Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zdravotní pojištění  (Přečteno 4111 krát)

EvaS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Zdravotní pojištění
« kdy: Září 30, 2012 »

Od 1.10.2012 mi byla pracovní smlouva na dobu neurčitou  změněna na Dohodu o pracovní činnosti na dobu určitou (výdělek do 5000,-Kč měsíčně). Do tohoto data za mě zaměstnavatel platil zdravotní a sociální pojištění. Nemám žádný jiný příjem, nejsem evidován na ÚP. Musím se nyní přihlásit ke zdravotní pojišťovně jako osoba bez zdanitelných příjmů? Jaká mám práva a povinnosti vůči státu? Je mi 29 let, bydlím s rodiči.
Za radu děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zdravotní pojištění
« Odpověď #1 kdy: Říjen 01, 2012 »

Pokud odměna za dohodu o pracovní činnosti dosáhne 2.500,- Kč měsíčně, tak zdravotní pojištění odvede zaměstnavatel. Měl by odvést pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu (z min. mzdy). Pokud byste měla v některém měsíci odměnu nižší nebo žádnou, tak se přihlaste u své zdravotní pojišťovny jako osoba bez zdanitelných příjmů a plaťte pojistné ve výši 1.080,- Kč měsíčně.
IP zaznamenána

EvaS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Zdravotní pojištění
« Odpověď #2 kdy: Říjen 04, 2012 »

Pokud od 1.10.2012 jsem zaměstnán na dohodu o pracovní činnosti, a výdělek nebude vyšší jak 2500,- Kč, do kdy se musím přihlásit na zdravotní pojišťovnu?
Za odpověď děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zdravotní pojištění
« Odpověď #3 kdy: Říjen 04, 2012 »

Jestliže už předem víte, že v říjnu budete osobou bez zdanitelných příjmů, tak byste se měl hlásit do 8. října. Pojistné je splatné do 8. listopadu.
IP zaznamenána

Lolova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Zdravotní pojištění
« Odpověď #4 kdy: Únor 21, 2013 »

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli příjmy a výdaje uváděné do přehledu OSVČ pro zdravotní pojišťovnu se mají upravit (snížit) pokud část příjmů a výdajů převádím na spoluracující osobu nebo je spolupracující osobou převedeno na mne.
Přdem velice děkuji
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Zdravotní pojištění
« Odpověď #5 kdy: Únor 21, 2013 »

Ano, Vy ve svém Přehledu uvedete svůj podíl ze spolupráce a spol.osoba ve svém Přehledu částky, které na ni převádíte a naopak.
IP zaznamenána

Lolova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Zdravotní pojištění
« Odpověď #6 kdy: Únor 21, 2013 »

Moc děkuji Jaromíro.
IP zaznamenána

Lolova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Zdravotní pojištění
« Odpověď #7 kdy: Únor 21, 2013 »

Ráda bych se ještě zeptala, zda pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění se připočítává k příjmům z podnikání i úhrn částek zvyšující rozdíl mezi příjmy a výdaji (řádek 105 přílohy 1 přiznání k dani). Tato částka vznikla tak, že jsem bezplatně převedla část zboží na mého manžela. Zvyšuje se mi tím příjem a tedy i zdravotní a sociální?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zdravotní pojištění
« Odpověď #8 kdy: Únor 21, 2013 »

Pro SP ano (vypočítáváte z daňového základu), pro ZP ne (vypočítáváte z rozdílu příjmů a výdajů, úpravy základu daně nejsou příjmem ani výdajem).
IP zaznamenána

Lolova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Zdravotní pojištění
« Odpověď #9 kdy: Únor 22, 2013 »

Moc děkuji Zdeno, velmi jste mi pomohla. Jana
IP zaznamenána

vendula27

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Zdravotní pojištění
« Odpověď #10 kdy: Duben 14, 2013 »

Dobrý den, jaké se platí zdravotní pojištění za zaměstnance na poloviční úvazek a minimální mzdu, t.j. 4000 Kč?
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zdravotní pojištění
« Odpověď #11 kdy: Duben 14, 2013 »

Pokud je plátcem pojistného i stát, tak se odvádí ZP ze 4 tis. Kč. Pokud ne, tak odvod pojistného z minimální mzdy 8 tis. Kč, minimální pojistné 1.080,- Kč.
IP zaznamenána

marie388

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 68
Zdravotní pojištění
« Odpověď #12 kdy: Květen 07, 2013 »

Dobrý den, prosím o radu, zaměstnankyně je zaměstnána na 4 hodiny denně za 4 000,- Kč. Zadávala jsem si dřívější výplaty,
níže vypočtená je za 3/2013.
Když počítám mzdu:  základ 4000,- + 2228,- Kč odměna
                                hrubá mzda  6 228,- Kč
                                sociální 405,- Kč
                                zdravotní  360,- (platí celé zaměstnavatel z 8 000,- Kč)
                                Zaměstnavatel platí 2277,- Kč
                                základ daně 8 505  (8600,-)
                                daň 1290,- Kč (sleva 1290,-)
                                čistá mzda 5463,-
Takto to mám já, teď jsem převzala mzdy od jiné účetní a tam jí to vychází takto:
                               hrubá mzda 6 228,- Kč
                               zdravotní a sociální (360 + 405,-)
                               pak tam má zvýšení základu 3939 a základ daně 9 402 (to nechápu proč to tak je)
                               pak ji tam vychází daň 1470 (sleva 1470)
Jelikož se s paní účetní nedomluvím, tak nevím, jak teď s tím.
Zkusí mi to někdo vysvětlit, co dělám špatně, že mi to s ní nesedí, to přeci nejde. Děkuji moc za vysvětlení.
Nebo je tam nějaký zádrhel v tom polovičním úvazku. M.
IP zaznamenána
Stran: [1]