Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nespolehlivý plátce, zveřejnění bank. čísel - jen pro plátce DPH?  (Přečteno 3152 krát)

MonikaHa

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 107

Dobrý den, paní Zdeno, prosím o radu. Platí např. pro OSVČ -  neplátce DPH (vede DE, další uplatňuje výdaje paušálem) povinnost sledovat, zda nakupuji od nespolehlivého plátce nebo zda mu neplatí na jiný než zveřejněný účet? Může se tedy i OSVČ neplátce DPH dostat do situace, kdy bude jako příjemce ručit za přijaté zdanitelné plnění?
Děkuji za radu, hezký den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Dobrý večer, paní Moniko. Neplátce za neodvedenou daň neručí. Ručení platí pouze pro plátce DPH.
IP zaznamenána

MonikaHa

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 107

Děkuji za tuto i za všechny ostatní předchozí odpovědi :-)    Prosím, takže neplátci nemusí zveřejnit FÚ do 28.2.2013 svá čísla bankovních účtů?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Ne, neplátci nemusí.

(Plátci mohou sdělit finančnímu úřadu, že si nepřejí, aby bylo jejich číslo zvěřejněno.)
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387

Dobrý den, dnes pošta doručila několik dopisů různého znění, ale pointa stejná, podepsat dodavateli používaná čísla účtů, s dovětkem, že případné změny účtů firmě neprodleně nahlásíme, že se k tomu přímo zavazujeme. Můj názor je, že když se rozhodnu za 5 roků změnit účty k podnikání, tak si přece nebudu pamatovat, komu jsem kdy závazně podepsala změny hlásit.
A čísla účtů si máme každý ověřovat na příslušných stránkách, ne se \"krýt\" podepsaným papírem.
Je to ve stylu \"dej blbci papír, a on vymyslí lejstro\", nebo mi unikla zásadní informace o písemné podobě? Díky, Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Dodavateli bych nic nesdělovala, možná odběrateli. Jestli je chcete nadzvednout, tak jim pošlete dopis stejného znění, vždyť ručitelem budete Vy.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387

Paní Zdeno děkuji za názor, přijde mi to prostě zbytečné. Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Podle mého názoru to není prostě zbytečné, je to naprostý nesmysl. Proč byste měla dodavatelům psát, jaké účty používáte a hlásit jim změny, když nebudou platit oni Vám (i když by to zajisté bylo příjemné), nýbrž Vy jim?
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387

No právě, máme stejný názor, díky.
I potvrzovat toto odběrateli mi přijde taky celkem zbytečné, nevím, zda by takový podepsaný papír obstál, kdyby firma změnila účet, na fú toto oznámila, ale odběrateli ne.  
Pěkný večer, Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Odběratel si musí ověřit číslo účtu na oficiálních webových stránkách. Pochybuji, že by obstál podepsaný papír.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387

Dobrý den, tak si to také myslím, zákon říká ověřit na stránkách, ne se jistit papírem, díky, Jana
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135

prosím o info, pokud v registru není číslo účtu zveřejnéně, protože nebylo nahlášené, co s tím, několik fa jsem jedné firmě uhradila, protože jsem to bohužel nezkoumala. děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

GFŘ slíbilo, že správce daně nebude vyzývat k úhradě ručitele, kterému vzniklo ručení z důvodu úhrady na nezveřejněný účet do 30.9.2013.
Informace zde: http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/legislativa_metodika_21153.html
IP zaznamenána
Stran: [1]