Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zásoby a daňové přiznání  (Přečteno 2473 krát)

Beag

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Zásoby a daňové přiznání
« kdy: Leden 03, 2014 »

Dobrý den, mám malý e-shop s dětským zbožím a podnikat jsem začala v roce 2013. Protože mi na konci roku zbylo dost zásob zboží, příjmy převyšují výdaje jen o pár tisíc. Musím daňový základ za rok 2013 upravovat o nespotřebované zásoby, nebo se to dělá jen dodatečně v případě, že bych v roce 2014 ukončila nebo přerušila podnikání?
Jinými slovy - jsou VŠECHNY výdaje na nákup zásob daňově uznatelné v r. 2013, a to i přesto, že zásoby neprodám?

A ještě prosím o radu ohledně slevy na manželku. Jsem na rodičovské dovolené - bude si moci manžel uplatit na mě tuto slevu, když nebudu dávat výdaje paušálem, ale dle skutečných nákladů a zároveň daňový základ nedosáhne 68 tisíc Kč? Nebo se příjmem v tomto případě rozumí všechny příjmy, tj. ještě před odečtením nákladů na dosažení a udržení...?
Moc děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zásoby a daňové přiznání
« Odpověď #1 kdy: Leden 03, 2014 »

Všechny výdaje na nákup zásob jsou uznatelné v r. 2013, a to i přesto, že jste zásoby do konce roku neprodala. Daňová evidence je o pohybu peněz, to znamená, že daňový výdaj uplatníte v okamžiku, kdy dojde k úhradě. Úpravu základu daně o nespotřebované zásoby byste prováděla pouze v případě, že byste od roku 2014 změnila způsob uplatňování výdajů (z DE na výdaje procentem z příjmů) a dále v případě dlouhodobého přerušení, případně definitivního ukončení podnikání.

Vlastním příjmem vyživované manželky se rozumí všechny příjmy před odečtením výdajů na dosažení příjmů.
IP zaznamenána

Beag

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Zásoby a daňové přiznání
« Odpověď #2 kdy: Březen 30, 2014 »

Dobrý den,
moc děkuji za předchozí odpověď a ráda bych Vás požádala ještě o jednu radu.
V r. 2014 budu muset živnost přerušit a už jí pravděpodobně neobnovím. Tj. budu muset za r. 2014 podat daňové přiznání, kde budu muset dodanit i zásoby, které mám z r. 2013, a to ve výši cca 50 tisíc Kč.
Pokud by se mi podařilo zásoby (textilu) prodat kamarádce, která si otevřela internetový e-shop, mohu tento prodej uvést jako příjem a o to snížit hodnotu zásob?
Protože jsou pro mě zásoby nepotřebné, prodala bych je i za cenu výrazně nižší, než byla cena nákupní. Je to ale možné z hlediska daně z příjmu?
Tj. nyní mám v daňovém přiznání za rok 2013 hodnotu zásob cca 50 tisíc, ale v roce 2014 bych tyto zásoby prodala za např. 10 tisíc. Danila bych pouze tento \"zisk\" ve výši 10 tisíc?
Nebo nemohu zásoby prodat \"pod cenou\"?
Moc děkuji za radu!!
IP zaznamenána

Beag

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Zásoby a daňové přiznání
« Odpověď #3 kdy: Březen 30, 2014 »

Ještě mě napadlo - když bych udělala před uzavřením svého e-shopu výprodej pro normální \"veřejnost\" - mohu zboží také prodávat pod cenou? Tj. například že bych se chtěla zásob zbavit, tak že bych dala, že 1 kg stojí např. 50,-Kč, a to i přesto, že jsem ho nakoupila za 100,-?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zásoby a daňové přiznání
« Odpověď #4 kdy: Březen 31, 2014 »

Dobrý den. Nepotřebné zásoby můžete odprodat kamarádce i za cenu výrazně nižší, než byla cena nákupní. Z hlediska daně z příjmů obhájíte nízký příjem tvrzením, že dlouhodobě přerušujete, případně definitivně ukončujete činnost. Zásoby se pro Vás staly nadbytečnými, takže se jejich prodejem za sníženou cenu snažíte včas získat alespoň nějaký příjem.
Pokud prodáte zásoby za 10 tisíc, tak budete zdaňovat pouze tento příjem.
Před uzavřením e-shopu můžete udělat výprodej pro veřejnost a prodat zboží pod nákupní cenou.
IP zaznamenána
Stran: [1]