Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ zaměstnává rodinu  (Přečteno 2385 krát)

Exlerka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
OSVČ zaměstnává rodinu
« kdy: Únor 23, 2013 »

Dobrý den, jen bych potřeboval vědět jaké jsou postupy při zaměstnávání rodiny. Jsem OSVČ hlavní, jsem plátce DPH a vedu daňovou evidenci. Chtěl bych zaměstnat svoji přítelkyni. Doposud jsem žádného zaměstnance neměl. Kde bych si mohl zjistit co je potřeba k vyřízení a jak to uvádět v evidenci. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ zaměstnává rodinu
« Odpověď #1 kdy: Únor 24, 2013 »

Informace k dani z příjmů zjistíte na finančním úřadě. Přihlašujete se jako plátce daně ze závislé činnosti, druh daně (zálohová nebo srážková) bude záležet na výši mzdy (odměny) a na podepsaném (nepodepsaném) prohlášení k dani.
Informace o případných odvodech zdravotního a sociálního pojištění zjistíte u zdravotní pojišťovny přítelkyně a na své správě sociálního zabezpečení. Pokud byste uzavřel dohodu o provedení práce a měsíční odměna nepřesáhla 10 tis. Kč, tak nebudete odvádět ZP ani SP a nemusíte se u těchto institucí přihlašovat.
Nebo zkuste prostudovat informace zde: http://www.vyplata.cz/
Není toho málo a není to jednoduché.
V daňové evidenci uvádíte výdaje, tedy částky, které platíte. Výdaji jsou: výplata čisté mzdy (odměny za práci konanou mimo pracovní poměr), odvod daně z příjmů a platby pojistného (za zaměstnance i zaměstnavatele).
IP zaznamenána

Exlerka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
OSVČ zaměstnává rodinu
« Odpověď #2 kdy: Únor 24, 2013 »

Moc děkuji :) Proštuduji co se dá a popřípadě si ještě pisnu pro radu :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ zaměstnává rodinu
« Odpověď #3 kdy: Únor 24, 2013 »

Jako první byste se asi měl rozhodnout, jestli preferujete co nejnižší náklady (dohoda o provedení práce do 10 tis. Kč měsíčně), nebo sledujete  jiné cíle, například plánujete potomka a chcete, aby přítelkyně pobírala slušnou peněžitou pomoc v mateřství a mohla si zvolit délku pobírání rodičovského příspěvku.
IP zaznamenána
Stran: [1]