Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Přerušení živnosti bez návštěvy CRM a oznámení finančnímu úřadu  (Přečteno 8335 krát)

JHH

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Zdravím,
je skutečně nutné oznámit přerušení živnosti do 15 dnů finančnímu úřadu? Problém je v tom, že od 1.8.2010 není povinnost oznamovat přerušení živnostenskému úřadu, ale na finančním úřadu mi bylo sděleno, že nemůžu přerušení jen tak oznámit bez odpovídajícího zápisu v živnostenském rejstříku, tedy bez návštěvy CRM (živnostenského úřadu) a vyplnění změnového formuláře. U zdravotní pojišťovny a správy sociálního zabezpečení s tím není problém.

Četl jsem daňový řád (zákon č. 280/2009 Sb.), zejm. § 127, a připadá mi, že je povinné ohlašovat pouze ukončení živnosti. Je to skutečně tak? Je vůbec nutné to řešit, když se jedná o krátkodobé přerušení (tzn. bude pravděpodobně obnoveno do konce roku)? Případně, jak oznámit přerušení bez návštěvy CRM?

Předem díky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Podle § 127/1 DŘ máte ohlásit změny údajů, které povinně uvádíte při registraci. V registračním formuláři oznamujete datum počátku výkonu činnosti, takže byste měl oznámit i přerušení (případně definitivní ukončení) výkonu činnosti. Je otázka, zda a jak FÚ pozná krátkodobé přerušení výkonu činnosti, takže když neoznámíte, tak se zřejmě nic nestane.

Bez návštěvy CRM (a bez zpřístupněné datové schránky) oznámíte tímto formulářem:
http://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5111_3.pdf?201506242204
Přerušení činnosti najdete v řádku 11.  

Pokud máte zpřístupněnou datovou schránku, tak musíte podat elektronicky (§ 72/4 DŘ). Použijte formulář ze stránek daňového portálu:
https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/uvod/vstup_expert.faces;jsessionid=432A1D0C49AD4C11EDE02B29BC79F141.ajp13sqli2
Registrace - Oznámení o změně registračních údajů.
IP zaznamenána

JHH

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Děkuji za odpověď. Odkazovaný formulář (Oznámení o změně registračních údajů) jsem právě zkoušel a byl jsem s ním odmítnut se slovy, že takové oznámení nemohu podat jen tak, protože si ho finanční úřad nemůže ověřit (v živnostenském rejstříku mám živnost stále aktivní). Nutno dodat, že paní na FÚ slyšela o možnosti oběhnout každý úřad zvlášť poprvé, podle ní každý využívá právě CRM. Přišlo mi, že i zrušená oznamovací povinnost vůči ŽÚ pro ni byla novinkou. Takže bude problém zřejmě na straně FÚ a musím jim holt formulář nějakým způsobem vnutit. Ach jo. Ještě jednou díky.
IP zaznamenána

JHH

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Ani na druhý pokus jsem neuspěl. Paní na FÚ, viditelně ?nadšená? z mé druhé návštěvy (já se ji nedivím), mě opět odmítla se slovy, že pro ně je rozhodující informace z živnostenského rejstříku, bez ohledu na to, co tvrdím na formuláři (Oznámení o změně registračních údajů). Tam si prý můžu jako přerušení napsat, co chci, a FÚ to nezajímá, pokud to nelze ověřit proti živnostenskému rejstříku. Ve výsledku tedy bez návštěvy CRM nemůžu přerušení živnosti nijak oznámit. Bylo mi sděleno, že informace, zda mám živnost přerušenu či nikoliv, ovlivňuje pouze nutnost podat daňové přiznání (příp. čestné prohlášení, že nemusím). Jelikož plánuji přerušení jen krátkodobě, je to jedno, protože musím přiznání podat tak jako tak za předchozí část roku.

Shrnutí a ponaučení pro příště:
1) Pokud přerušuji na krátkou dobu, nemusím FÚ nic ohlašovat a platí pro mě normálně povinnost podat daňové přiznání (nebo čestné prohlášení) za zbytek roku, kdy jsem činnost ještě vykonával.
2) Pokud přerušuji na dlouhou dobu, pak buď:
2.1) Navštívím živnostenský úřad, nechám si živnost přerušit zápisem do rejstříku, a buď využiji CRM, nebo informuji FÚ zvlášť. Potom v dalších letech nemusím na FÚ podávat daňové přiznání, ani čestné prohlášení.
2.2) Nenavštívím živnostenský úřad, živnost v rejstříku je pořád aktivní, pak nemám možnost doložit přerušení FÚ a musím každý rok podat daňové přiznání nebo čestné prohlášení, i když fakticky činnost nevykonávám.

