Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zahraniční stravné  (Přečteno 1779 krát)

jirula75

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Zahraniční stravné
« kdy: Duben 15, 2013 »

Dobrý den.
Snažím se někde vyčíst, zda je stanovená horní hranice pro stravné na zahraničních cestách.
Nebo je daná jen jedna sezba?? O krácení je toho spousta, ale do jaké výše může být zaměstnancům \"přilepšeno\" jsem nenašla.
A jak je to s kapesným na zahraniční cesty? Zdá se mi to jako forma přilepšení k zahraničnímu stravnému. V zákoně je o něm jen jedna strohá větička.
Netýká se náhodou jen státních zaměstnanců???
Děkuji. Jiřula
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zahraniční stravné
« Odpověď #1 kdy: Duben 15, 2013 »

V soukromé sféře není stanovena žádná horní hranice. Pokud je právo zaměstnance na vyšší stravné, než uvádí zákoník práce, zakotveno ve vnitřním předpisu, v kolektivní smlouvě nebo v jiné smlouvě, pak bude na straně zaměstnavatele uznáno jako daňově uznatelný výdaj. Ovšem u zaměstnance je třeba stravné nad limit zdanit a odvést z něj i ZP a SP.
Zaměstnanci můžete poskytnout kapesné až do výše 40% nekráceného stravného (před krácením o bezplatně poskytnutá jídla). Možno poskytnout i vyšší kapesné, v tom případě platí totéž, co u stravného nad limit.
IP zaznamenána

jirula75

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Zahraniční stravné
« Odpověď #2 kdy: Duben 16, 2013 »

Děkuji mnohokrát. Už jsem zkusila i mzdový program, jak si s tímto poradí.
Jen nebude moci být dodržena podmínka, že zahraniční stravné musí být vyplaceno v cizí měně - podle místa vyslání.
Ale asi se dá zakotvit do pracovní smlouvy či platového výměru, že základní sazba bude vyplacena formou zálohy v příslušné měně a případné navýšení
bude vyúčtováno spolu s vyúčtováním cesty ve mzdě za příslušný měsíc. Myslíte, že by  tento způsob byl přípustný?
Hledala jsem různé formuláře na zahraniční cesty a v několika bylo vyůčtování provedeno a vyplaceno v CZK.
J.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zahraniční stravné
« Odpověď #3 kdy: Duben 16, 2013 »

Zaměstnavatel nemusí nutně vyplácet zahraniční stravné v cizí měně, může se zaměstnancem dohodnout výplatu v Kč.  Zálohy a vyúčtování řeší § 183 zákoníku práce.

Pročtěte článek zde:
http://www.mzdovapraxe.cz/archiv/dokument/doc-d33831v43287-poskytovani-nahrad-cestovnich-vydaju-pri-zahranicnich-prac/?search_query=
Je sice z roku 2011 a od roku 2012 nastaly změny v krácení stravného, ale obecné postupy zůstávají stejné.
IP zaznamenána

jirula75

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Zahraniční stravné
« Odpověď #4 kdy: Duben 17, 2013 »

Ještě jednou moc děkuji. Moc pěkný článek.
Kdybych  takový našla dřív, neotravovala bych... :)
Přeji dny plné sluníčka.
IP zaznamenána
Stran: [1]