Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Spolupracující osoba  (Přečteno 4046 krát)

lolin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Spolupracující osoba
« kdy: Říjen 02, 2013 »

Prosím o informaci týkající se spolupracující osoby. Jaký příjem může podnikající OSVČ přenést na spolupracující osobu?  Lze 50 % příjmu z podnikání, 50 % výdajů z podnikání a ztrátu z předchozích let uplatnit? Nebo lze uplatnit příjem max. do výše  do 540 tis ? Není jednodušší udělat smlouvu o sdružení?
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Spolupracující osoba
« Odpověď #1 kdy: Říjen 02, 2013 »

Při spolupráci manžela :  max.50 % Př a 50 %Vý, ale rozdíl mezi Př a Vý lze max.540 tis. při spolupráci po celý rok nebo 45 tis. za každý měsíc spolupráce ( i započatý).

Při spolupráce ostatních osob ( žijících ve spol.domácnosti) : max.30 % Př, Vý, rozdíl mezi Př a Vý max.180 tis.Kč / rok  nebo 15 000 Kč/měsíc spolupráce ( i započatý). Pokud na manžela ( lku) a ostatní osoby, tak podíl musí být stejný.

Příjmy a výdaje nelze rozdělit na děti do ukončení povinné školní docházky a na děti, pokud je na ně uplatňováno daňové zvýhodnění. Taktéž nelze uplatnit slevu na manžela (lku), pokud jsou na ně rozdělovány Př, Vý.

§ 13 ZDP
IP zaznamenána

Bibisia

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Spolupracující osoba
« Odpověď #2 kdy: Listopad 04, 2013 »

Prosím o radu, manžel je OSVČ a já jsem zaměstnána na plný úvazek. Může si mě manžel uvést jako spolupracující osobu? V případě, že ano musím mít vlastní živnostenský list, přihlásit na OSSZ a na zdravotní pojišťovnu? Musím platit zálohy ikdyž manželovi prozatím vychází ztráta? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Spolupracující osoba
« Odpověď #3 kdy: Listopad 04, 2013 »

Spolupracující osoba nepotřebuje živnostenské oprávnění. Musí být přihlášená na OSSZ a na ZP, měla by se přihlásit i na FÚ. Jestliže jste zaměstnaná, tak v prvním roce spolupráce nemusíte platit žádné zálohy. Pokud vám vyjde v daňovém přiznání za rok 2013 ztráta, tak nebudete platit zálohy ani v roce 2014.
IP zaznamenána

Bibisia

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Spolupracující osoba
« Odpověď #4 kdy: Listopad 05, 2013 »

Paní Zdeno děkuji za odpověď a budu mít ještě jednu otázku - Když manžel bude ve ztrátě a tím pádem se mi sníží příjem i ze zaměstnání - můžu žádat o vráceni části daní z příjmu ze závislé činnosti?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Spolupracující osoba
« Odpověď #5 kdy: Listopad 05, 2013 »

Příjem ze zaměstnání zůstane stejný. Ztráta ze spolupráce jej nijak neovlivní a tím pádem neovlivní ani daň z příjmů ze závislé činnosti.
IP zaznamenána
Stran: [1]