Ještě důležitá rada k CRM: Pokud využijete možnost informovat všechny ostatní úřady, následně si ověřte, zda se tak skutečně stalo. Nefunguje to totiž úplně spolehlivě, což mi nezávisle na sobě potvrdilo několik lidí včetně pracovnice správy sociálního zabezpečení.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Dobrý den. Pokud bych chtěla oznámit přerušení, tak bych se nenechala odmítnout jen na základě ústního sdělení nějaké paní. Hodila bych oznámení na podatelnu, nechala si potvrdit kopii a dál ať si s oznámením dělají, co chtějí. Nebo Vám paní z FÚ písemně potvrdí, že nejste povinen oznamovat finančnímu úřadu přerušení činnosti?
IP zaznamenána

iveta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30

Dobrý den Zdeno,
jsem FO, vedu daňovou evidenci ,  jsem dobrovolný plátce DPH (čtvrtletně), OSVČ. Mám v majetku dvě auta, která nemám ještě odepsaná (jedno odepíšu celé letos a druhé (dodávka) budu odepisovat letos třetím rokem. Od listopadu se budu  muset asi nechat zaměstnat, případně reg. na pracovním úřadu, či si platit ZP, sociální a nemocenské pojištění sám. Hledám co nejvhodnější  postup, jak co nejméně dodaňovat  případně vracet dph s ohledem na auta a drobný majetek. Moc si s tím nevím rady. Zvažoval jsem, ponechat si podnikání na vedlejší činnost(ale s nulovým příjmem nebo minimálním). Nevím, ale jak by mi to pomohlo s ohledem na auta (odpisy atd.) a DPH.), nebo činnost ukončit hned nebo až v roce 2016, případně živnost přerušit.  Jedno auto bych si ponechal, i když budu zaměstnán, ale druhé budu muset prodat. To první bych asi měl vyřadit z majetku a to asi až k 31.12. 2015 (mohu ho pak odpisovat celý rok 2015 a budu muset vracet DPH?). Druhé auto mám držet do konce roku (kvůli  odpisům )? Jak se postupuje, pokud bych si nechal podnikání jako vedlejší činnost.  Co bych musel udělat s ohledem na PSSZ a ZP a další úřady. Budu Vám moc vděčný za radu jak postupovat.  Vůbec si s tím nevím rady.

Děkuji za odpověď


Mirek
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Dobrý večer, Mirku,

podnikání můžete mít jako vedlejší v případě, že budete mít zaměstnání, které založí účast na nemocenském pojištění zaměstnanců, tj. pracovní poměr, dohodu o pracovní činnosti s měsíční odměnou alespoň 2.500,- Kč, nebo dohodu o provedení práce s měsíční odměnou nad 10.000,- Kč. Pak byste mohl přestat platit zálohy na ZP, a pokud jste vykázal v přehledu za rok 2014 nízký daňový základ, tak byste nemusel platit ani zálohy na SP, případně byste platil zálohy nižší, než při hlavní činnosti. Povinnost oznámení změny je pouze u zdravotní pojišťovny (do 8 dnů). Na OSSZ oznamovat nemusíte, ale můžete a při té příležitosti se můžete informovat na výši záloh.  

Pokud byste se chtěl zaregistrovat na úřadu práce, tak byste musel přerušit provozování živnosti. Jestliže přerušíte činnost letos a neobnovíte ji do 1. 4. 2016, tak byste dodaňoval pouze pohledávky (které jsou při úhradě zdanitelnými příjmy), zásoby a případné zůstatky rezerv. Toto platí pro daň z příjmů.

Plátcem DPH zůstáváte i při přerušení činnosti. Pokud máte nízký obrat, tak můžete požádat o zrušení registrace. Při zrušení registrace byste vracel DPH ze zásob a z dlouhodobého majetku. Pokud jde o automobily, tak záleží na tom, ve kterém roce jste uplatnil nárok na odpočet a ve kterém roce zrušíte registraci. Po 5 letech nemusíte vracet DPH. Příklad: pokud zrušíte registraci ještě letos, tak z auta, u kterého jste uplatnil nárok na odpočet v roce 2011, byste nemusel vracet DPH a z auta, u kterého jste uplatnil nárok na odpočet v roce 2013, byste vracel 3/5 původního odpočtu. Pokud nezrušíte registraci a vyřadíte auto do osobního užívání, tak odvádíte DPH z ceny obvyklé.

