Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daňový bonus OSVČ  (Přečteno 1717 krát)

hanka_s

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Daňový bonus OSVČ
« kdy: Únor 19, 2015 »

Dobrý den, prosím moc o radu.
Dělám známé DP, je OSVČ, příjmy uplatňuje paušálem - příjmy z podnikání - hlavní činnost.
Donesla mi potvrzení o zdanitelných příjmech za měsíce 1-4/2014 kde je uveden úhrn zaúčtovaných příjmů ze závislé činnosti ve výši 23 321,- Kč. Na řádku č. 13  úhrn vyplacených měsíčních bonusů je uvedena částka 4 468,- Kč.
Když vyplňuji daňové přiznání na daňovém portálu, hlásí mi to chybu, že nelze uplatnit slevu na dítě (paušál).  Bude muset tento daňový bonus vrátit ?
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňový bonus OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Únor 19, 2015 »

Daňový základ z příjmů z podnikání, ke kterým uplatňuje výdaje procentem z příjmů, je zřejmě vyšší, než daňový základ z příjmů ze zaměstnání. V tom případě nemá nárok na daňové zvýhodnění (§ 35ca ZDP) a bude je muset vrátit.
IP zaznamenána

hanka_s

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Daňový bonus OSVČ
« Odpověď #2 kdy: Únor 19, 2015 »

Moc děkuji za rychlou odpověď.
Ještě jsem uvažovala, jestli to lze - mají dvě děti, pan manžel si uplatňoval za r. 2014 slevu na jedno dítě (zaměstnání) a manželka tedy uplatnila slevu na druhé dítě. Jde v ročním zúčtování pana manžela uplatnit slevu i na to druhé dítě ? Nebo alespoň za měsíce 5-12/2014. Když paní manželka podepsala prohlášení na 1-4/2014 ?
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňový bonus OSVČ
« Odpověď #3 kdy: Únor 19, 2015 »

Manžel může podle mého názoru uplatnit slevu na druhé dítě za celý rok 2014. Za měsíce 1-4/2014 nemůže uplatnit zvýhodnění manželka, takže je může uplatnit manžel. Uplatní buď v ročním zúčtování (žádost měl podepsat nejpozději 16.2.2015 a dodat všechny podklady), nebo v daňovém přiznání.
IP zaznamenána

hanka_s

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Daňový bonus OSVČ
« Odpověď #4 kdy: Únor 20, 2015 »

Moc děkuji.
IP zaznamenána

jkav

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Daňový bonus OSVČ
« Odpověď #5 kdy: Březen 04, 2015 »

dobrý den, prosila bych moc o radu, osvč podniká od 1/3/2014 a uplatnuje výdaje paušálem. Od 1-2/14 byl zaměstnaný a vyplatili mu danový bonus na dítě, který je uveden v potvrzení príjmu. Musí tento danový bonus uvést v danovém priznání? Pokud ho tam napíši, vyjde mi, že by ho měl vrátit na FU. Je to tak správně? Manželka také podniká, chtěla uplatnit slevu na deti za 10 měsiců. Je to takto možné?
děkuji moc.
Jana
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Daňový bonus OSVČ
« Odpověď #6 kdy: Březen 04, 2015 »

Dobrý den, manželka uplatňuje skutečné výdaje?
IP zaznamenána

jkav

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Daňový bonus OSVČ
« Odpověď #7 kdy: Březen 04, 2015 »

ano, manželka uplatnuje skutečné výdaje...
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Daňový bonus OSVČ
« Odpověď #8 kdy: Březen 04, 2015 »

Ano, musíte podle mne určitě uvést bonus do svého DP, manželka může uplatnit slevu na děti za 10 měsíců.
IP zaznamenána
Stran: [1]