Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Živnost - ano nebo ne?  (Přečteno 6239 krát)

Lada

  • Host
Živnost - ano nebo ne?
« kdy: Září 16, 2008 »

Dobrý den,
Mám jeden dotaz.Už dlouho se rozmýšlím zda jít pracovat na živnost,či nikoli.Momentálně jsem zaměstnán a vydělávám cca 15 000 Kč/měs.Naskytla se mi příležitost kdy bych mohl jít pracovat na živnost (živnost řemeslnná).Fakturoval bych pouze práci a uplatnoval bych asi paušál.Můj měsíční příjem by byl 40 000 Kč/měs (480 000 Kč / rok).
Jsem si vědom záloh soc. a zdrav. pojištění,ale nějak si nekokážu vypočítat kolik budu na konci roku na to soc. a zdrav. doplácet.Beru to že bych pracoval 1 celé zdaňovací období,aby se to lépe počítalo a já to pochopil.
Jde mi o to kolik mi z těch celkově vydělaných peněz za rok zbyde a kolik mi to v přepočtu hodí za měsíc.
Poprosil bych vás tedy o nějáký rozpis jak a co se počítá,kolik zaplatím atd.
Jsem svobodný,bezdětný.Předem děkuji za odpověd. Lada
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Živnost - ano nebo ne?
« Odpověď #1 kdy: Září 16, 2008 »

Výpočet daně z příjmů:
příjmy                                        480.000,-
výdaje  (paušál 60%)            -    288.000,-
základ daně                                192.000,-
daň z příjmů  (15%)                     28.800,-
sleva na dani                          -     24.840,-
daň k placení                                  3.960,-

Živnostník (OSVČ hlavní) musí zaplatit alespoň minimální pojistné bez ohledu na to, zda na ně vůbec vydělal. Dále se pak výše pojistného odvíjí od rozdílu příjmů a výdajů, který v uvažovaném příkladu bude činit 192 tisíc korun. Vyměřovacím základem pro výpočet  pojistných je polovina tohoto rozdílu, tedy 96 tis. Kč.

Zdravotní pojištění:
minimální vyměřovací základ ze kterého musí být odvedeno pojistné na rok 2008 je 129.360,- Kč a pojistné z tohoto základu činí 17.464,- Kč. Váš skutečný vyměřovací základ bude 96.000,- (budete pod minimální hranicí), ovšem pojistné zaplatíte z minimálního vyměřovacího základu, tedy 17.464,- Kč. Pokud budete řádně platit měsíční zálohy na pojistné, pak na konci roku nebudete nic doplácet, ale také vám pojišťovna nic nevrátí  (nepočítám 8 korun přeplatku, který vznikne ze zaokrouhlení záloh).

Sociální pojištění (neuvažuji dobrovolné nemocenské pojištění):
minimální vyměřovací základ ze kterého musí být odvedeno pojistné na rok 2008 je 64.680,- Kč a pojistné z tohoto základu činí 19.146,- Kč. Váš skutečný vyměřovací základ (96 tis.Kč) bude vyšší a proto zaplatíte pojistné z toho vyššího základu - mají to dobře vymyšlené, že?  Výpočet pojistného: 29,6% z 96 tisíc = 28.416,- Kč. Pokud budete hradit minimální měsíční zálohy, pak na konci roku doplatíte ještě 9.270,- Kč. Můžete si také dobrovolně stanovit výši měsíční zálohy na 2.368,- Kč a pak byste nedoplácel pojistné.

Z příjmu  480.000,- Kč za rok 2008 byste tedy zaplatil:
- daň z příjmů                      3.960,-       (330 Kč/měs.)
- pojistné zdravotní            17.464,-       (1.456 Kč/měs.)
- pojistné sociální               28.416,-       (2.368 Kč/měs.)

Kolik vám z vydělaných peněz zbude, to bude záležet hlavně na tom, jaké budete mít k tomuto příjmu další skutečné výdaje, například cestovné, pracovní tel.hovory, nákup vlastního nářadí atd.
IP zaznamenána

Lada

  • Host
Živnost - ano nebo ne?
« Odpověď #2 kdy: Září 17, 2008 »

Díky moc za odpověd.
Sociální pojištění je tedy 29,6% a zdravotní je kolik procent.A nemocenské?
Když budu platit nemocenské tak při nemoci mi stát bude platit stejným způsobem jako když jsem zaměstnanec?
Ještě jednou moc díky za odpověd a přeju hezký den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Živnost - ano nebo ne?
« Odpověď #3 kdy: Září 17, 2008 »