Podle mého názoru budete nejméně dodaňovat, když si letos seženete zaměstnání a podnikání si ponecháte jako vedlejší činnost alespoň do začátku příštího roku. Postupně se můžete připravovat na dlouhodobé přerušení, nebo zrušení živnosti. Například odprodat nepotřebné zásoby, nebo zrušit registraci k DPH.
IP zaznamenána

iveta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30

Dobrý den Zdeno,
děkuji moc za odpověď, vidím to stejně. Jste super.  Nejvýhodnější pro mne bude ponechat si podnikání  jako vedlejší činnost. Auta nechat v majetku (minimálně letos) a zůstat dobrovolným plátcem dph.  Zdeno, když příští rok zruším registraci, tak jestli to dobře chápu, po zrušení registrace nemusím odvádět dph z osobního auta - pokud ho vyřadím do osobního užívání a bude k 31. 12. 2015 odepsané a dph neodvádím ani z drobného majetku (pořizovací cena do 40.000). Ale musím vracet DPH  z auta, u kterého jsem uplatnil nárok na odpočet v roce 2013 a to 2/5 původního odpočtu. Zásoby nemám.
A ještě chápu dobře, že když registraci nezruším a nechám ji běžet spolu s vedlejšími příjmy a budu mít minimální příjem z podnikání nebo i nulový (zatím nevím, jak budu moc pracovně vytížený), nic se pro mne nemění. Budu podávat přiznání k dani z příjmů, k dph, přehledy k SP a ZP. Zdeno, mohu si také potom uplatňovat odpisy, dph a náklady jako doposud? I když nebudu mít v roce 2016 příjmy nebo minimální. Jde mi hlavně o odpisy, nájmy atd. Přijde mi to divné, ale na druhé straně se nechci rychle zbavovat nájmů (garáž) i auta, pokud nebudu muset. Minimálně bych to chtěl zkusit udržet ještě rok. Pokud bych měl třeba i nulové nebo minimální příjmy z vedlejší činnosti mohu uplatňovat odpisy na auto? Odrazí se mi to v daňovém přiznání za rok 2016 - snížením např. daňové povinnosti ze zaměstnání (budou mi vracet daň)? Nemám s touto variantou zkušenosti, ale logicky by to tak asi mělo být, že? Nejde mi ani tak o to, co nejméně platit na daních, ale jak jsem psal, nechce se mi zbavovat auta a nájmů. Hledám důvod jak si ho minimálně rok udržet a zkusit oživit podnikání a co nejméně na tom tratit. Zálohy na SP a ZP posílané z vedlejší činnosti mi budou asi také vracet-po podání přehledu, je to tak?
Zdeno, omlouvám se za dlouhý příspěvek, snad jsem Vás moc nezahltil dotazy. Jste moc hodná, že nám tu pomáháte a máte trpělivost s našimi ?odbornými? dotazy.

Přeji hezký večer a ještě jednou díky.

Mirek
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Dobrý večer, Mirku.

Při zrušení registrace v roce 2016 nebudete muset odvádět DPH z auta, u kterého jste si uplatnil nárok na odpočet v roce 2012 či dříve. Skutečnost, zda auto je či není odepsané, nehraje vůbec žádnou roli. Z auta, u kterého jste uplatnil nárok na odpočet v r. 2013, odvedete 2/5 původního odpočtu. Pokud byste některé z aut vyřadil do osobního užívání ještě před zrušením registrace, tak odvedete DPH z ceny obvyklé. DPH z drobného majetku se neodvádí. Je jedno, jestli zrušíte registraci v lednu, nebo v prosinci 2016, odvody budou stejné.

Pokud ponecháte běžet živnost a nezrušíte registraci k DPH, tak se pro Vás nic nezmění. Budete nadále podávat přiznání k DPH (třeba nulová), přiznání k dani z příjmů a přehledy o příjmech a výdajích. Do daňového přiznání zahrnete příjmy z podnikání i ze zaměstnání (nežádejte zaměstnavatele o roční zúčtování daně, řekněte, že podáváte daňové přiznání). O případnou ztrátu z podnikání nelze snížit základ daně ze zaměstnání a tím ani daňovou povinnost.

