Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zaměstnání a OSVČ  (Přečteno 1201 krát)

heha1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
zaměstnání a OSVČ
« kdy: Srpen 28, 2012 »

Dobrý den,
já už jsem z toho úplně tumpachová. Můj manžel má částečnou invaliditu, je zaměstnán na částečný úvazek a od srpna je zároveň i OSVČ vedlejší. Předpokládám že si bude podávat daňové přiznání sám (zatím to dělal vždy jeho zaměstnavatel) a proto požádá zaměstnavatele o potvrzení příjmů. Může si manžel uplatnit v daňovém přiznání slevu na polatníka a slevu na invaliditu za celý rok (když zaměstnání vykonává celý rok, ale OSVČ vedlejší je jenom půl roku)? Nebo je to tak že zaměstnavatel za něj podá daňové přiznání (za zaměstnání) a manžel si podá daňové přiznání z podnikání...... Kdykoliv už si myslím že se v tom začínám orientovat aspoň trochu, tak se to celé nějak zamotá. Předem moc děkuji za vyjasnění, protože já si pořád myslím, že daňové přiznání může podávat jenom jedno, kde se uvede jak zaměstnání tak příjmy z podnikání.....ale jistota je jistota a proto se ptám.
Díky Helena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zaměstnání a OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Srpen 28, 2012 »

Pokud bude manžel mít příjmy z podnikání (příjem před odečtením výdajů) vyšší než 6.000,- Kč, tak si bude muset sám podat daňové přiznání. Oznámí zaměstnavateli, že nežádá o roční zúčtování daně a požádá jej o potvrzení o výši příjmů ze zaměstnání a sražených zálohách. Veškeré své příjmy (ze zaměstnání i z podnikání, případně další příjmy, pokud nějaké bude mít) pak zdaní v jednom daňovém přiznání. V přiznání si bude moci uplatnit celoroční slevu na poplatníka, na invaliditu (na děti, na manželku ....). Skutečnost, že podnikal jen půl roku, nehraje žádnou roli. Nemusíte se obávat, že by slevy byly uplatněny dvakrát, u zaměstnavatele byly během roku použity jen pro účely výpočtu ZÁLOH na daň.
IP zaznamenána

heha1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
zaměstnání a OSVČ
« Odpověď #2 kdy: Srpen 29, 2012 »

Paní Zdeno strašně moc a moc Vám děkuji. Takže má prvotní doměnka, že si daňové přiznání podává sám byla správná (než jsem se do toho zamotala.....) a hlavně jsem si nebyla jsitá jak s tou slevou na poplatníka. Moc jste mi pomohla, díky ještě jednou.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zaměstnání a OSVČ
« Odpověď #3 kdy: Srpen 29, 2012 »

Ano, Vaše prvotní domněnka byla správná. Čím víc člověk přemýšlí, tím víc se zamotává, to asi známe všichni. Jsem ráda, že jsem mohla pomoci.
IP zaznamenána
Stran: [1]