Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Invalidní důchod a slevy na dani.  (Přečteno 1621 krát)

Eva1964

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Invalidní důchod a slevy na dani.
« kdy: Březen 01, 2013 »

Mám 18letou dceru, která pobírá plný invalidní důchod, ale zároveň studuje na střední škole. Je možnost nějakých daňových odpočtů, i přesto, že pobírá plný invalidní důchod? Nemá žádný jiný příjem.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Invalidní důchod a slevy na dani.
« Odpověď #1 kdy: Březen 02, 2013 »

Pokud pobírá jen důchod a žádné jiné příjmy nemá, tak DAP nepodává. Daňové odpočty nemá z čeho uplatnit.
IP zaznamenána

Eva1964

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Invalidní důchod a slevy na dani.
« Odpověď #2 kdy: Březen 02, 2013 »

A není nějaká možnost uplatnit ji na mém DP?
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Invalidní důchod a slevy na dani.
« Odpověď #3 kdy: Březen 02, 2013 »

Netuším, zda jste zaměstnanec, či OSVČ, pokud jste zaměstnanec, máte možnost uplatňovat daňové zvýhodnění na dítě (pokud už nedosáhla věk 26 roků) u zaměstnavatele - požádáte v prohlášení poplatníka. Pokud je dcera držitelem průkazu TZP/P, i toto zaměstnavateli nahlásíte.
Pokud jste OSVČ, tak toto uvedete ve svém daňovém přiznání, strana 3, tabulka č.2. Jana
IP zaznamenána

Eva1964

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Invalidní důchod a slevy na dani.
« Odpověď #4 kdy: Březen 02, 2013 »

Mně každý tvrdí, že pokud pobírá invalidní důchod, což je příjem, nelze na ni nic uplatnit.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Invalidní důchod a slevy na dani.
« Odpověď #5 kdy: Březen 02, 2013 »

Paní Evo, pravděpodobně jsem Vás uvedla v omyl, za což se omlouvám.

Na zletilé dítě až do dovršení věku 26 let lze daňové zvýhodnění uplatnit, jestliže nepobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně - a soustavně se připravuje na budoucí povolání studiem.

Opravdu budu ráda za názory ostatních. Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Invalidní důchod a slevy na dani.
« Odpověď #6 kdy: Březen 02, 2013 »

Dobrý večer. Daňové zvýhodnění na vyživované dítě v tomto případě opravdu nelze uplatnit, neboť pobírá ID pro invaliditu 3. stupně ? vizte ustanovení § 35c odst. 6 zákona o daních z příjmů.

Jediné, co mě napadá, je nezdanitelná část základu daně podle § 15 odst. 1 ZDP ? poskytnutí daru na zdravotnické prostředky (do částky nehrazené zdravotní pojišťovnou), na rehabilitační a kompenzační pomůcky (do částky nehrazené z eráru) nebo na majetek usnadňující vzdělání a zařazení do zaměstnání.

Hodnota darů musí být v součtu alespoň 1.000,- Kč (nebo přesáhnout 2% základu daně). Maximálně je možné odečíst 10% základu daně.

Nevidím tam žádné ustanovení, které by omezovalo darování mezi příbuznými.
IP zaznamenána
Stran: [1]