Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daň z příjmu při prodeji nemovitosti.  (Přečteno 2418 krát)

martinarie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Daň z příjmu při prodeji nemovitosti.
« kdy: Únor 18, 2015 »

Vlastním byt a letos bych ho chtěla prodat. 1/2 bytu jsem nabyla v roce 2007 a 1/2 v roce 2011. Takže půlku bytu mám déle než 5 let a druhou méně. Můžu to pro účely osvobození od daně z příjmu posuzovat takto zvlášť a daň zaplatit jen z prodeje půlky bytu a nebo je nutné posuzovat celý byt dohromady a zdanit ho jako celek? Děkuji.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Daň z příjmu při prodeji nemovitosti.
« Odpověď #1 kdy: Únor 21, 2015 »

Zaměstnanec vlastí pole, které pronajímá, vím jistě, že je vlastní víc než 5 roků, v roce 2014 část pole prodal, má povinnost zdanit? Děkuji za názor,
já bych nedanila, ale jistá si nejsem, J.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daň z příjmu při prodeji nemovitosti.
« Odpověď #2 kdy: Únor 21, 2015 »

Citace: martinarie
Vlastním byt a letos bych ho chtěla prodat. 1/2 bytu jsem nabyla v roce 2007 a 1/2 v roce 2011. Takže půlku bytu mám déle než 5 let a druhou méně. Můžu to pro účely osvobození od daně z příjmu posuzovat takto zvlášť a daň zaplatit jen z prodeje půlky bytu a nebo je nutné posuzovat celý byt dohromady a zdanit ho jako celek? Děkuji.
Můžete posuzovat zvlášť a zaplatit daň jen z prodeje půlky bytu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daň z příjmu při prodeji nemovitosti.
« Odpověď #3 kdy: Únor 21, 2015 »

Citace: JANAA
Zaměstnanec vlastí pole, které pronajímá, vím jistě, že je vlastní víc než 5 roků, v roce 2014 část pole prodal, má povinnost zdanit? Děkuji za názor,
já bych nedanila, ale jistá si nejsem, J.
Jestliže vlastní pole déle než 5 let, tak neplatí daň z příjmů - osvobozeno podle § 4/1/b) ZDP. Pronajímaná nemovitost není považována za obchodní majetek.

Bude platit pouze daň z nabytí nemovitých věcí (z převodu nemovitosti), pokud si v kupní smlouvě nedohodli, že poplatníkem daně bude nabyvatel pozemku.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Daň z příjmu při prodeji nemovitosti.
« Odpověď #4 kdy: Únor 22, 2015 »

Paní Zdeno moc děkuji, pěknou neděli.
IP zaznamenána

Jarmila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 36
Daň z příjmu při prodeji nemovitosti.
« Odpověď #5 kdy: Březen 02, 2015 »

Prosím mám dotaz pro kolegyni: ukončila podnikání, nebytový prostor prodala, vedla si DE, uplatňovala zrychlený odpis, podnikala a vlastnila prostor od r. 1991, co musí všechno dát do daň přiznání? Hlavně se ptala na daň z příjmu.  Děkuji za ni, já už se tomu nevěnuji tak nemůžu ji poradit
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daň z příjmu při prodeji nemovitosti.
« Odpověď #6 kdy: Březen 02, 2015 »

Pokud prodala nebytový prostor až po ukončení podnikání (nebo jej před ukončením podnikání vyřadila z obchodního majetku), tak bude přiznávat příjem podle § 10 ZDP. Do výdajů si může uplatnit zůstatkovou cenu, výdaje spojené s prodejem (například provoze realitní kanceláři) a daň z nabytí nemovitých věcí (dříve daň z převodu nemovitosti), pokud ji zaplatila. Zdanění podle § 10 je výhodnější, neboť tyto příjmy nepodléhají odvodům na ZP a SP.
IP zaznamenána

Markéta40

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Daň z příjmu při prodeji nemovitosti.
« Odpověď #7 kdy: Březen 03, 2015 »

Dobrý den, prosím o radu.
V roce 2011 zakoupena nemovitost, byla cca 4 roky pronajímána a u příjmu z pronájmu byly 4x uplatněny daňové odpisy.
V roce nemovitost prodána.
Je možné nyní v daňovém přiznání z příjmu odečíst jako náklad kupní cenu nemovitosti?
Celou? Nebo odečíst nejprve již uplatněné odpisy a pak zbytek odečíst jako náklad?

Děkuji za názor. Markéta
IP zaznamenána

Jarmila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 36
Daň z příjmu při prodeji nemovitosti.
« Odpověď #8 kdy: Březen 03, 2015 »

Paní Zdeno, děkuji za odpověď.  Ukončené podnikání má k 1.11. 2014, prodáno 3.12.2014 vklad do Katstru 2.1. 2015, zůst. cena 96tisíc bez 50% odpisu za r.2014
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daň z příjmu při prodeji nemovitosti.
« Odpověď #9 kdy: Březen 03, 2015 »

Jestli nepotřebuje výdaje k podnikání, tak nemusí uplatnit 50% odpis (uplatnění odpisů je právo, nikoliv povinnost). K příjmům podle § 10 ZDP si uplatní jako výdaj zůstatkovou cenu 96 tis. Kč.
IP zaznamenána

Jarmila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 36
Daň z příjmu při prodeji nemovitosti.
« Odpověď #10 kdy: Březen 03, 2015 »

ještě jednou moc děkuji, předám zprávu, děláte záslužnou činnost ještě jednou dík
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daň z příjmu při prodeji nemovitosti.
« Odpověď #11 kdy: Březen 08, 2015 »

Citace: Markéta40
Dobrý den, prosím o radu.
V roce 2011 zakoupena nemovitost, byla cca 4 roky pronajímána a u příjmu z pronájmu byly 4x uplatněny daňové odpisy.
V roce nemovitost prodána.
Je možné nyní v daňovém přiznání z příjmu odečíst jako náklad kupní cenu nemovitosti?
Celou? Nebo odečíst nejprve již uplatněné odpisy a pak zbytek odečíst jako náklad?

Děkuji za názor. Markéta
Nejprve odečíst uplatněné odpisy a pak zbytek odečíst jako náklad (daňovým výdajem je zůstatková cena nemovitosti).
IP zaznamenána
Stran: [1]