Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: odpisy za auto  (Přečteno 2908 krát)

kacabajda

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 82
odpisy za auto
« kdy: Březen 07, 2015 »

Dobrý den, podnikatel si v roce 2012 pořídil osobní auto jako hmotný majetek za 200.000Kč, ale neměl potřebu v roce 2012 ani v r.2013 uplatňovat odpisy, výdaje si uplatňuje ve skutečné výši. V roce 2014 v březnu auto prodal za cenu obvyklou, ale v nákladech neměl nic (myslím odpisy), můžu mu tedy uplatnit poloviční odpis (zrychlené odpisy) ve výši 20000Kč + zůst. cena 180.000Kč. tedy celkem 200000 položka snižující ZD? To bych ale odepsala celou hodnotu auta v jednom roce... trochu mě to mate. Děkuji za vysvětlení. prodejní cena auta byla 132900Kč.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
odpisy za auto
« Odpověď #1 kdy: Březen 07, 2015 »

Žádný odpis nemusíte uplatňovat, můžete rovnou dát do výdajů zůstatkovou (v tomto případě zůstatková = pořizovací) cenu auta. V jednom roce odepíšete celou hodnotu auta, protože v tomto roce přiznáváte příjem z prodeje celého auta.
IP zaznamenána

kacabajda

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 82
odpisy za auto
« Odpověď #2 kdy: Březen 07, 2015 »

moc Vám děkuji :-)
IP zaznamenána

kacabajda

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 82
odpisy za auto
« Odpověď #3 kdy: Březen 09, 2015 »

Dobrý den, ještě bych se chtěla zeptat k tématu viz výše, zda si můžu ponechat zůstatkovou cenu prodaného auta do dalších let, když se mi to letos do daní nehodí, dostali bychom se zbytečně do ztráty. Jako třeba odpisy, také uplatňuji postupně s tím, že třeba dva roky vynechám, dle zisku. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
odpisy za auto
« Odpověď #4 kdy: Březen 09, 2015 »

Zůstatkovou cenu auta musíte uplatnit v tom roce, ve kterém jste auto prodali. To jenom odpisy jdou schovat do dalších let (přerušit odpisování).
IP zaznamenána

kacabajda

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 82
odpisy za auto
« Odpověď #5 kdy: Březen 09, 2015 »

a musíme nebo je to opravdu na rozhodnutí poplatníka? I za cenu toho, že o odpisy tak přijde? nechce být zbytečně ve ztrátě. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
odpisy za auto
« Odpověď #6 kdy: Březen 09, 2015 »

Podle mého názoru může uplatnit pouze část zůstatkové ceny, aby se nedostal do ztráty. Zbytek zůstatkové ceny bych dala do nedaňových výdajů.
IP zaznamenána

Radek U

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
odpisy za auto
« Odpověď #7 kdy: Květen 06, 2015 »

Dobrý večer, prosím Vás o radu. Jsem OSVČ plátce DPH. Chci si koupit auto již jsem je vybral cena vozu 500 000 nepodléhá odpočtu DPH. Složím akontaci 250 000 kč a 250 000 kč si vezmu na úvěr 60 měsíců. Jedná se mě o snížení daně z příjmu co nejrovnoměrněji na pět let. Jak správně zaúčtovat akontaci a kolik kč. A jakým způsobem zaúčtovat splátku úvěru, úrok a případné zaokrouhlení. ještě mi bylo řečeno že v TP bude majitel úvěrová společnost a já budu jako provozovatel. Příjmoví doklad na částku 250 000 bude samozdřejmě na mě. Děkuji za pomoc Radek U.
IP zaznamenána

Ji-FA.cz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
odpisy za auto
« Odpověď #8 kdy: Listopad 01, 2015 »

Je u automobilu, na který je uplatňován krácený paušál ve výši 4000Kč měsíčně na dopravu nutno krátit i roční odpisy na 80%? V ZODPFO  §25 (1)  se říká  Za výdaje (náklady) vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů pro daňové účely nelze uznat zejména:
x)     ... a 20 % ostatních výdajů (nákladů) s výjimkou odpisů vynaložených v souvislosti se silničním motorovým vozidlem, u kterého je poplatník povinen uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu.
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
odpisy za auto
« Odpověď #9 kdy: Listopad 01, 2015 »

Krácení odpisů řeší § 28/6 ZDP.
IP zaznamenána
Stran: [1]