Odpisy, odpočty DPH a náklady budete moci uplatňovat jako doposud. Předpokládám, že nebudete auta nebo garáže používat pro soukromé účely a pokud ano, tak šikovně, aby Vám to FÚ nemohl prokázat. Odpisy hmotného majetku jsou uznávány za daňový výdaj bez ohledu na to, zda v daném roce posloužily k dosažení příjmů. Ale asi by to chtělo vykázat alespoň nějaký příjem (třeba po zrušení registrace k DPH), ať zbytečně nedráždíte FÚ. Nákladů budete mít dost, takže se nemusíte bát odvodů daně a pojistných. Ztráta není žádné terno, akorát si prodlužujete o 5 let lhůtu, ve které Vám může FÚ doměřit daň. Ztrátu si sice budete moci odečíst v následujících 5 letech od základu daně z (pouze u příjmů podnikání, z pronájmu, z kapitálového majetku a z ostatních příjmů), ale snížíte si jenom daň z příjmů, nikoliv odvody na ZP a SP.

Pokud Vám v přehledech o příjmech a výdajích vyjde přeplatek, tak si jej můžete nechat vrátit.
IP zaznamenána

iveta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30

Dobré ráno Zdeno,

díky za rychlou a srozumitelnou odpoveď. Již jsem v obraze. Moc jste mi pomohla.

Přeji hezký den a zdravím


Mirek
IP zaznamenána

iveta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30

Dobrý večer Zdeno,
bohužel jsem se dozvěděl, že mi v hlavním pracovním poměru nedovolí podnikání na vedlejší činnost. Požadují přerušení nebo zrušení živnosti. Takže, Vás musím zase otravovat s dotazy. Zdeno, je možný tento postup? Přerušit živnost například k 6. 11. 2015 a nezrušit registraci k dph,zrušit ji až po novém roce, následně doplatit za dodávku 2/5 původního odpočtu dph. Osobní auto mohu vyřadit z majetku hned po zrušení registrace a nebudu vracet dph a dodaňovat pokud ho neprodám 5 let. Je to takto možné? Jde to? Když budu mít pouze přerušenou živnost a ne podnikání na vedlejší činnost?

Ještě, jak je to s daněmi?  Jestliže přeruším činnost letos a neobnovím ji do 1. 4. 2016 nebo ji do tohoto data zruším, tak budu podávat klasické daňové přiznání (daň z příjmů fyzických osob) za rok 2015? Mohu si uplatnit odpisy na auta za celý rok 2015? Když je budu mít v majetku a mám přerušenou živnost?  

Zdeno, jak budu postupovat, když bych prodal auto (dodávku) v roce 2016?
A to:
1)před zrušením registrace k dph?  Zde odvedu dph z prodejní ceny a zdaním příjem za auto, že? Jakým způsobem budu přiznávat tento příjem? V roce 2017 za rok 2016? A co odpisy na toto auto? Ty asi nemohu v roce 2016 uplatnit, že? Myslím tím snížit příjem z prodeje dodávky, když mám přerušenou živnost.

2)Po zrušení registrace a odvedení 2/5 původního odpočtu dph? Před vyřazením z majetku a po vyřazení z majetku.  

Pokud budu mít pozastavenou živnost a v roce 2016 prodám dodávku před zrušením registrace k dph. Budu mít tedy pouze příjem z prodeje dodávky. Budu muset podávat kontrolní hlášení (dph)?

Kdybych měl zrušit živnost s ohledem na výše popsané?

Zdeno, omlouvám se za opětovnou smršť dotazů, ale nechci nic zanedbat a taky moc tratit na autě. Chtěl jsem si ho nechat, ale bohužel musím podepsat prohlášení, že nebudu podnikat na vedlejší činnost.

Díky za Váš čas a ochotu??..

Hezký večer

Mírek
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Ano, je možné přerušit provozování živnosti třeba k 6. 11. 2015 a registraci k DPH zrušit až příští rok. Jestli nechcete platit zálohu na ZP za listopad, tak přerušte k 30. 9. 2015. Osobní auto můžete vyřadit z OM hned po zrušení registrace v roce 2016 a nebudete vracet DPH. Daň z příjmů byste přiznával jen v případě, že byste osobní auto prodal v době kratší, než 5 let od vyřazení z OM.  
Píšete: \"Když budu mít pouze přerušenou živnost a ne podnikání na vedlejší činnost\". Jestliže přerušíte provozování živnosti, tak budete mít zároveň přerušené i podnikání na vedlejší činnost. Nebo chcete oznámit přerušení činnosti jenom na živnostenském úřadu (aby si mohl zaměstnavatel ověřit, že jste přerušil) a na OSSZ a na ZP nic neoznamovat a nechat to tam běžet jako vedlejší činnost? Nevidím důvod, navíc si může OSSZ i ZP v živnostenském rejstříku zjistit, že jste činnost přerušil.

