Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: živnost - fotovoltaika  (Přečteno 2929 krát)

Marek

  • Host
živnost - fotovoltaika
« kdy: Listopad 10, 2008 »

Dobrý den. Rád bych se vás tu někoho zeptal na postup zřízení živnosti při provozováni fotovoltaické elektrárny. Mám již elektrárnu postavenou a právě se řeší na ERÚ licence pro podnikání v energetice spolu s IČO. Jaký ale je další postup? Doposud nejsem ani živnostník, IČO mi nyní na základě ERU přidělí ČSÚ. CO ale potom? Někde by se asi měl nahlásit začátek podnikání a co s tím souvisí? A také mám v plánu být plátcem dph a uplatnit jeho odpočet na zřízení. Prosím tedy o radu zde.
Děkuji za pomoc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
živnost - fotovoltaika
« Odpověď #1 kdy: Listopad 10, 2008 »

Výroba energie není živností, nýbrž podnikáním podle zvláštních předpisů. Přidělení licence od ERÚ bude něco podobného, jako kdybyste dostal živnostenský list. Začátek podnikání nahlásíte na OSSZ, své zdravotní pojišťovně a zaregistrujete se na finančním úřadu jako plátce daně - v registračním formuláři si zvolíte, ke kterým daním se budete registrovat (daň z příjmů, daň z přidané hodnoty, případně silniční daň). Myslím, že u daně z příjmů budete moci využít osvobození od daně podle § 4/1/c) ZDP - příjmy z provozu solárních zařízení - a to v kalendářním roce, ve kterém bylo zařízení poprvé uvedeno do provozu a v následujících 5 letech.
Podle § 11/1/f) energetického zákona jste jako držitel licence povinen  \"být účetní jednotkou podle zvláštního právního předpisu (dle zákona o účetnictví) a sestavovat a předkládat Energetickému regulačnímu úřadu regulační výkazy podle tohoto zákona\". Zjednodušeně řečeno: máte povinnost vést podvojné účetnictví.
IP zaznamenána

Hhost

  • Host
živnost - fotovoltaika
« Odpověď #2 kdy: Listopad 23, 2008 »

Docela podrobně lze najít odpovědi na Vaše dotazy na stránkách www.nemakej.cz
IP zaznamenána
Stran: [1]