Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Paušál - kdy se vyplatí?  (Přečteno 3046 krát)

elipsoid

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Paušál - kdy se vyplatí?
« kdy: Leden 30, 2009 »

Od června roku 2008 si ke studiu přivydělávám návrhem a realizací webových stránek. Letos mě čeká první daňové přiznání, omluvte tedy prosím mé mezery ve vzdělání.
Slyšel jsem, že je možné výpočet daní značně zjednodušit přechodem na paušální platby. V jakém případě se to vyplatí? Nemám prakticky žádné náklady (ikdyž by asi nebyl problém sehnat občas fakturu na počítač apod.).
Pak ještě jedna otázka - doteď na mne rodiče dostávali slevu na dani, což v okamžiku, kdy mám živnostenský list, už údajně možné není. Je to tak?
Děkuji za případné odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušál - kdy se vyplatí?
« Odpověď #1 kdy: Únor 03, 2009 »

Uplatňování výdajů procentem z příjmů se vyplatí v případě, kdy jsou vaše skutečné výdaje nižší, než stanovené procento z příjmů. Máte živnost volnou, takže byste si mohl uplatnit výdaje ve výši 50% z dosažených příjmů. Při uplatňování paušálních výdajů nemusíte vést daňovou evidenci, ani nemusíte prokazovat, kolik peněz jste opravdu vynaložil.
Vaše výdělečná činnost nemá žádný vliv na uplatňování slevy na dani u vašich rodičů. Pokud máte status studenta, tak jste nezaopatřeným dítětem (i kdybyste vydělával víc, než oba rodiče dohromady) a jeden z rodičů má nárok na daňové zvýhodnění.
IP zaznamenána

elipsoid

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Paušál - kdy se vyplatí?
« Odpověď #2 kdy: Únor 06, 2009 »

Děkuji Vám za odpověď. Mohla byste mi prosím poradit, jak mohu na tyto paušální platby přejít? Je možné je využít už v daňovém přiznání za minulý rok?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušál - kdy se vyplatí?
« Odpověď #3 kdy: Únor 07, 2009 »

Píšete, že budete podávat první daňové přiznání, takže to máte úplně jednoduché. V příloze č. 1 k daňovému přiznání za rok 2008 zaškrtněte, že uplatňujete výdaje procentem z příjmů:-)
IP zaznamenána

elipsoid

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Paušál - kdy se vyplatí?
« Odpověď #4 kdy: Únor 08, 2009 »

Moc Vám děkuji za pomoc.
IP zaznamenána

dasa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Paušál - kdy se vyplatí?
« Odpověď #5 kdy: Duben 08, 2009 »

Dobrý den,
mám na Vás prosbu o radu. Začala jsem k 1.3. 2009 podnikat v oboru veterinární lékařství. Dávám 1 měs. fakturu na 20.000 Kč za práci. Dále k tomu cca 10.000 za ostatní faktury..mé náklady měs. 10.000. Chci radu takhle zavčas, abych až budu na konci roku podávat daňové přiznání nebyla nemile překvapena. Našla jsem si, že si můžu uplatnit paušální výdaje 40 % u mé práce na osvědčení (OSVČ bez živnosti). Chtěla jsem se zeptat zda-li si můžu ještě odečíst slevu na poplatníka, dále životní pojištění a úroky z úvěru, který splácím? Jsem svobodná, bezdětńá, takže na jiné slevy nemám zatím nárok, ale nevím zda-li při paušálu mohu odečíst ještě další věci..a kolik bude asi má daň z příjmu?
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Paušál - kdy se vyplatí?
« Odpověď #6 kdy: Duben 09, 2009 »

Daso, jistě že můžete uplatnit výdaje procentem z příjmů. Je to v pořádku. Ale stejně bych si pro jistotu schovávala všechny doklady týkající se příjmů - to samozřejmě - tak i výdajů. A na konci roku bych spočítala, co je výhodnější. Pak bych zvolila teprve způsob uplatňování výdajů. Slevu na dani na poplatníka, životní pojištění, úroky - za splnění daných podmínek - si můžete odečíst v každém případě.    
IP zaznamenána

dasa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Paušál - kdy se vyplatí?
« Odpověď #7 kdy: Duben 09, 2009 »

děkuji moc!:-)
IP zaznamenána
Stran: [1]