Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Doložení autorského honoráře  (Přečteno 1681 krát)

jistr

  • Host
Doložení autorského honoráře
« kdy: Prosinec 18, 2008 »

Dobrý den,

jsem student VŠ a v roce 2008 jsem měl příjem z autorských honorářů (tvorba softwaru) 27 000 Kč. Jestli jsem vše správně pochopil, budu muset zaplatit daň z příjmu a zdravotní pojištění, ale sociální pojištění díky nízkým ziskům ne.

Jak mám příjmy z honorářů doložit u daňového přiznání? Měl by mi zaměstnavatel na toto vystavit Potvrzení o příjmu, nebo nějak jinak?


Ještě mám vedlejší dotaz - vyplatilo by se mi založit si na tvorbu softwaru ŽL, nebo by to spíš přineslo více povinností a výdajů?

Děkuji
Jirka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Doložení autorského honoráře
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 21, 2008 »

Za předpokladu, že jste honoráře obdržel nezdaněné, budete muset podat daňové přiznání. Na placení daně to nevypadá, ale záleží na případných dalších příjmech. Příjmy nemusíte nijak dokládat, stačí, když je přiznáte.

Příjmy autorů v roce 2008 nepodléhají povinnému placení SP (platíte pouze v případě, že prohlásíte autorskou činnost za soustavnou a to určitě není váš případ). Od roku 2009 už se bude odvádět SP i z těchto příjmů, pokud si ale zachováte status studenta a vykážete nízký zisk (cca 54 tis. Kč), pak nebudete odvádět SP ani v roce 2009.

Zdravotní pojištění byste správně měl zaplatit. Zdravotní pojišťovna ale má mizivou šanci váš příjem zjistit, rozhodněte se sám, zda zaplatíte, či nikoliv. Od roku 2009 se z autorských honorářů už nebude povinně odvádět zdravotní pojišťění (páni autoři na tuto povinnost stejně kašlali a nevím o nikom, koho by ZP načapala na švestkách).

Při tak malém rozsahu činnosti bych živnost nezakládala.
IP zaznamenána

jistr

  • Host
Doložení autorského honoráře
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 22, 2008 »

Děkuji, moc jste mi pomohla.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 579
    • http://www.jakpodnikat.cz
Doložení autorského honoráře
« Odpověď #3 kdy: Březen 02, 2009 »

Citace: Zdena
Od roku 2009 se z autorských honorářů už nebude povinně odvádět zdravotní pojišťění.
Zdeni, prosím tě, z čeho to vyplývá? A dále - týká se to jen autorských příjmů?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Doložení autorského honoráře
« Odpověď #4 kdy: Březen 02, 2009 »

Ahoj,

řekla bych, že se to týká pouze příjmů podle § 7/4/6 ZDP - honoráře za příspěvky do médií, které jsou zdaněny srážkou u zdroje. Vycházím ze zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění:

§ 5
Pojištěnec je plátcem pojistného, pokud
b) je osobou samostatně výdělečně činnou. Za osoby samostatně výdělečně činné se pro účely zdravotního pojištění považují:
4. osoby vykonávající uměleckou nebo jinou tvůrčí činnost na základě autorskoprávních vztahů,4) s výjimkou činnosti, z níž jsou příjmy podle zvláštního právního předpisu samostatným základem daně z příjmů fyzických osob pro zdanění zvláštní sazbou daně4a);

Aktuální znění zákona jsem hledala na Portálu veřejné správy:
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/703/.cmd/ad/.c/311/.ce/10823/.p/8413/_th/1001/_lpid.698/699/_l/cs_CZ/_lp.698/0/_s.155/703?PC_8413_l=48/1997&PC_8413_ps=10&PC_8413_p=5#10823

Od 1. 1. 2009 platí poslední část textu bodu 4 - \"s výjimkou činnosti, z níž jsou příjmy podle zvláštního právního předpisu samostatným základem daně z příjmů fyzických osob pro zdanění zvláštní sazbou daně4a\".

-----------------------------------

Zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění - § 3a, odstavec 1:

Za příjem ze samostatné výdělečné činnosti se nepovažují příjmy, které jsou podle zvláštního právního předpisu21a) samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně, a odměny náležející podle autorského zákona z titulu jiných majetkových práv21b).


Jinými majetkovými právy podle autorského zákona jsou:
§ 24 Právo na odměnu při opětném prodeji originálu díla uměleckého
§ 25 Právo na odměnu v souvislosti s rozmnožováním díla pro osobní potřebu a vlastní vnitřní potřebu

Zákon o pojistném na VZP zde:
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701/.cmd/ad/.c/313/.ce/10821/.p/8411/_s.155/701?PC_8411_p=3a&PC_8411_name=Z%C3%A1kon%20o%20pojistn%C3%A9m%20na%20v%C5%A1eobecn%C3%A9%20zdravotn%C3%AD%20poji%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD&PC_8411_l=592/1992&PC_8411_ps=10#10821
IP zaznamenána
Stran: [1]