Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE PŘI DPP  (Přečteno 7879 krát)

terezaf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE PŘI DPP
« kdy: Leden 25, 2013 »

Dobrý den,
už dva dny se snažím vyzjišťovat všechny povinnosti zaměstnavatele pokud zaměstnává:
1) jednu osobu na DPP, kde příjem za měsíc je kolem 2000Kč, prohlášení nepodepsáno a daň vybírána srážkou
2) jednu osobu na DPČ, kde je příjem 1000Kč za měsíc, prohlášení podepsáno, daň zálohová vychází nulová
Nízké částky znamenají, že sociální, zdravotní neřeším- tam je mi vše jasné. Také vím, že na začátku roku se podává vyúčtování daně vybírané srážkou- žlutý formulář a také vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti- růžový formulář s přílohou č. 1.
Nicméně tady v diskuzích přicházím na nové povinnosti kolem dohodářů, které už tak často zmiňovány nejsou.... je nutné mít mzdové listy, výplatní pásky a zákonné pojištění?
Existuje ještě nějaká povinnosti, ke které je třeba se přihlásit, aby bylo vše dle zákona OK?

MOC PŘEDEM DĚKUJI za odpovědi a názory,
Tereza F.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE PŘI DPP
« Odpověď #1 kdy: Leden 26, 2013 »

Dobrý den, Terezo, máte to krásně zmapované, bod 1 a 2 jak píšete.
DPP i DPČ je pracovní vztah, děláte výplaty, tisknete výplatní lístky, a vedete mzdový list.
Pozor, mzdy se archivují 30 roků.
Má - li zaměstnanec jakéhokoli zaměstnance, měl by platit zákonné pojištění za zaměstance. Z Vámi uvedných mezd to bude stovka za čtvrtletí.
Také je povinnost lékařské prohlídky před nástupem do zaměstnání, od dubna je tuším tato povinnost i pro DPP.
Jana
IP zaznamenána

terezaf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE PŘI DPP
« Odpověď #2 kdy: Leden 27, 2013 »

A ta lékařská prohlídka je opravdu povinná? Podle některých článků je tam možný nějaký roční odklad a očekávala se novela k 1.1.2012...ale ta jaksi nepřišla. Nevíte kdy by mohlo dojít ke zrušení této povinnosti u dohodářů?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE PŘI DPP
« Odpověď #3 kdy: Leden 27, 2013 »

Novela zákona o specifických zdravotních službách byla projednána v PS ČR (sněmovní tisk č. 752/0) a postoupena Senátu, který zařadil na pořad 4. schůze od 30.1.2013.
IP zaznamenána

terezaf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE PŘI DPP
« Odpověď #4 kdy: Leden 28, 2013 »

Děkuji moc vám oběma dámy! Tohle fórum je k nezaplacení.
 Jdu se vrhnout na mzdové listy- chápu to dobře, když do kolonky červenec budu vyplňovat mzdu, kterou zaměstnanec dostal za práci odvedenou v červenci (tzn.byla mu vyplacena až v srpnu)?
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE PŘI DPP
« Odpověď #5 kdy: Leden 28, 2013 »

Dobrý den, ano, jak píšete, červenec  do řádku 7, i když v sloupci 11 bude až srpnové datum. Jana
IP zaznamenána

terezaf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE PŘI DPP
« Odpověď #6 kdy: Leden 28, 2013 »

A jestli dovolíte, tak mám ještě jeden k tomu vázající se dotaz..... Mám před sebou žlutý a růžový formulář a zdá se mi, že dle pokynů se:
1) do žlutého v části I. mají vyplňovat- např. do 7 řádku červenec- srážky ze mzdy vyplacené v červenci (tzn. vydělané v červnu) a
2) do růžového se v části. I. mají vyplňovat do 7 řádku červenec částky záloh na daň sražené za mzdu vydělanou v červenci.
Jde o to, že když oni 2 zaměstnanci nastoupili v červnu, v jednom formuláři začnu vyplňovat řádky od června(růžový) a v jednom od července (žlutý)?

