »

Citace: jana petruzalkova
Dobrý den,prosím mám dotaz -od května 2010 chci pronajmout byt,chtěla jsem se zeptat , mohu do ročního vyučtování dát za celý rok 2010 náklady a zálohy na energ.vodu atd.za celý rok?nebo pouze od doby kdy pronajímám?Děkuji.S pozdravem.Petru.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pronájem bytu
« Odpověď #5 kdy: Březen 17, 2010 »

Umíte obhájit souvislost nákladů, vynaložených v období od ledna do dubna, s příjmem z pronájmu?
IP zaznamenána

jana petruzalkova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
pronájem bytu
« Odpověď #6 kdy: Březen 17, 2010 »

Ne, pouze platím náklady na zálohy za energ.a okolo.Nikdo tam nebydlí,ale stále platíme zálohy a jak potom s vyúčtováním,když nájemce bude v plusu za minulé měsíce,když je nikdo neužíval a byli placeni,jestliže je snížím,že je přeplaceno,tak co ušetřím odevzdám za daně???
IP zaznamenána

fera

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
pronájem bytu
« Odpověď #7 kdy: Březen 19, 2010 »

Dobrý den . Chtěl jsem se prosím zeptat , pronajímám byt  4500kč nájem + 2000kč zálohy na inkaso které vyůčtuji nájemníkovi. Můžu prosím zdanit jen nájem +výdaje (nová kuch. linka) bez inkasa ? děkuji. Fera
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pronájem bytu
« Odpověď #8 kdy: Březen 19, 2010 »

Pokud s nájemníkem zúčtujete zálohy na služby spojené s užíváním bytu (elektřina, plyn, teplo, TUV, vodné, stočné, STA, odvoz komunálního odpadu atd.), tak přijaté zálohy nezapočítáváte do příjmů a platby záloh do výdajů.
IP zaznamenána

olda2

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
pronájem bytu
« Odpověď #9 kdy: Březen 23, 2010 »

Dobrý den, zajímalo by mě následující, může důchodce, který pronajímá byt, takže daní příjmy pouze z tohoto pronájmu (předpokládám že důchod se do příjmů pro účely daní nepočítá),uplatnit odpočet 24840Kč do řádku 64 ? Pokud ano, tak mi vychází, že až do velikosti zisku z pronájmu cca 165000Kč, by žádnou daň platit neměl - je to tak?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pronájem bytu
« Odpověď #10 kdy: Březen 23, 2010 »

Do příjmů se počítá jen důchod přesahující 288.000,- Kč. Důchodce může (platí od roku 2008) uplatnit základní slevu na poplatníka ve výši 24.840,- Kč. Pokud bude mít základ daně do 165 tis. Kč, tak nebude platit žádnou daň.
IP zaznamenána

Avve

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
pronájem bytu
« Odpověď #11 kdy: Únor 21, 2011 »

Dobrý den, omlouvám se ale není mi zcela jasná odpoveď na níže uvedený dotaz. Mohu tedy zahrnout do nákladů cenu za instalovaný elektroměr, plynoměr, kabel televizi atp za období leden-duben viz příklad níže?
A jak je to s příspěvkem do fondu oprav, který se musí platit též celoročně i v případě, že  zde nikdo nebydlí? (to samé náklad na úklid věřejných částí domu?)
Děkuji Avve


Citace: jana petruzalkova
Citace: jana petruzalkova
Dobrý den,prosím mám dotaz -od května 2010 chci pronajmout byt,chtěla jsem se zeptat , mohu do ročního vyučtování dát za celý rok 2010 náklady a zálohy na energ.vodu atd.za celý rok?nebo pouze od doby kdy pronajímám?Děkuji.S pozdravem.Petru.
IP zaznamenána

MIno

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
    • http://www.bytypp.cz
pronájem bytu
« Odpověď #12 kdy: Říjen 14, 2013 »

Zvažuji, jestli je výhodnější pronájem bytu, nebo pořídit vlastní jako investici a pronajímat pokoje. Potíž je s tím, že nemám dostatečný obnos na základ hypotéky, takže bych musel ještě k hypotéce řešit půjčku - nejspíše přes stavební spoření. Co byste mi doporučili? Hypotéku, nebo pronájem bytu? Uvažoval jsem o něčem do 10.000. Něco jako toto - Pronájem bytu Praha, Mnichovická, 3+1
IP zaznamenána

majkl123

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
pronájem bytu
« Odpověď #13 kdy: Únor 16, 2014 »

Dobrý den, pronajímám byt, který minulý rok prošel větší rekonstrukcí a pokud bych si dal do nákladů tu rekonstrukci a taky náklady na vodu, elektřinu a plyn, měl bych vyšší náklady než příjmy a nemusel bych platit žádnou daň z příjmu. Prý je ale nutné, aby ty faktury byly vystaveny na mě a ne na otce, což je případ faktur za vodu, elektřinu a plyn. Je to pravda? je možné to nějak účetně udělat, abych neměl při případné kontrole z finančáku problém, že ty faktury nebyly na mě?
IP zaznamenána
Stran: [1]