Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Auto na úvěr  (Přečteno 1392 krát)

Helli

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Auto na úvěr
« kdy: Březen 08, 2014 »

Dobrý den,  prosím o radu. Pročítám zde dotazy a odpovědi na podobné téma, ale čím dál tím víc se do toho zamotávám....
OSVČ, vede DE, neplátce DPH. V květnu 2013 si koupil auto a následně si na něj vzal úvěr od banky. V kupní smlouvě je kupujícím on, ve velkém TP je uveden jako vlastník také on. Avšak v úvěrové smlouvě je ujednání o zajišťovacím převodu vlastnického práva okamžikem podpisu úvěrové smlouvy a součástí je zde i smlouva o výpůjčce. TP je uložen u úvěrové spol., jemu byl  MěÚ vystaven druhopis. Jsem z toho trochu zmatená. Vlastník je tedy do splacení úvěru banka (podle smlouvy) nebo on - když je uveden v TP? Pokud banka a OSVČ může tedy uplatnit odpisy jen na základě smlouvy o výpůjčce, kdo je povinen platit silniční daň?  Platí jí on,ale teď jsem se do toho tak zamotala, že si nejsem jistá, zda je to dobře ....
A jako daňové výdaje si tedy uplatní:  odpisy z titulu smlouvy o výpůjčce + úroky z úvěru a pojistné + skutečné výdaje za PHM a parkovné + může i výdaje za opravu, servnisní prohlídku atp.? Je to tak dobře?


Moc děkuji!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto na úvěr
« Odpověď #1 kdy: Březen 08, 2014 »

OSVČ může uplatňovat odpisy na základě smlouvy o výpůjčce.
Silniční daň platí ten, kdo je zapsaný v TP (provozovatel), tedy OSVČ.
Jako daňové výdaje si uplatní odpisy hmotného majetku, úroky z úvěru a pojistné. Dále skutečné výdaje na PHM + parkovné (nemůže použít paušální výdaj na dopravu), výdaje na opravy, údržbu, servisní prohlídky atd.
Ano, je to tak dobře:-)
IP zaznamenána

Helli

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Auto na úvěr
« Odpověď #2 kdy: Březen 09, 2014 »

Moc děkuji za rychlou odpověď!!! Jste skvělá! :-)
Na jednu stranu jsem ráda, že jsem se v tom zorientovala dobře, na druhou z toho radost tedy vůbec nemám - když jsem objevila v úvěrové smlouvě to ujednání o zajišťovacím převodu a výpůjčce, myslela jsem, že mě klepne .... Jde o mého kamaráda.Nevím, proč se nejdřív někde neporadil...
Mějte se hezky! Určitě se na Vás zase obrátím!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto na úvěr
« Odpověď #3 kdy: Březen 09, 2014 »

Bez zajišťovacího převodu vlastnického práva by nedostal úvěr.
IP zaznamenána
Stran: [1]