Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zásoby dan  (Přečteno 1800 krát)

robil

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
zásoby dan
« kdy: Prosinec 14, 2014 »

Zdravím Vás. Vznáším dotaz: Jsem živnostník řemeslník s příjmy cca 600 tis za rok. Vzhledem k tomu, že mám pouze drobné výdaje bych danil paušálem 80pr. v podstatě malé částky. Mám však velké zásoby, u kterých bych zdaněním platil ohromné částky, a proto z oněch 600 tis příjmu si odečtu pouze skut. náklady 50 tis a daním z částky 550 tis.  To je přeci do nebe bijící nespravedlnost. Až zásoby rozprodám, tak je přeci zdaním, tak proč nemohu rovněž danit paušálem?
děkuji za vyjádření libor
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zásoby dan
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 14, 2014 »

Jestli to dobře chápu, tak nyní vedete daňovou evidenci a uplatňujete prokázané výdaje. Vzhledem k tomu, že skutečné výdaje jsou velmi nízké, chcete změnit způsob uplatňování výdajů na uplatnění výdajů procentem z příjmů. Při změně způsobu uplatňování výdajů byste musel dodanit zásoby. Měl byste si uvědomit, že jste si při nákupu zásob uplatňoval daňové výdaje a snižoval jste si základ daně, aniž byste tyto zásoby spotřeboval a měl jste z nich nějaké příjmy. Co je nespravedlivého na tom, že nyní zvýšíte základ daně o nespotřebované zásoby?

V příslušném procentu výdajů jsou zahrnuté veškeré výdaje, které vynaložíte v souvislosti s dosahováním příjmů, tedy i například spotřeba materiálu. Pokud byste zásoby nedodanil, tak byste si je uplatnil ve výdajích dvakrát. Poprvé v roce, ve kterém jste je koupil (vedl jste daňovou evidenci), ale nepřinesly vám žádný příjem a podruhé v roce, kdy budete mít příjem a uplatníte výdaje procentem z příjmů.
IP zaznamenána

robil

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
zásoby dan
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 14, 2014 »

Zdravím , zásoby mám z nadvýroby soustavně již deset let, nejsou to kupované věci, ale výrobky, na kterých byly vstupy pouze desetinou hodnoty. Deset let platím čtyřikrát větší daně než bych platil paušálem a nemám možnost si základ ničím snížit..
děkuji libor
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zásoby dan
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 14, 2014 »

Píšete, že vstupy činily pouze desetinu hodnoty. Co tvoří zbývajících 9/10 ocenění zásob výrobků?
IP zaznamenána

robil

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
zásoby dan
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 15, 2014 »

Zdravím Vás, zbylých 9/10 je práce. Jak jsem se na jiném místě dočetl hodnota pro daňovou povinnost je 60% z prodejní ceny. Stále jsou to při jednorázovém přechodu na paušál ohromné doplatky, především na sociálním a zdravotním, libor
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zásoby dan
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 15, 2014 »

Pokud je to vaše práce (nikoliv práce zaměstnanců), tak ta do ocenění výrobků nepatří. Nakoupené zásoby se oceňují pořizovací cenou, zásoby vlastní výroby se oceňují vlastními náklady. Nevykazujete náhodou zásoby v prodejních cenách? Pokud ano, tak si je přeceňte. Doufám, že ještě máte k dispozici doklady, kterými prokážete, za jakou cenu jste je nakoupil.

Pro daňovou povinnost není 60% prodejní ceny, jak jste se dočetl, ale plná cena nespotřebovaných zásob (§ 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů).
IP zaznamenána
Stran: [1]