Za rok 2015 podáte klasické přiznání, do kterého navíc zahrnete i příjmy ze zaměstnání.
Jestliže přerušíte živnost letos a neobnovíte ji do 1. 4. 2016, tak budete muset v přiznání za rok 2015 provést úpravy základu daně podle § 23/8 ZDP (dodanit případné pohledávky, zásoby a rezervy, můžete odečíst závazky, které by při úhradě byly daňovými výdaji). U hmotného majetku budete moci uplatnit pouze 50% ročního odpisu. Žádná tragédie, o to vyšší bude zůstatková cena dodávky, kterou si při prodeji uplatníte ve výdajích.

DPH při prodeji dodávky v roce 2016:
1) při prodeji před zrušením registrace k DPH prodáte s daní a DPH odvedete. Kupec Vám DPH zaplatí, takže nebudete mít žádný výdaj navíc. Podáte přiznání k DPH a kontrolní hlášení
2) pokud prodáte až po zrušení registrace, tak bez DPH, neboť v době prodeje už nebudete plátcem. Při zrušení registrace vrátíte státu 2/5 původního odpočtu.
Z hlediska DPH není důležité, zda máte či nemáte přerušenou živnost. Plátcovství DPH se přerušením živnosti nepřerušuje.
 
Daň z příjmů při prodeji dodávky v roce 2016:
Jestliže dodávku prodáte v době, kdy budete mít přerušenou živnost, tak bych příjem z prodeje zdanila jako ostatní příjmy podle § 10 ZDP, které nepodléhají odvodům ZP a SP. Jako výdaj si můžete uplatnit zůstatkovou cenu auta a případné další prokázané výdaje, spojené s prodejem, např. provizi autobazaru.  

Pokud jde o zrušení živnosti, počkala bych ještě alespoň pár měsíců. Zatím nevíte, jestli se Vám bude v zaměstnání líbit, nebo jestli se Vy budete líbit zaměstnavateli:-) Možná budete chvilku pracovat, nebo se zaregistrujete na ÚP a pak se zlepší podmínky a podnikání obnovíte. Pokud jste ale přesvědčený, že se k podnikání nevrátíte, tak můžete úplně zrušit živnost a tím pádem i registraci k DPH ještě letos před koncem roku. Jestli máte letos nízké příjmy, tak Vám nemusí vadit, že si neuplatníte odpisy za celý rok, nebo že budete přiznávat příjem z prodeje dodávky. Daň z příjmů může pokrýt sleva na poplatníka, můžete se vejít i do minimálních odvodů na ZP a SP.
IP zaznamenána

iveta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30

Dobrý večer Zdeno,
to jsem se špatně vyjádřil, samozřejmě živnost musím přerušit jak na PSSZ tak ZP a živnostenském úřadu a FU (Info). Myslel jsem tím, že nebudu podnikat ani na vedlejší činnost. Živnost nemohu přerušit k 30. 9., protože jsem ještě do konce října smluvně vázán ke spolupráci v jedné firmě.  Děkuji za vysvětlení, teoreticky snad vše chápu dobře. Horší to bude v praxi??.
Jen ještě jedna věc, jestliže přeruším živnost k 31,12.2015 a neobnovím ji do 1. 4. 2016 a do 31.12. 2015  budu mít uhrazeny všechny pohledávky, provádím potom v přiznání za rok 2015 úpravy základu daně a u hmotného majetku  uplatňuji pouze 50% ročního odpisu? Nebo je datum 31. 12. už bráno jako konec roku a já bych podal klasické přiznání daně z příjmů a neprováděl úpravy základu daně  a nekrátil odpisy HM? Tímto si nejsem jist????

Zdeno, díky moc za Vaše rady a trpělivost????.

Hezký večer

Mirek
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Dobrý večer. Pokud budete mít do 31. 12. 2015 uhrazené všechny pohledávky, nebudete mít žádné zásoby, ani zůstatky rezerv, tak nemusíte provádět úpravy základu daně. K 31. 12. 2015 ještě budete mít HM v obchodním majetku, takže bych nekrátila odpisy HM.
IP zaznamenána

iveta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30

Dobrý den Zdeno,

díky za Vaše odpovědi. Jste moc hodná.

Zdravím a přeji pěkný den


Mirek
IP zaznamenána
Stran: [1] 2