Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zrušení registrace k DPH 2016  (Přečteno 1100 krát)

Milan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Zrušení registrace k DPH 2016
« kdy: Leden 19, 2016 »

Dobrý den, paní Zdeno,
rád bych se Vás zeptal na názor ohledně zrušení registrace k DPH v lednu 2016. Jsem FO, kvartální plátce DPH. Za posledních 12 měsíců jsem neměl obrat 1mil a plátce jsem již několik let, tudíž by nemělo nic bránit tomu, aby má žádost byla schválena. V zásobách nic nemám a dlouhodobý majetek mám pořízen jako neplátce 2008/2009, takže dodanění se mě netýká.

Otázky ale zní:

a) Mohu ve formuláři http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-seznam-dani/5111_1.pdf v bodě 18) datum registrace/datum zrušení registrace uvést datum zpětně ke konci roku 31. 12. 2015? (Nechci přistoupit na buzeraci státu a podávat nějaká kontrolní hlášení, za které mohu dostat ne vlastní vinou pokuty v řádech desítek tisíc korun!)
b) Pokud to datum lze uvést pouze dnešní, pak se mě bude povinnost podat KH za 1Q 2016 také, že? Resp., když nepřijmu nebo neposkytnu žádná plnění, tak se mě ta povinnost netýká? Pokud bych měl v DE fakturu na vstupu, na které je vyčísleno DPH, ale já bych si jej na vstupu nenárokoval, nemusel bych podávat KH? Nebo jak splnit podmínku, aby se mě ta povinnost netýkala? Je nutné nechat opravit fakturu dodavatele (u telefonního operátora to asi nebude jednoduché :-)?

c) pokud bych se za nějaký čas stal opět dobrovolným, nebo automatickým plátcem DPH, byl bych zase kvartální, nebo bych spadl do režimu měsíčního plátce? (To by byl jen zlý sen a to bych si už vůbec nepřál :-)

Předem díky za vaše cenné rady a čas!
M.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zrušení registrace k DPH 2016
« Odpověď #1 kdy: Leden 19, 2016 »

Dobrý den,

a) podle mého názoru byste měl vyplnit dnešní, nebo pozdější datum, zpětně Vám registraci asi nezruší. Já jsem podávala žádost o zrušení vždy zhruba měsíc předem, se zpětnou žádostí nemám zkušenost. Při dobrovolném zrušení registrace zákon nestanoví žádnou lhůtu, datum zrušení registrace je na rozhodnutí FÚ. Mělo by Vám přijít oznámení, registrace by pak měla být zrušena dnem následujícím po oznámení rozhodnutí. Žádost o zrušení registrace musíte podat elektronicky (pokud nemáte datovou schránku ani elektronický podpis, tak můžete odeslat nepodepsané, vytisknout si E-tiskopis, který aplikace nabídne, a ten do 5 dnů doručit na FÚ. Stejným způsobem můžete postupovat při odeslání přiznání k DPH)

b) pokud FÚ zruší registraci až letos, tak budete muset podat přiznání k DPH za 1. čtvrtletí 2016. Pokud byste neposkytl ani nepřijal žádné plnění, tak na přiznání k DPH (nahoře, pod políčkem zdaňovacího období) jenom zaškrtnete, že neexistují údaje pro stranu 2. Kontrolní hlášení byste nepodával. Z přijaté faktury, na které je vyčísleno DPH, Vám nevznikají žádné povinnosti. Uplatnění nároku na odpočet DPH je možnost, nikoliv Vaše povinnost. Nikdo se nebude zajímat, proč jste si neuplatnil odpočet, nemusíte proto ani žádat dodavatele, aby opravil fakturu. Jestli je to faktura v celkové výši do 10 tis. Kč (včetně DPH), tak ji dodavatel vykáže v součtovém řádku A.5 kontrolního hlášení a nikdo kromě dodavatele nebude vědět, komu byla faktura vystavená

c) kdybyste se stal znovu plátcem, nebo identifikovanou osobou, tak automaticky spadnete do měsíčního režimu.
IP zaznamenána
Stran: [1]