Růžový formulář budu vyplňovat nulami, ale nejsem si jistá které sloupce mám nechat volné? Vím, že asi určitě sloupec č. 3 a také sloupec č. 10 a myslíte, že ještě nějaké? Jsme úplně obyčejný případ, kdy důchodce podepsal prohlášení a slevy na dani pokryjí daň z vydělané částky.
To samé u žlutého, jsme klasický případ- tam vím, že sloupec 7 a 9 bude prázdný, jsou mi jasné i sloupce 1,2,10. Nicméně 3,4,5,6 nevím jestli vyplnit nulami nebo raději nechat prázdné...
Uvažovala jsem o návštěvě u nějakého účetního, protože toto už mi přijde taková \"vyšší střední\", ale zas si říkám, že když vlastně nemáme ve finále přeplatky nedoplatky, tak snad bude finančák shovívavý. Nicméně, ráda bych toho měla co nejvíce dobře, tak jsem se rozhodla požádat o radu tady, protože vaše rady jsou neuvěřitelně kvalitní:)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE PŘI DPP
« Odpověď #7 kdy: Leden 29, 2013 »

K bodům 1) a 2) ano.
Ve žlutém formuláři máte uvést měsíc, VE kterém bylo sraženo. Červnové odměny jste vyplatili v červenci, daň byla sražena v červenci, patří tedy do ř. 7.
V růžovém formuláři máte uvést měsíc, ZA který bylo sraženo. V ř. 6 bude daň z výplat za červen (vyplacených v červenci).

U zálohové daně nechávám volné jenom čj. ve sloupci 3, u srážkové daně jenom čj. ve sloupci 7, jinak doplňuji nulami. Ale myslím, že je jedno, jestli nevyplněná políčka proškrtáte, vyplníte nulami, nebo je necháte prázdné. Hlavní je, že jste odevzdali vyúčtování.
IP zaznamenána

terezaf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE PŘI DPP
« Odpověď #8 kdy: Leden 30, 2013 »

Děkuji mockrát!
IP zaznamenána

jasy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE PŘI DPP
« Odpověď #9 kdy: Únor 11, 2013 »

Dobrý den, v minulém roce jsme měli podepsanou dohodu o provedení práce s důchodkyní, podepsala u nás prohlášení. Vydělávala pouze 1200,- měsíčně. Našla jsem, že se má vyplnit vyúčtování daně z příjmů, ale nevím termín do kterého se má vuúčtování podat. ( našla jsem dvě informace - 20.2.2013 a 1.3.2013)
A také si nejsem jistá, zda mám ve vyúčtování tuto paní vyplňovat jako zaměstnance ( šlo o dohodu o provedení práce..)
děkuji za radu, Jana
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE PŘI DPP
« Odpověď #10 kdy: Únor 12, 2013 »

Pokud se jednalo o zálohovou daň, pak vyplňujete.
Termín odevzdání : 01.03.2013, pokud odevzdáte elektronicky pak do 20.03.2013.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE PŘI DPP
« Odpověď #11 kdy: Únor 12, 2013 »

Upřesním : o zálohovou daň se jednalo, paní podepsala prohlášení.
IP zaznamenána

Mijula

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE PŘI DPP
« Odpověď #12 kdy: Březen 01, 2013 »

Zdravím,
moc prosím o radu, kamarád-podnikatel, plátce dph, se rozhodl zaměstnávat studenty na DPP, do 300 hod. ročně, příjmy nižší než 10 000,- pokud podepíší Prohlášení poplatníka a odevzdají potvrzení o studiu, do kdy je nutné tyto dokumenty odevzdat FÚ? Popřípadě, jaké další povinnosti kamarád má?
Děkuji mnohokrát :-)
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE PŘI DPP
« Odpověď #13 kdy: Březen 01, 2013 »

Dobrý den, podepsané prohlášení poplatníka a doklad o studiu nikam neodevzdáváte, ale uchováváte ve firmě. Jen na začátku každého roku vyplníte a odevzdáte vyúčtování zálohové daně na fú.
Také by jste za dohodáře měli platit zákonné pojištění za zaměstnance.
A od dubna platí povinnost lékařské prohlídky i pro dohody o provedení práce. Jana
IP zaznamenána

Merit

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE PŘI DPP
« Odpověď #14 kdy: Duben 03, 2013 »

Takže pokud to chápu dobře, tak pokud mám brigádníka na DPP (daň odváděna srážkou), měsíční příjem do 4000Kč, nemusím ho hlásit na OSSZ? Nebo ho přihlásit musím? Děkuji.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2