Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přívěsný vozík a DPH  (Přečteno 2643 krát)

martinačka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 76
Přívěsný vozík a DPH
« kdy: Březen 19, 2014 »

Dobrý den,moc Vás prosím o radu.Radila jsem se s 3 účetními,každý má jiný názor.
Manžel koupil v 07/2013 přívěsny vozík na jímky za vozidlo  z PL od neplátce daně.Začal ho používat v 01/2013,čili jsem mu udělala odpis za rok 2013.Na vstupu si neuplatnil DPH.nyní s podnikáním pomalu bude končit,plátce DPH bude zhruba do 07/2014 a potřebuje vozík prodat.Nevím zda vozík prodává nyní jako plátce DPH s DPH nebo bez DPH,když si ho neuplatnil na vstupu.Jeden názor říká s DPH druhý bez DPH.Moc Vám děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přívěsný vozík a DPH
« Odpověď #1 kdy: Březen 19, 2014 »

Jak mohl od 01/2013 používat předmět, který pořídil v 07/2013?

Prodej obchodního majetku: je plátcem DPH? Je. Uskutečnil zdanitelné plnění? Uskutečnil. Je toto plnění osvobozeno od DPH? Není. Závěr: prodej s daní.

Doporučení: vyřadit do osobního užívání (bez dopadu do DPH) a pak teprve prodat, už mimo uskutečňování ekonomických činností. Do daně z příjmů příjem podle § 10 ZDP.
IP zaznamenána

martinačka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 76
Přívěsný vozík a DPH
« Odpověď #2 kdy: Březen 20, 2014 »

Omlouvám se koupil vozík v 07/2012.
Prosím Vás můžete mi tedy poradit jak vozík vyřadít?
Např.když ho dnes vyřadím,manžel si již neuptaní odpis(to by nevadilo)???a poté mám jak postupovat?Prodám např.za týden po vyřazení to by již prodával jako plátce DPH?I když je stále plátce DPH?Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přívěsný vozík a DPH
« Odpověď #3 kdy: Březen 20, 2014 »

Vyřazení do osobního užívání se provede jen zápisem na kartě majetku (jde o hmotný majetek - pořizovací cena nad 40 tis. Kč?), Odpis nemusíte uplatnit, o to vyšší bude zůstatková cena. Po vyřazení přestanete na vozík uplatňovat výdaje, pokud nějaké jsou. Následný prodej bude brán jako prodej soukromého majetku, od neplátce, tedy bez DPH.

Příjem z prodeje vyřazeného OM uvedete v přiznání k dani z příjmů jako ostatní příjmy podle § 10 ZDP. Do výdajů si můžete dát zůstatkovou cenu majetku a prokázané výdaje spojené s prodejem, případně opravami, které byste provedli po vyřazení z OM.
IP zaznamenána

martinačka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 76
Přívěsný vozík a DPH
« Odpověď #4 kdy: Březen 20, 2014 »

Děkuji dnes vozík vyřadím,pořizovací cena byla 54tis.poté prodám vozík bez DPh a příští rok uvedu do dp příjem vozíku a zůst.cenu.je to tak správně?
Nevadí že vozík bude vyřazen před prodejem?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přívěsný vozík a DPH
« Odpověď #5 kdy: Březen 20, 2014 »

Ano, udělala bych to tak, jak píšete.

Pokud máte obavy, že bude vadit, když vozík bude vyřazen před prodejem z OM, tak jej prodejte z obchodního majetku a s DPH.
IP zaznamenána

martinačka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 76
Přívěsný vozík a DPH
« Odpověď #6 kdy: Březen 27, 2014 »

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ještě ohledně vozíku od manžela.Nakonec jsme ho prodali s DPH.Vystavila jsem fakturu.Jak to navézt do přiznání k DPH,musí to tam být uvedeno?Mám navézt vozík jako jpr nebo IM?
Jen mám dotaz k zaúčtování.Do deníku to dát jako JPR neovlivnˇující daň,z dlouh.majetku ho vyřadím  a jako příjem to uvedu až v DPFO za 2014.Je to správně?Uplatním ještě poloviční odpis v roce 2014.V DPFo bude poté zůstatková cena jako výdej a prodejní cena jako příjem?Děkuji za radu
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Přívěsný vozík a DPH
« Odpověď #7 kdy: Březen 27, 2014 »

Dobrý den,
částka za prodej IM se v DPH promítne v ř.1 a ř.51.

Já v PeDe zapisuji  jako PŘÍJEM OVL.ZD  k datu inkasování platby, současně k datu vystavení faktury ( zd.plnění) za prodej, vyřadím z OM.
Pak už jen na konci roku dám v rámci uzávěrkových operací ZC jako VÝDAJ OVL.ZD ( poloviční odpis je zbytečné uplatňovat, o to větší je ZC. Pokud
by jste uplatnili poloviční odpis a ZC je to taky správně, ale zbytečné 2 zápisy místo 1)
IP zaznamenána

martinačka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 76
Přívěsný vozík a DPH
« Odpověď #8 kdy: Březen 28, 2014 »

Prosím Vás ještě k vysvětlení:
1.poloviční odpis dávat nebudu
2.ZC a příjem z vozíku dám do uzávěrkových operací do DPFO 2014
3.V p.deníku musím tedy vozík zapsat jako jiný příjem neovlivňující daň???????když budu příjem navádět do DPFO????
4.Co se týká k DPH objevuje se mi prodej vozíků jen na řádku  1 jako příjem,jak mám navézt aby byl také v řádku 51?
Z vašeho vysvětlení to chápu tak,že nyní dám příjem z vozíků jako ovlivňující daň a na konci roku dám do uzávěrkových operací jen ZC jako ovlivňující dan ,již však nebudu uvádět příjem z vozíku do DPFO???
Děkuji za vysvětetlení
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Přívěsný vozík a DPH
« Odpověď #9 kdy: Březen 29, 2014 »

Dobrý den,

pokud budete dávat i příjem z prodeje do uzáv.operací, pak při inkasování za prodej dejte jako nedaňový příjem, jinak by jste měla příjem 2x.

Ano, moje vysvětlení, tak jak já to dělám, chápete správně. V Přiznání k DPFO se mi objeví v ř.101  na základě zápisu při prodeji, nastane
pohyb peněz. Při vyřazení je bez pohybu peněz, tak uzáv.operace.

DPH - záleží na programu. Možná zadat údaj ručně.
IP zaznamenána
Stran: [1]