Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dvě živnosti  (Přečteno 2048 krát)

vvikki

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
Dvě živnosti
« kdy: Květen 15, 2013 »

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat nyní jsme studetnkou a vlastním eshop (mám tedy vedlejší živnost) na začátku měsíce mi zkončí statut studenta a nastupuju do práce na živnostenský list. Budu tedy pracovat pro firmu na Ičo a nadále mít svůj shop. Nevím ale jak to bude se zálohama na soc. a zdravotní kdy je začnu odvádět a v jaké výši? Můj čistý měsíční příjem ze shopu je cca 1000kč, z druhé práce byl byl cca 15tis z toho bych odváděla soc, zdravotní i daň?

Děkuji za radu
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Dvě živnosti
« Odpověď #1 kdy: Květen 15, 2013 »

Dobrý den.
Píšete, že eshop i \"zaměstnání\" budete mít na ŽL. Tzn. že Vaše všechny příjmy jsou z podnikání - IČ. Zálohy, které budete platit na SP a ZP budou nyní pravděpodobně v minimální zákonné výši. Teprve po podání Přehledu za rok 2013 se bude posuzovat celkový příjem a z něj se vypočtou nové zálohy. Jinými slovy : Je zcela jedno, jestli máte příjem z eshopu nebo ze ŽL. Obojí je příjem z podnikání, který se pro účely daně z příjmů a odvodů na SP a ZP sčítá. Povedete si nějakou DE nebo alespoň evidenci příjmů a případně pohledávek.
IP zaznamenána

vvikki

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
Dvě živnosti
« Odpověď #2 kdy: Květen 16, 2013 »

Děkuji za odpověď. Pokud mi práce nevyjde plánuji přerušit živnost (abych mohla jít na ÚP) a přítel který je zaměstnán si založí Živnostenský list a eshop převezme na sebe jako vedlejší činnost. Pokud k tomu dojde jaké kroky musím podniknout já? Přerušení nahlásit na ZP, sociálce a živnostenském úřadu? Dále by mě zajímalo když by tedy byl eshop na přítele- respektivě na jeho ič, faktury na jeho jméno, ale bankovní účet na mé jméno byl by to problém?
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Dvě živnosti
« Odpověď #3 kdy: Květen 16, 2013 »

Přerušení živnosti oznámíte nejdříve na ŽÚ a tam Vám řeknou, zda si máte ještě \"oběhnout\" i OSSZ, ZP  a FÚ.
Faktury na přítele a Váš běžný účet na podnikatelské účely Vašeho přítele určitě nedoporučuji. Zbytečně byste si komplikovali život při případné kontrole. Náklady/výdaje na podnikání z Vašeho účtu by nemusely být uznány a Výnosy/příjmy by byly Vaše :-). Navíc byste byla evidována na ÚP, tak jaké podnikání přes Bú? :-).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dvě živnosti
« Odpověď #4 kdy: Květen 16, 2013 »

Přerušení se povinně oznamuje na ZP (do 8 dnů od přerušení) a na OSSZ (tam nejpozději do 8. dne následujícího měsíce, ale Vy oznamte hned, abyste se mohla přihlásit na ÚP), na ŽÚ nemusíte hlásit. Také můžete zajít na ŽÚ, tam vyplnit Změnový list, jehož prostřednictvím ŽÚ oznámí přerušení všem dotčeným úřadům, a budete mít všechno vyřízené na jednom místě.
(viz http://www.jakpodnikat.cz/preruseni-zivnosti.php)
S bankovním účtem by mohl být problém.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Dvě živnosti
« Odpověď #5 kdy: Květen 16, 2013 »

Promiňte paní Zdeno, nechtěla jste napsat, že na FÚ! se nemusí nic hlásit (postará se o to ŽÚ). Ale na živnosťák se podle mě jit MUSÍ :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dvě živnosti
« Odpověď #6 kdy: Květen 16, 2013 »

Oznámení o přerušení živnosti už pár let není povinné, tuším od 1.7.2008.
Můžete ověřit například na stránkách ŽÚ v Přerově.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Dvě živnosti
« Odpověď #7 kdy: Květen 17, 2013 »

Děkuji za objasnění.
Asi už jsem paranoidní, tak abych něco nezameškala, raději všude jdu:-)
Omlouvám se za reakci výše a přeji hezký den. M.
IP zaznamenána
Stran: [1]