Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Stačí ukončení SVČ nahlásit ČSSZ a zdr.pojišťovně?  (Přečteno 2608 krát)

Jindřich Pozlovský

  • Host

Hezký dobrý den,

nebudu již vykonávat samostatnou výdělečnou činnost a tedy se chci odhlásit z placení záloh na sociální a zdravotní pojištění.
Můj dotaz zní: stačí činnost prostě přestat vykonávat a ohlásit toto ČSSZ a zdravotní pojišťovně nebo je třeba toto ještě nahlásit živnostenskému úřadu?

Děkuji za odpověď,

Jindřich Pozlovský

P.S.: děkuji Vám za web jakpodnikat.cz a přeji hodně úspěchů v novém roce! :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Stačí ukončení SVČ nahlásit ČSSZ a zdr.pojišťovně?
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 29, 2008 »

V zásadě stačí, když prostě přestanete vykonávat činnost a oznámíte tuto skutečnost OSSZ a ZP, abyste se zbavil povinnosti placení záloh. Na ŽÚ máte povinnost hlásit pouze přerušení na dobu delší, než 6 měsíců. Pokud předem víte, že přerušujete na delší dobu, tak oznamte též na ŽÚ.
IP zaznamenána

Ludmila

  • Host
Stačí ukončení SVČ nahlásit ČSSZ a zdr.pojišťovně?
« Odpověď #2 kdy: Leden 09, 2009 »

Dobrý den,

potřebovala bych se ujistit, že jsem neudělala nic špatně při přerušení živnosti.

1.9. 2008 jsem nastupovala do zaměstnání a také jsem potřebovala přerušit živnost. Živnost jsem přerušila na dobu delší než 6 měsíců na ŽÚ, ale na OSSZ jsem nahlásila ukončení k 30.6. 2008 - čili zpětně. Zdravotní pojištění jsem platila do konce srpna. Nájemné v provozovně jsem taktéž platila do konce srpna - kvůli uskladnění zboží.

Ze žádného úřadu mi nepřišlo nic, ale když si čtu o změnách v podnikání, tak si říkám, jestli bych nemohla dostat nějakou sankci, právě kvůli tomu, že u každého úřadu je odlišná platnost změn v podnikání...především mě zmátla jedna věc, když se podívám na výpis z ARESu, tak tam mám, že mám platné dvě živnosti(mám pouze jeden živnostenský list), z toho jedna je úplně zrušená k 30.6. 2008 a druhá je přerušená, ale platná. Vím, že docházelo k nějakým změnám ohledně druhů živností, ale nějak se v tom všem nemůžu zorientovat a má účetní mi není schopná cokoli vysvětlit.

Mohl by mi tady někdo poradit? Pokud jsem můj problém popsala nějak nesrozumitelně, tak se omlouvám, jsem ze všech zákonů a novel nějaká zmatená a chci mít všechno v pořádku, až budu předkládat daňové přiznání - z finančáku mám prostě hrůzu
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Stačí ukončení SVČ nahlásit ČSSZ a zdr.pojišťovně?
« Odpověď #3 kdy: Leden 21, 2009 »

Oznámení na OSSZ o přerušení živnosti můžete podat kdykoliv, není nutné mít přerušenou živnost i na ŽÚ. Přerušení k 30.6.2008 mělo být oznámeno na OSSZ do 8.8.2008, pokud jste to stihla, tak je z hlediska SP všechno v pořádku.
Zdravotní pojištění jste si klidně mohla platit až do konce srpna - správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny si mezi sebou informace nevyměňují. Zdravotní pojišťovna bude naopak ráda, že dostala víc peněz, než kdybyste si hradila ZP jako osoba bez zdanitelných příjmů, takže vás za to určitě kárat nebude
Nájemné jste také mohla platit do konce srpna - pouhé uskladnění zboží přece není provozováním živnosti (teď myslím pro účely SP).
V ARESu máte zřejmě zápis o zaniklé živnosti. To je pouze důsledek velké změny živnostenského zákona, kdy všechny volné živnosti byly sloučeny do jediné. Původní živnost tedy zanikla v důsledku změny zákona, ale od 1.7. 2008 pokračovala dál, jen pod jiným názvem. Vy jste pak oznámila přerušení této platné živnosti.
Na vašem místě bych byla v klidu, vaše pojistné na SP a ZP je od roku 2008 finančáku ukradené:-)
IP zaznamenána
Stran: [1]