Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: daňové přiznání  (Přečteno 2536 krát)

Lab

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
daňové přiznání
« kdy: Únor 25, 2013 »

Dobrý den,
minulý rok jsem byl od srpna do září zaměstnanec a v prosinci jsem si založil živnost, ve které jsem do konce roku neměl žádný příjem ani výdaj. Je nutno podávat daňové přiznání? Od zaměstnavatele jsem při ukončení pracovního poměru obdržel \"Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění\". Četl jsem, že v tomto případě stačí finančnímu úřadu napsat dopis, že mi nevzniká daňová povinnost a přiložit k dopisu tento papír, je to pravda? Nerad bych hned první rok měl nějaké problémy. Děkuji
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
daňové přiznání
« Odpověď #1 kdy: Únor 25, 2013 »

Dobrý den, jako OSVČ nemající příjmy ani výdaje nemusíte podávat daňové přiznání, pro jistotu bych ale napsala volnou formou na fú oznámení, že z titulu podnikání nevznikla povinnost podávat daňové přiznání. Potvrzení od zaměstnavatele bych nepřikládala.

Ale, prohlédněte potvrzení o příjmech od zaměstnavatele, máte na řádku 12 sraženu nějakou daň? Pokud ano, a je to víc jak 50 korun, tak bych DP podala a požádala o vratku daně. Otázka  je, kde jste byl od ledna 2012 do července 2012? Jana
IP zaznamenána

hjola

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
daňové přiznání
« Odpověď #2 kdy: Březen 01, 2013 »

Dobrý den, zpracovávám mzdy pro dvě společnosti a zaměstnanec je v první na HPP a v druhé na DoPP má jednorázový příjem za rok 2012 jen do 10 tis.  Musí zaměstnanec bezpodmínečně podávat daňové přiznání, když mu vlastně obě potvrzení vystavím já a výpočet daně můžu provést ?  Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daňové přiznání
« Odpověď #3 kdy: Březen 01, 2013 »

Pokud měl třeba jen v jednom měsíci souběžně 2 zaměstnavatele a oba zdanili zálohovou daní, tak si musí podat daňové přiznání sám.
IP zaznamenána

Vale

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
daňové přiznání
« Odpověď #4 kdy: Březen 02, 2013 »

Dobrý den,

jsem trochu v koncích s nevědomostí, tak jsem se chtěl zeptat na jednu věc resp. poradit:
Od 1.1.2012 do 31.3.2012 jsem dělal u jedné společnosti
Od 31.3.2012 až do teďka dělám u jiné společnosti
Od obou mám potvrzení o zdanitelných přijmech za r.2012.
Zároveň jsem si zřídil živnost ohlašovací volnou v dubnu 2012, kde přijmy za r.2012 byly cca do 20.000Kč, pronájem bytu do 30000Kč
V práci jsem podepsal papír, že odvody a vše dělá firma, ale daňové si udělám sám.

Jak v tomto postupovat resp. co mám udělat ?
Jen vím, že uplatním něco paušálem 40% z příjmu - OSVČ (fin.poradce)

Kromě formuláře daň. přiznání musím ještě něco odevzdávat na ČSSZ a ZP ?
Předpokladem je, že letos příjem bude jako OSVČ o něco vyšší.

Placení daně se děje hned současně s odevzdáním na FÚ?
Stanovení nějakých záloh i přesto, že jsem v HPP u zaměstnavatele a tuto vedlejší činnost OSVČ se musí provést na tento rok?

Nerad bych něco opomněl.

Děkuji Vám za informace
Vale
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
daňové přiznání
« Odpověď #5 kdy: Březen 02, 2013 »

Dobrý den,  potvrzení od obou zaměstnavatelů za  rok 2012 - součty - přenesete do daňového přiznání, strana 2. řádky 31-35.
Příjmy z podnikání příloha č. 1 daňového přiznání, a  přenese se na stranu dvě přiznání řádek 37.
Příjmy z pronájmu: příloha č 2 přiznání, řádky 201-206, přenese se na stranu číslo jedna přiznání - řádek 39.
A dál postupujte dle přiznání, jen pozorně čtěte.
Přiznání jste povinen odevzdat do konce března 2013 a v tomto termínu i uhradit doplatek daně.
Dále jste povinen odevzdat na svoji zdr pojišťovnu a OSSZ přehledy o příjmech za rok 2012 a doplatit případné doplatky.
K přehledům přiložit kopie potvrzení o příjmech od zaměstnavatelů.
Mírné zálohy na soc a zdr pojištění pravděpodobně budete platit.
Jana
IP zaznamenána

michaela 21

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
daňové přiznání
« Odpověď #6 kdy: Březen 06, 2013 »

Dobrý den,

mam takovou otázku, pracovala jsem na hlavní pracovní poměr u jedné firmy od 12.11.2012 do 21.1.2013. Potvrzení o zdanitelných příjmech mám. Budu si dělat daňové přiznání co vše k tomu doložit. Jen ten přehled o příjmech nebo i něco jiného. Od ledna do srpna sem byla student a od září až do listopadu jsem byla na úřadu ale nic sem nebrala. Stačí dát jen přehled o příjmech nebo musím napsat třeba nějaké čestné prohlášení, že jsem byla bez příjmů. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daňové přiznání
« Odpověď #7 kdy: Březen 06, 2013 »

Přiložte potvrzení o výši zdanitelných příjmů a sražených zálohách, je to povinná příloha. Mělo by to stačit, protože na daňovém přiznání prohlašujete, že všechny uvedené příjmy jsou pravdivé a úplné, což stvrzujete svým podpisem.
IP zaznamenána

Vale

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
daňové přiznání
« Odpověď #8 kdy: Březen 31, 2013 »

Dobrý den,

tak jsem vše vyplnitl, vypočítal a odevzdal..moc děkuji za rady a tipy.

Ovšem ještě bych se rád zeptal na jednu věc pro oblast ZP- zálohy, neboť mi dle výpočtu vyšla záloha na další rok 86Kč měsíčně a otázka zní, zda musím tuto vypočtenou zálohu od dubna platit trvalým příkazem anebo stačí příští rok zpětně doplatit jednorázově 86Kč x počet měsíců ?

V oblasti SP neplatím žádné zálohy.

Děkuji za radu
Hezké Velikonoce
Vale
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daňové přiznání
« Odpověď #9 kdy: Březen 31, 2013 »

Jestliže jste zaměstnaný, tak nemusíte platit žádné zálohy na zdravotní pojištění, ani trvalým příkazem, ani jednorázový doplatek záloh. Příští rok opět vypracujete přehled o příjmech a výdajích a zaplatíte pojistné, jaké vyjde z přehledu.
IP zaznamenána
Stran: [1]