Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: odpočet DPH před registrací k DPH  (Přečteno 1468 krát)

jacek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
odpočet DPH před registrací k DPH
« kdy: Prosinec 01, 2014 »

Dobrý den,

     jsem začátečník a tak se chci zeptat ohledně DPH, zda si můžu vše uplatnit co jsem nakoupila před datem registrace k DPH. V zákoně jsem si našla \"vše co je součástí jejího obchodního majetku\". Mám restauraci a tak nevím jestli si DPH můžu uplatnit i ze spotřebních věcí jako je šrouby, barvy atd.

Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
odpočet DPH před registrací k DPH
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 02, 2014 »

Pokud jste měli šrouby a barvy ke dni registrace v zásobách a použijete je ke svému podnikání, tak můžete uplatnit nárok na odpočet.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
odpočet DPH před registrací k DPH
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 02, 2014 »

Dobrý den, už neplatí 12 kalendářních měsíců před datem registrace? J
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
odpočet DPH před registrací k DPH
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 02, 2014 »

Zdravím Jani,
ano, 12 měsíců, ale jak píše paní Zdena :

Citace: Zdena
Pokud jste měli šrouby a barvy ke dni registrace v zásobách a použijete je ke svému podnikání, tak můžete uplatnit nárok na odpočet.
Kdyby třeba byly zásoby už použity pro ekonomickou činnost před datem registrace,  tak nemůže uplatnit odpočet DPH.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
odpočet DPH před registrací k DPH
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 02, 2014 »

Dobrý den, máte pravu paní Jano. Omlouvám se, že jsem nezmínila 12 měsíců.  

O odpočtu by se možná dalo uvažovat i v případě, že šrouby a barvy byly nakoupeny 12 měsíců před registrací a byly použity k opravě hmmotného majetku (staly se jeho součástí) ještě před registrací, ale nevím, zda byste to obhájili.
IP zaznamenána

jacek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
odpočet DPH před registrací k DPH
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 02, 2014 »

To jsem si to účetnictví představovala snadnější :-)). Teďka jsem tedy na vážkách, takže pokud jsem si nakoupila vybavení do kuchyně jako rendlíky a hrnce, kávovar tak smím si uplatnit DPH? Zásoby chápu jako nákup např. kávy, mouka atd. prosím o polopatické vysvětlení. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
odpočet DPH před registrací k DPH
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 02, 2014 »

Vybavení do kuchyně, kávovar a další drobný majetek, který jste dali do spotřeby, si určitě vedete v nějaké evidenci. Tyto předměty jsou součástí vašeho obchodního majetku. Udělejte si soupis ke dni registrace, najděte k položkám doklady o pořízení (zda splňují podmínky - nákup od plátce DPH, 12 měsíců před registrací) a na základě daňových dokladů si uplatněte nárok na odpočet.  Uplatněný odpočet se promítne i do daně z příjmů. Vrácený odpočet ze zásob a z drobného majetku je zdanitelným příjmem, u dlouhodobého majetku si můžete vybrat mezi zdanitelným příjmem a snížením vstupní ceny majetku. Předpokládám, že vedete daňovou evidenci.  Pokud vedete účetnictví, tak můžete u zásob postupovat stejně, jako u DHM, tj. buď zdanitelný příjem, nebo snížení ceny zásob.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
odpočet DPH před registrací k DPH
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 03, 2014 »

Zdravím, díky všem za příspěvky, J.
IP zaznamenána
Stran: [1]