Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Prodej hm. majetku a DPH  (Přečteno 2736 krát)

smoldik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Prodej hm. majetku a DPH
« kdy: Září 22, 2013 »

Zdravim,
kdyz jsem zacal podnikat, pri prvnim priznani k DPH jsem uplatnil moznost odpoctu DPH za hmotny majetek porizeny do jednoho roku pred zacatkem podnikani.

Jednalo se o tablet a nechal jsem si za nej vratit 80% zaplacene DPH. (80% podnikani, 20% soukrome ucely). Nyni jej chci prodat. Jak mam nyni pri prodeji postupovat? Mam kupci vystavit fakturu s DPH a to nasledne odvest statu, nebo statu nemusim odvadet nic? Prodavat budu za cca 9000 Kc a v evidenci jej mam zhruba půl roku.

Dekuji za odpoved.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej hm. majetku a DPH
« Odpověď #1 kdy: Září 23, 2013 »

Vystavte kupci fakturu s DPH a odveďte daň státu.  Na ř. 45 si můžete douplatnit odpočet 20% (vyrovnání odpočtu daně podle § 77/2/b) ZDPH).
IP zaznamenána

smoldik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Prodej hm. majetku a DPH
« Odpověď #2 kdy: Září 23, 2013 »

Moc děkuji :)
IP zaznamenána

smoldik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Prodej hm. majetku a DPH
« Odpověď #3 kdy: Září 23, 2013 »

Akorát se zeptám. Peníze za tento prodej mám v účetnictví normálně zanést do příjmů?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej hm. majetku a DPH
« Odpověď #4 kdy: Září 24, 2013 »

Jak máte tablet vedený v účetnictví? Jako hmotný majetek (vstupní cena nad 40 tis. Kč)?
IP zaznamenána

smoldik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Prodej hm. majetku a DPH
« Odpověď #5 kdy: Září 24, 2013 »

Kupoval jsem ho predtim, nez jsem zacal podnikat. Pote jsem si udelal zivnostak, zaregistroval se k DPH a pri prvnim priznani jsem uplatnil odpocet. Takze v ucetnictvi ho nikde nevedu (tehdy jsem jej platil ze soukromeho uctu, protoze jsem jeste nebyl podnikatel a podnikatelsky ucet jsem nemel), mam pouze excel, kde vedu \"obchodni majetek\" (telefon, pocitac, tablet a u toho mam napsano, kolik % jsem si nechal vratit).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej hm. majetku a DPH
« Odpověď #6 kdy: Září 24, 2013 »

Pokud jste tablet koupil v období 1 roku před vložením do obchodního majetku a pořizovací cena byla vyšší, než 40 tis. Kč (zřejmě byla nižší ale psal jste o hmotném majetku), tak můžete zavést jako hmotný majetek. Stačí vystavit kartu majetku, úhrada není důležitá, stejně by byla nedaňovým výdajem, i kdybyste jej koupil už v době podnikání.  Příjem z prodeje do daňových příjmů, pořizovací cenu do daňových výdajů.

Pokud byla pořizovací cena nižší než 40 tis. Kč (jde o tzv. drobný majetek), tak bych využila ustanovení § 5 odst. 7 zákona o daních z příjmů a uplatnila bych tzv. zřizovací výdaj  http://www.jakpodnikat.cz/zrizovaci-vydaje.php, tím dostanete pořizovací cenu tabletu do daňových výdajů Předpokládám, že máte doklad o nákupu, například fakturu. Příjem z prodeje bych zahrnula do daňových příjmů.
IP zaznamenána

smoldik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Prodej hm. majetku a DPH
« Odpověď #7 kdy: Září 26, 2013 »

Originální fakturu již nemám, dal jsem ji kupci aby mohl případně uplatnit u originálního prodejce záruku. Ponechal jsem si pouze ofocenou kopii.

Pořizovací cena byla nižší než 40 tis. Kč.

Nemám tedy zahrnovat nákup tabletu do výdajů? Příjem z prodeje mám tak jako tak zahrnout do daňových příjmů? Mohu tedy zároveň douplatnit 20% odpočet v následujícím přiznání k DPH? :)

Moc děkuji za rady :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej hm. majetku a DPH
« Odpověď #8 kdy: Září 29, 2013 »

Originální fakturu budete potřebovat (v případě kontroly) i k obhájení odpočtu 80%. Douplatnění odpočtu 20% bych nechala plavat, určitě to nebyla závratná částka.

Pokud nezahrnete nákup tabletu do daňových výdajů, tak příjem z prodeje nemusíte zahrnovat do příjmů. Brala bych to tak, že jste tablet zařadil do obchodního majetku pouze pro účely DPH, pro účely daně z příjmů nikoliv. Definice obchodního majetku v zákonu o daních z příjmů je odlišná od definice OM v zákonu o DPH.
IP zaznamenána

smoldik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Prodej hm. majetku a DPH
« Odpověď #9 kdy: Září 29, 2013 »

Paráda. Moc děkuji :)
IP zaznamenána
Stran: [1]