Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Prodej použitých šperků a hodinek neplátce dph  (Přečteno 2728 krát)

royal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Dobrý den,

Chci si založit živnost a mám pár otázek na které ne a ne najít odpověď.
První a zároveň i stěžejní je z čeho budu platit státu vlastně daně ?
Dám příklad koupím hodinky za 20.000kč prodám je za 30.000kč budu platit posléze z celých 30.000kč nebo pouze z mé marže z těch 10.000kč ? Pokud pouze ze své marže jak to pak budu dokazovat FÚ na konci roku že jsem koupil za tolik a prodal za tolik ?
Vím že se může uplatňovat zvláštní režim u prodeje použitých věcí ale můžu ho používat i jako neplátce DPH nebo ho smějí aplikovat jen plátci DPH ? Pokud ho smějí používat jen plátci DPH předpokládám že bych musel platit pak daň z příjmu což je z těch celých 30-ti tisíc a to by logicky vůbec nešlo nic vydělat.

A ještě jedna otázka pokud by byl onen případ koupím za 20tis. prodám za 30tis. a mé náklady jsou např. jen cestovné cca 500kč co se mi vyplatí víc vést daňovou evidenci nebo používat ten 60% výdajoví paušál ?


Děkuji za pomoc

Adam
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Prodej použitých šperků a hodinek neplátce dph
« Odpověď #1 kdy: Březen 06, 2015 »

Dobrý den, daň zaplatíte z 10 tisíc, které ještě můžete ponížit o případné výdaje  na nákup a prodej hodinek (např. poštovné).
Pokud budete vést DE, a uplatňovat skutečné výdaje, dokážete nákup hodinek fakturou od dodavatele, a prodej Vámi vystavenou fakturou odběrateli.
Při výdeji 20.500  a příjmu 30 tisíc je zisk 9.500, pokud uplatníte výdaje procentem, je Váš zisk 12 tisíc.

Zvláštní režim Vám snad objasní někdo jiný.
IP zaznamenána

royal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Prodej použitých šperků a hodinek neplátce dph
« Odpověď #2 kdy: Březen 06, 2015 »

Děkuji za opověď Jano.

Ale toto jsem nějak nepochopil \'\'Při výdeji 20.500  a příjmu 30 tisíc je zisk 9.500, pokud uplatníte výdaje procentem, je Váš zisk 12 tisíc.\'\'
Prosím můžete mi to trochu lépe vysvětlit ? Jak může být můj zisk vyšší, to by mi stát dával peníze jen tak za nic ? Je to tedy pro mne jak už zněla má otázka prvně výhodnější aplikovat paušál nebo vést daňovou evidenci ?

Napište mi prosím ještě jaká jsou procenta z těch 10ti tisíc co bych musel platit tu daň.

Děkuji moc za Vaši pomoc

A.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Prodej použitých šperků a hodinek neplátce dph
« Odpověď #3 kdy: Březen 06, 2015 »

Při uplatňování výdajů procentem z příjmů: Váš příjem 30 tisíc, 60% Vašich výdajů z příjmů je tedy 18 tisíc, takže zisk je tady 12 tisíc.
Daň je  15% ze zisku.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej použitých šperků a hodinek neplátce dph
« Odpověď #4 kdy: Březen 06, 2015 »

Zvláštní režim uplatňují plátci DPH. Tento režim se používá pouze při výpočtu daně z přidané hodnoty, daně z příjmů se nijak nedotýká.
IP zaznamenána

royal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Prodej použitých šperků a hodinek neplátce dph
« Odpověď #5 kdy: Březen 11, 2015 »

Dobrý den Jano tak mi prosím jen potvrďte toto. Pro mne bude vést DE výhodnější protože u Paušálu bych platil 15% z 12-ti tisíc (což není můj reálný příjem ale jakýsi výpočet) a naopak když paušál aplikovat nebudu tak budu platit jen 15% z 9.500kč je to tak?

A druhá otázka bude mi někdo něco vracet na konci roku z mých výdajů nebo ne ?

Díky

A.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Prodej použitých šperků a hodinek neplátce dph
« Odpověď #6 kdy: Březen 11, 2015 »

Dobrý den, ano, je pro Vaši situaci výhodnější uplatňovat skutečné výdaje.
Nerozumím asi zcela dotazu, ale nikdo Vám nic z Vašich výdajů nevrátí.
IP zaznamenána

royal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Prodej použitých šperků a hodinek neplátce dph
« Odpověď #7 kdy: Duben 29, 2015 »

Dobrý den,

Ještě jednou děkuji za odpovědi ale dostali jsme se s kolegou k další nezodpovězené otázce.
Pokud budu prodávat do ciziny do EU ale i mimo EU např. do USA tak budu muset být plátce DPH nebo budu jen platit daň z příjmu ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej použitých šperků a hodinek neplátce dph
« Odpověď #8 kdy: Duben 29, 2015 »

Pouhá skutečnost, že prodáte zboží do ciziny, z Vás neudělá plátce DPH. Důvody k povinné registraci plátce či identifikované osoby najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/platce-dph-registrace-povinna.php
IP zaznamenána

royal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Prodej použitých šperků a hodinek neplátce dph
« Odpověď #9 kdy: Červen 16, 2015 »

Dobrý den ještě jednou tak teď jsem z toho úplně jelen.

Dnes mi psali z jedné prodejní platformy když jsem jim posílal DIČ (nejsem plátce DPH) že mne nemohli najít v tomto systému (odkaz níže).
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatRequest.html

Z toho tedy usuzuji že musím být pokud chci obchodovat do zahraničí plátce DPH jinak bych tam byl uveden, nebo kde je tedy problém.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej použitých šperků a hodinek neplátce dph
« Odpověď #10 kdy: Červen 16, 2015 »

Problém je v tom, že jste jim poslal DIČ a přitom nejste plátcem DPH. V tom případě Vás nemohli najít v systému evropských plátců. Jako neplátce máte přiděleno DIČ pouze pro účely komunikace s českým finančním úřadem, nikoliv pro účely DPH.
IP zaznamenána
Stran: [1]