Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Sociální, zdravotní, nemocenské pojištění - které nemusím platit?  (Přečteno 1904 krát)

jerrry

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, od 1.1.2009 jsem si zřídil živnost na HPP. Mám jej na práci (tvorba www, psaní článků, reklama a marketing) kterou dělám výhradně přes PC. Při zařizování mi bylo na úřadě řečeno, že za mě vše zašlou na sociálku a pojišťovnu, a že si prý musím povinně platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, nemocenské ne. Nedávno jsem ale někde četl, že sociální pojištění rovněž není potřeba platit, pouze to zdravotní, tak bych se chtěl zeptat jak to doopravdy je? V případě nemoci o nemocenskou nemám zájem, jelikož jsem schopný pracovat i s teplotou a hadrem na hlavě :-) a rád bych případné měsíční výdaje minimalizoval na co nejmenší částku. Je tedy možné na nějakém z těchto subjektů (sociální, zdravotní, nemocenské pojištění) ušetřit?

Děkuji a přeji pěkný den,
Jirka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pokud je samostatná výdělečná činnost vaší hlavní činností (nepobíráte rodičovský příspěvek, důchod, nemáte status studenta), pak máte povinnost hradit zálohy na sociální a zdravotní pojištění v minimální výši. Minimální platba ZP činí 1.590,- Kč/měs., a SP (bez dobrovolného nemocenského pojištění) 1.720,- Kč měsíčně. Jako OSVČ hlavní můžete ušetřit pouze na nemocenském pojištění, minimální pojistné činí 56,- Kč měsíčně.
IP zaznamenána

jerrry

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23

Jako vždy, děkuji za kvalitní odpověď :-) . Tyhle stránky a fórum jsou super!
IP zaznamenána
Stran: [1]