Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zděděné auto  (Přečteno 2700 krát)

monulenka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 50
zděděné auto
« kdy: Leden 17, 2014 »

mám tady takový problém. Osvč pracovala společně s otcem (také osvč) každý na svůj ŽL. auto měl v majetku otec, plně jej odepsal. Po smrti otce připadlo dědictvím auto na syna, který ho dál používá ve svém podnikání. může ho mít v majetku firmy (jakou k němu evidenci) a uplatňovat náklady na jeho provoz?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zděděné auto
« Odpověď #1 kdy: Leden 19, 2014 »

Předpokládám, že syn nepokračuje v provozování otcovy živnosti. Syn může zařadit auto do OM. Pokud od otcova úmrtí neuplynula doba delší než 5 let, tak zařadí v ceně, kterou oznámil notáři, najde v rozhodnutí soudu o dědictví. Pokud byla cena vyšší než 40 tis. Kč, tak může odpisovat (první rok odpisování).
IP zaznamenána

monulenka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 50
zděděné auto
« Odpověď #2 kdy: Leden 20, 2014 »

Děkuji. Syn v otcově živnosti nepokračuje. Auto zdědil v polovině roku 2011 a od té doby s ním podniká. za rok 2011 a 2012 uplatňoval výdaje paušálem, proto odpisy neřešil. Za rok 2013 bude vykazovat skutečné výdaje. bude tedy odepisovat 1. rok, nebo 3. (ikdyž ty 2 neuplatňoval)? dejme tomu že cena auta byla 100.000,- (je to nákladní auto ford transit - tedy 2. odpisová skupina)
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
zděděné auto
« Odpověď #3 kdy: Leden 20, 2014 »

Dobrý den,

já bych ho v roce 2013 zařadila do OM ( dříve ani nemohl, výdaje paušálem, neměl OM) a odepisovala 1.rok.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zděděné auto
« Odpověď #4 kdy: Leden 20, 2014 »

Mám stejný názor, jako paní Jaromíra. Jestliže v r. 2011 a 2012 uplatňoval výdaje procentem z příjmů, tak neměl obchodní majetek, neměl, kam by auto zařadil. Zařadí tedy až v r. 2013 a uplatní odpisy ve výši platné pro první rok odpisování.
IP zaznamenána

monulenka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 50
zděděné auto
« Odpověď #5 kdy: Leden 21, 2014 »

pokud tedy zařadím až v roce 2013, měla bych cenu nějak upravit, když odhad 100.000,- byl v roce 2011 a auto je už další 2  roky používáno? a ještě ujištění, pokud budu odpisovat a odpisy dávat do nákladů, mohu uplatnit do nákladů i paušál na auto a další náklady (pojištění, gumy, opravy)?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zděděné auto
« Odpověď #6 kdy: Leden 21, 2014 »

Cenu neupravovat, pročtěte ustanovení § 29/1/e) ZDP.

U auta vloženého do OM můžete uplatňovat paušální výdaj na dopravu a další náklady. V případě kráceného paušálu na dopravu (4 tis.Kč/měs.) krátíte odpisy a další náklady o 20%.
IP zaznamenána

monulenka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 50
zděděné auto
« Odpověď #7 kdy: Únor 03, 2014 »

dobrý den, ještě k mému dotazu ohledně zděděného auta. Zjistila jsem, že v rozhodnutí od notáře o dědictví není uvedena žádná hodnota vozu. je tam jen že ten a ten automobil přechází do vlastnictví syna zemřelého. pak asi není možné vložit do OM a odepisovat, že?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zděděné auto
« Odpověď #8 kdy: Únor 03, 2014 »

Jediné, co mě napadá, je znalecký posudek - ocenění ke dni úmrtí zůstavitele.
IP zaznamenána
Stran: [1]