SP = 29,6%  k tomu nemocenské dalších 4,4%.  ZP = 13,5%
Nemocenská bude nižší, než u zaměstnance, neboť budete mít nižší denní vyměřovací základ pro výpočet nemocenské. Přesná čísla vám neřeknu, ale nemocenskou bych spíše nazvala almužnou. Z mých živnostníků není ani jeden nemocensky pojištěn u OSSZ. Buď nemá žádné pojištění, nebo má nemocenské pojištění uzavřené s komerční pojišťovnou a nastavené podle svých konkrétních podmínek a potřeb.
IP zaznamenána

Lada

  • Host
Živnost - ano nebo ne?
« Odpověď #4 kdy: Září 21, 2008 »

Takže nemocenská nee :-)myslel jsem si to.Díky moc za odpovědi .Hezký den.
IP zaznamenána

Iva

  • Host
Živnost - ano nebo ne?
« Odpověď #5 kdy: Říjen 02, 2008 »

Dobry den,
chtela bych se zeptat, zda si mam jako modelka poridit Zivnostensky list. Pokud ne, kde bych se mohla oficialne zaregistrovat? Pracuji zejmena v zahranici, ale trvale bydliste mam stale v CR.
Rovnez shanim ceskou/slovenskou spolecnost (Payroll company), ktera by se mi mohla starat o prijmy, platit dane apod. Nevite o nejake?
Dekuji,
Iva
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Živnost - ano nebo ne?
« Odpověď #6 kdy: Říjen 04, 2008 »

Dle mého názoru nepotřebujete ŽL, neboť vykonáváte nezávislé povolání, které není živností. Pokud budete zdaňovat své příjmy na území ČR, tak se zaregistrujte na finančním úřadě jako plátce daně z příjmů fyzických osob. Zdravotní pojištění máte, doufám, vyřešené. Pokud se souvisle zdržujete v cizině déle, než 6 měsíců, pak je možné požádat o vynětí ze systému zdravotního pojištění v ČR, abyste nemusela hradit ZP ve dvou zemích současně. Při výkonu nezávislého povolání nemusíte povinně platit sociální pojištění - platí jen do konce tohoto roku.
Druhou možností je, že si obstaráte ŽL na živnost volnou (Výroba, obchod a služby jinde nezařazené) a budete se chovat stejně, jako ostatní živnostníci.
IP zaznamenána

Emil

  • Host
Živnost - ano nebo ne?
« Odpověď #7 kdy: Říjen 07, 2008 »

Citace: Zdena
Z mých živnostníků není ani jeden nemocensky pojištěn u OSSZ. Buď nemá žádné pojištění, nebo má nemocenské pojištění uzavřené s komerční pojišťovnou a nastavené podle svých konkrétních podmínek a potřeb.
Je možné byť nepoistený?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Živnost - ano nebo ne?
« Odpověď #8 kdy: Říjen 07, 2008 »

OSVČ nemusí být nemocensky pojištěna. Nezaměňte nemocenské a zdravotní pojištění, zdravotní pojištění je povinné.
IP zaznamenána

Iva

  • Host
Živnost - ano nebo ne?
« Odpověď #9 kdy: Říjen 09, 2008 »

Dekuji za informace. Pojistena jsem v CR.
Iva
IP zaznamenána

Ivulka

  • Host
Živnost - ano nebo ne?
« Odpověď #10 kdy: Březen 03, 2009 »

Dobrý den,
od ledna pracuji na živnostenský list (rodné číslo), předmětem podnikání je \"Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 a 3 živnostenského zákona\", ale dosud se mi nepodařilo zjistit, kterak si vést učetnictví, odečítat daně apod.
Jsem registrována jako poradce v ČR, ale momentálně pracuji jako konzultant pro firmu z USA a zároveň žiji u přítele v Německu. Mohu si odečíst z daně nákupu notebooku v Německu či účet za internet a telefon? Jak je to v případě letenek či městské hromadné dopravy v ČR a v zahraničí? Auto nemám. Slyšela jsem, že je možné si odečíst i náklady na oblečení a obuv, je to pravda?
Existuje nějaký seznam, kde je uvedené, co všechno si z daní mohu odečíst a v jaké výši? Ptala jsem se již na Finančním úřadě, ale tam mi řekli, ať si to zjistím sama...
Děkuji a přeji hezký večer,
Iva M.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Živnost - ano nebo ne?
« Odpověď #11 kdy: Březen 05, 2009 »

Žádný seznam daňově uznatelných a neuznatelných výdajů neexistuje, jako vodítko by vám mohly posloužit § 24 a § 25 zákona o daních z příjmů. Ve vašem případě asi vznikne i otázka, kde budete zdaňovat své příjmy. Doporučuji kontaktovat daňového poradce, s jehož pomocí jednak vyřešíte konkrétní otázky, jednak si můžete odložit termín pro podání daňového přiznání do 30.6.2009.
IP zaznamenána
Stran: [1]