Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Odpocet ze zasob a evidence  (Přečteno 655 krát)

smoldik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Odpocet ze zasob a evidence
« kdy: Březen 07, 2013 »

Dobry den,
tento mesic jsem se stal OSVC a platcem DPH. Dozvedel jsem se, ze muzu pri prvnim priznani k DPH vyuzit tzv. odpocet ze zasob. Zde ale nastavaji prvni problemy, kterym nerozumim. V roce 2012, kdy jsem jeste nebyl OSVC, a tudiz jsem nevedl zadnou evidenci a nepodaval priznani k dani z prijmu, jsem si koupil telefon a tablet, ktere budu vyuzivat k podnikani. Chci si tedy nechat vratit DPH (asi 5300kc). Problem je, ze nechapu jak mam tento obchodni majetek evidovat, kdyz byl koupen v lonskem roce. Jedna se o vydaj, mam tedy podat danove priznani za minuly rok (i kdyz jsem nebyl OSVC), nebo to zahrnout do vydaju tohoto roku? A nebo to nemam zahrnovat do vydaju vubec a pouze to evidovat jako majetek?

Problem je, ze mam v ucetnim programu v soucasnosti 0Kc na stavu uctu a kdyz to zahrnu do vydaju, okamzite jsem v minusu 32 000Kc. Problem je, ze jsem to kupoval ze soukromeho uctu v dobe, kdy jsem nebyl OSVC. Na podnikatelskem uctu, ktery jsem si zridil teprv nedavno, tyto prostredky nikdy nebyly a potom to bude v ucetnictvi delat neplechu.

Dale pak, vyuziva se v praxi odpocet DPH treba jen z 80%? Laicky receno, mam si nechat vratit treba jen 80% DPH ve smyslu ze zarizeni pouzivam z 80% k podnikani a z 20% k osobnimu uziti, nebo se nemusim niceho obavat a nechat si vratit 100% DPH?

Dale mam obavu, ze v tomto roce nic nevydelam, tudiz neodvedu zadne DPH. Nebude pak na me pohlizeno jako na podvodnika? (Protoze jsem si nechal vratit 5000Kc za zarizeni).  Registroval jsem se k DPH z duvodu, ze chci dovazet produkt z USA, nicmene je zde realna sance, ze se nedomluvime a veskery obchod padne. Tudiz nic nevydelam a neodvedu.  

Omlouvam se za dlouhy text a predem dekuji za ochotu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odpocet ze zasob a evidence
« Odpověď #1 kdy: Březen 28, 2013 »

Telefon a tablet nezahrnovat do výdajů (letos jste žádný výdaj nevynaložil), jenom zapsat do seznamu obchodního majetku. Tím pádem odpadnou starosti se stavem účtu.
V praxi se využívá odpočet daně v poměrné výši, tedy jen v takovém poměru, v jakém bude majetek využíván k ekonomickým činnostem, pokud to lze stanovit předem. Druhou možností je uplatnit plný nárok na odpočet a při použití majetku pro účely nesouvisející s ekonomickou činností odvádět DPH.
Jestli je reálné riziko, že neuskutečníte žádné zdanitelné plnění, tak bych raději neuplatňovala nárok na odpočet (při vyřazení majetku do osobního užívání nebo při jeho prodeji byste odváděl DPH), příoadně uplatnila jen 50%, to by mohl FÚ skousnout.
IP zaznamenána
Stran: [1]