Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Odmítnutí vrácení přeplatku na DPFO  (Přečteno 3762 krát)

kkk

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Odmítnutí vrácení přeplatku na DPFO
« kdy: Duben 11, 2014 »

Dobrý den,
prosila bych o radu, protože už jsem bezradná.
Hned v lednu jsem zpracovala přiznání FO za rok 2013 své sestře, která pracovala na HPP 10 měsíců a 2 byla na úřadu práce. Vyšel přeplatek, přiznání společně s potvrzením o příjmech i od úřadu práce jsme zaslaly poštou na FÚ.
Paní z FÚ zavolala, že přiznání nemůže vzít, že jsme ho podaly brzo ať v březnu pošleme žádost o zaslání přeplatku.
V březnu jsme podaly žádost o vrácení přeplatku. K žádosti jsme pro jistotu přiložily kopii přiznání.
Dnes dorazil dopis, ve kterém zamítají vyplacení přeplatku, že na osobním účtu dotyčné není žádný přeplatek, tudíž není co vyplácet.

Může mi někdo poradit proč?
Už jsem nerozuměla výtce, že jsme přiznání podaly brzo. Netuším co bylo a je špatně. Na FÚ mi pouze zopakovala to samé co v dopise, žádné vysvětlení, nic.
Navíc prakticky stejné přiznání jsem sestře vyplňovala i za rok 2012 a přeplatek byl bez problémů vrácený.
Dluhy na jiné dani nemá.
Děkuji za každou radu.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Odmítnutí vrácení přeplatku na DPFO
« Odpověď #1 kdy: Duben 11, 2014 »

Dobrý den.
Kopíruji :
§ 155 daňového řádu stanovuje, že případný přeplatek na dani lze buď použít na doplatek jiné daně nebo vrátit podnikateli. Aby si podnikatel mohl zvolit možnost vrácení peněz, musí přeplatek činit nejméně 100 korun. Přeplatek finanční úřad vrací na základě písemné žádosti o vrácení přeplatku, která tvoří součást daňového přiznání. Přeplatek se pak podnikatelům zasílá do 30 dnů ode dne obdržení žádosti. Už několik let ale obsahuje daňový řád drobnou trhlinu, která může zkomplikovat život podnikatelům, kterým za předchozí rok vychází přeplatek.

Daň je dle zákona splatná ve lhůtě 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období (pokud bylo daňové přiznání podáno opožděně, je vyměřena až k datu, kdy správci daně skutečně přiznání došlo). Finanční úřad může dle  daňového řádu vyměřit daň nejdříve k poslednímu dni lhůty pro podání daňového přiznání, tedy k 2. dubnu 2013. Jak však dále uvádí § 155 daňového řádu, žádosti o vrácení přeplatku mohou úřady vyhovět pouze tehdy, jestliže existuje vratitelný přeplatek do 60 dnů ode dne podání žádosti. Kdo by tedy podal přiznání v lednu, nevešel by se do lhůty 60 dní, jeho žádost o vrácení přeplatku by úřad zamítl a musel by o něj požádat ještě jednou.

Žádost o přeplatek (potažmo samotné daňové přiznání, které žádost obsahuje) by tak OSVČ neměly podávat dříve než v únoru 2013. Přeplatek jim pak finanční úřad pošle do začátku května.

K dnešnímu dopisu - doporučuji osobní návštěvu Fú.
IP zaznamenána

kkk

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Odmítnutí vrácení přeplatku na DPFO
« Odpověď #2 kdy: Duben 12, 2014 »

Děkuji Vám!!
Lhůta na podání přiznání je leden až březen, ale já ho vlastně nesmím podat...no to je dobrý...

Prosím, nemáte zkušenost, jestli se dá přeplatek získat? Paní na FÚ řekla ať si podá odvolání.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Odmítnutí vrácení přeplatku na DPFO
« Odpověď #3 kdy: Duben 12, 2014 »

Pokud Vám vznikne daňová povinnost a chcete mít všechno \"z krku\", tak klidně můžete DAP odevzdat třeba 5.ledna. Ale jestli máte přeplatek, potom je potřeba vzít v potaz výše uvedený §.

A proč správce daně neeviduje žádný přeplatek na dani, Vám vysvětlí přímo on/a. Bez informací o údajích z DAP neumím posoudit nárok. Ale když Fú tvrdí, že není žádný přeplatek na dani, tak je možné, že evidují nějaký netušený nedoplatek. A to Vám vysvětlí při osobní návštěvě. Budete mít jasno hned, písemné odvolání je delší a navíc mohou mít pravdu :-(.
IP zaznamenána

kkk

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Odmítnutí vrácení přeplatku na DPFO
« Odpověď #4 kdy: Duben 12, 2014 »

Sestra nepodniká a nikdy nepodnikala, dluhy opravdu nemá, je jen zaměstnanec a poslední 2 měsíce skončila na úřadu práce. Takže při zúčtování příjmů v přiznání jí vyšel přeplatek daně. Měla to tak i v roce 2012 a přeplatek vrátily (teď si nepamatuji, kdy jsme přiznání za rok 2012 podávaly, ale to je teď jedno.)

Přeplatek na dani neevidují pravděpodobně proto, že jí první přiznání podané v tom lednu FÚ vyloženě zamítl - to znamená, že ho jako hodí na FÚ do koše? Neměl by jí ho FÚ vrátit?

Co když podáme teď, i když pozdě, nové přiznání?
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Odmítnutí vrácení přeplatku na DPFO
« Odpověď #5 kdy: Duben 12, 2014 »

Myslím si, že podané Přiznání (a v podatelně musí přijmout /skoro/ všechno) je řádný doklad a nelze ho jenom tak hodit do koše.
Jaké nové přiznání byste chtěla podávat? Z jakého důvodu? Rozumím tomu tak, že problém je v tom, že Fú neuznal přeplatek na dani. Jaké jsou další okolnosti výpočtu - byla zaměstnavatelem zaplacena nějaká daň,uplatňuje si sestra slevu na dítě a měla příjem alespoň šestinásobek minimální mzdy?
Nedluží z dřívějška třeba nedoplatek na dani z nemovitosti, nebo nějakou dědickou.... cokoliv.
Jestli pořád nerozumíte sdělení Fú, tak v pondělí je úřední den a neodejdete, dokud nebudete mít jasno :-) v čem je \"zakopaný pes\". Případně se dohodnete na postupu.
Hodně štěstí.
PS: Jestli chcete sdělit konkrétní údaje z DAP, můžete i na    Mery66@seznam.cz
IP zaznamenána
Stran: [1]