Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: sociální a zdr. pojištění, daň z přijmu ještě jednou  (Přečteno 1984 krát)

táňa

  • Host

Ještě jednou, prosím Vás, při procházení dotazů a odpovědí jsem se dočetla, nevím, zda jsem to pochopila správně.
Jako studentka vysoké školy, denní studium, bez živnostenského oprávnění , si můžu nahodile přivydělat ročně do 50 tis kč, aniž bych platila sociální a zdravotní pojištění? aniž bych také platila zálohy tato pojištění?
Jedná se o to, že by mi otec za moji nahodilou výpomoc u něho ve firmě vyplatil částku 50 tis Kč za rok, já bych pak musela podat daňové přiznání k dani z přijmu fyzických osob? Daň z přijmu bych zřejmě neplatila, jelikož by vyšla 7 500 kč a po odečtu slev na dani by se na mě povinnost platit daň nevztahovala.
Ještě jsem se chtěla zeptat, zda by si můj otec mohl uplatnit na mne potom slevu na dani 10 680 kč jako na dítě.
/ Vaše diskusní forum - otázek a odpovědí je moc poučné - děkuji. táňa
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
sociální a zdr. pojištění, daň z přijmu ještě jednou
« Odpověď #1 kdy: Leden 03, 2009 »

Bez živnostenského oprávnění si můžete jednorázově přivydělat i vyšší částku, než 50 tis. Kč. Povinná platba sociálního pojištění se vztahuje pouze na příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, nikoliv například na příjem ze smlouvy o dílo, nebo smlouvy příkazní. Daňové přiznání byste podávala už při příjmu, přesahujícím 20 tis. Kč za rok.
Pokud je otec registrován též jako plátce daně z příjmů ze závislé činnosti (jako zaměstnavatel, který odvádí daň z příjmů svých zaměstnanců), pak by s vámi mohl uzavřít dohodu o provedení práce, kterou by vám vyplatil v prosinci 2008. Z dohody o provedení práce se neodvádí zdravotní, ani sociální pojištění, pouze daň z příjmů, kterou by odvedl otec. Slevu na dani na vyživované dítě by si mohl uplatnit, výše vašeho příjmu v tomto případě nehraje roli. Daňové zvýhodnění by si otec nemohl uplatnit v případě, že byste byla jeho spolupracující osobou.
IP zaznamenána

táňa

  • Host
sociální a zdr. pojištění, daň z přijmu ještě jednou
« Odpověď #2 kdy: Leden 04, 2009 »

Moc děkuji za odpověď.
Jestli tomu dobře rozumím, mohu si přivydělat  jakoukoliv částku, jako student bez živnostenského oprávnění. Otec nemá žádné zaměstnance, takže by se mnou mohl uzavřít jen např. smlouvu o díle.
Já potom tento svůj příjem přiznám v daňovém přiznání na dani z příjmu FO., otec si tuto vyplacenou částku zahrne do výdajů.
V daň.přiznání já uvedu pouze tento svůj příjem, výdaje žádné uplatnit nemohu, a ze svého přijmu spočítám 15 % daň. od této daně si mohu pak uplatnit slevu na dani , teď nevím přesně - cca 24 000 kč.
A jestli jsem správně pochopila, nemusím z tohoto přijmu odvádět sociální a zdravotní pojištění , ani platit žádné zálohy na tato pojištění. Není pro toto placení /sociálního a zdravotního poj./ nějaké minimum, ze kterého už bych toto musela odvádět?
Můj otec by si ale daňové zvýhodnění na mne, tedy slevu na dani uplatnit mohl. a ani on by nemusel za mne nějakou částku na soc.a zdrav.pojištění zaplatit? ještě jednou díky táňa
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
sociální a zdr. pojištění, daň z přijmu ještě jednou
« Odpověď #3 kdy: Leden 06, 2009 »

S otcem můžete uzavřít smlouvu o dílo, případně smlouvu příkazní, podle druhu činnosti, kterou budete vykonávat. Jedná se o obchodní vztah, který nepodléhá odvodům zdravotního, ani sociálního pojištění. Mělo by jít pouze o příležitostnou činnost (pojem, bohužel, není žádným předpisem přesně specifikován), tedy o činnost nesoustavnou, neopakující se, spíše nahodilou, ojedinělou. Také by nemělo jít o skrytý pracovněprávní vztah, to znamená, že budete činnost vykonávat samostatně, na vlastní odpovědnost, v místě a čase, který si sama určíte, a při plnění sjednaného úkolu nebude mezi vámi a otcem vztah nadřízenosti a podřízenosti.

Vzhledem k tomu, že jste spojenými osobami ve smyslu § 23 ZDP, budete muset sjednat cenu, která je v daném místě a čase obvyklá.

Pokud se bude jednat o částku vyšší, než 20 tis. Kč (která je v případě příležitostného příjmu osvobozena od daně), pak uvedete svůj příjem v daňovém přiznání jako ostatní příjmy podle § 10 ZDP. Pokud budete mít doklady, kterými byste prokázala výdaje, které se vztahují k tomuto příjmu, pak je můžete (ale nemusíte) uplatnit. Ze základu daně zaokrouhleného na stovky dolů vypočítáte daň ve výši 15%. K vypočítané dani si můžete uplatnit základní slevu na poplatníka ve výši 24.840,- Kč, což odpovídá základu daně 165.600,- Kč. Kdyby to náhodou nestačilo:-), tak ještě můžete uplatnit slevu na studium 4.020,- Kč za předpokladu, že jste měla celý rok status studenta (byla jste nezaopatřeným dítětem podle předpisů o státní sociální podpoře).

Z příjmů podle § 10 zákona o daních z příjmů se neodvádí zdravotní, ani sociální pojištění bez ohledu na jejich výši. Podle stejného § přiznáváte například prodej nemovitosti v řádech milionů korun, to by se prodávající nedoplatil:-)

Otec by si mohl uplatnit slevu na dani, výše vašich příjmů není důležitá. Hlavní je, že jste z důvodu studia považována za nezaopatření dítě. Otci nevzniká povinnost platit za vás zdravotní, nebo sociální pojištění. Když uzavře smlouvu o dílo například s truhlářem na výrobu nábytku, tak za něho také neplatí žádné pojistné.
IP zaznamenána
Stran: [1]