Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přelom roku - zařazení daňového dokladu do zdaňovacích období  (Přečteno 1554 krát)

Wombat

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý den,

živnostník, čtvrtletní plátce DPH, vedu daňovou evidenci. Vystavil jsem zákazníkovi fakturu - daňový doklad dne 30.12.2013 za službu s datem zdanitelného plnění také 30.12.2013. Celkovou cenu (příklad) 121 Kč (základ daně 100 Kč a DPH 21 Kč).

Zákazník uhradil a na podnikatelském účtu se mi 10.1.2014 připsala úhrada za službu 121 Kč.

DPH 21 Kč jsem zařadil do zeleného daňového tvrzení za 4. čtvrtletí 2013 a zaplatil FÚ.

100 Kč je položka k dani z příjmů (§ 7).

Chtěl bych se zdvořile zeptat:

1. Do kterého zdaňovacího období daně z příjmů ta položka 100 Kč patří, do období roku 2013 (na daňovém dokladu uvedené datum zdanitelného plnění) nebo roku 2014 (faktické připsání úhrady zákazníkem na účtu podnikatele)?

2. Teoretická: 2.a) Kdybych podal daňové tvrzení pro daň z příjmu např. 5.1.2014 (tj. ještě před úhradou zákazníkem), musel bych  to uvést do daňového tvrzení daně z příjmu, přílohy č. 1, do tabulky D jako pohledávku?
2.b) Kdybych podal daňové tvrzení pro daň z příjmu až po faktickém připsání úhrady zákazníkem na účtu podnikatele, tak už by to pohledávka nebyla?

Kdyby byly možnosti 2.a) i 2.b) možné, mohly by vzniknout v závislosti  na době \"vyplňování\" daňového tvrzení daně z příjmu dvě odlišné verze ohledně vykázání pohledávek, může tato situace nastat?


Předem děkuji za odpověď.

Petr Polák
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Dobrý večer.

1. Položka 100,- Kč patří do toho zdaňovacího období, ve kterém jste přijal úhradu (měl jste příjem), tedy do roku 2014.

2. Ať podáte daňové tvrzení k dani z příjmů 5. 1. 2014 nebo např. až 30. 6. 2014, vždy to budete uvádět v tabulce D jako pohledávku. V této tabulce vykazujete pohledávky (závazky, hmotný majetek atd.) podle stavu na konci zdaňovacího období, tedy podle stavu k 31. 12. 2013.
IP zaznamenána

Wombat

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Jste zlatá. Díky moc za odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1]