Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Začátek podnikání  (Přečteno 1821 krát)

toma.pavel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Začátek podnikání
« kdy: Červenec 29, 2012 »

Dobrý den,

začíná, podnikat ve volné živnosti obchodu a služeb s IČ a chtěl jsem se zeptat, jaké mohu uplatňovat náklady. Chystám se koupit auto, mobil a počítač případně vybavení kanceláři.

Pokud budu chtít tyto věci uplatnit v účtnictví, jaké doklady mám uschovávat.

U automobilu si nejsem jistý, jakým způsobem se zaúčtovává, uplatňují pohonné hmoty do nákladů a hlavně, jestli je tato varianta vhodnější, než používání k podnikání automobil v osobním vlastnictví.

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Začátek podnikání
« Odpověď #1 kdy: Červenec 30, 2012 »

Dobrý den, výdaje můžete uplatňovat buď skutečné, či procentem z příjmů, ve Vašem případě tuším 60% z příjmů.
Rozhodnutí na způsobu uplatnění výdajů bych nechala na konec roku, budete znát své skutečné příjmy, pak můžete přepočítat, co vyjde líp.  
Při uplatňování skutečných výdajů schovávat všechny doklady, faktury, paragony, stvrzenky.
Auto je tematika docela složitá, záleží, zda koupíte  a uhradíte celé, či na úvěr nebo leasing.
Je to na posezení s účetní, těžko se vše vypisuje, no ptejte se konkrétně, odpověď tu většinou dostanete.
Hodně štěstí,  Jana
IP zaznamenána

toma.pavel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Začátek podnikání
« Odpověď #2 kdy: Červenec 30, 2012 »

Dobrý den,

předem děkuji za odpověď. Automobil budu hradit celý, odhadnutá cena na 63000 Kč vč. DPH, r. 2007, spotřeba 8l.

Pokud budete vědět, budu rád za odpověď.

S pozdravem,

Pavel Toman
IP zaznamenána

L.I.Z

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Začátek podnikání
« Odpověď #3 kdy: Srpen 01, 2012 »

Dobrý večer.Ráda bych se zeptala na pár věcí,jestli mi poradíte.Přemýšlím ,že bych si otevřela psí hotel ,ale vůbec mi není jasné,co to obnáší ohledně úřadů.Mám své kadeřnictví,ale tohle je úplně něco jiného,tak bych se chtěla poradit.Nevím jestli to spadá pod volnou činnost nebo už živnost?Myslíte si,že bude potřeba souhlas okolních sousedů z baráčků k tomuto podnikání.Děkuji za radu a odpověd.DF
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Začátek podnikání
« Odpověď #4 kdy: Srpen 02, 2012 »

Dobrý den, pane Tomane, pokud budete uplatňovat výdaje skutečné, a auto bude vloženo do majetku firmy,
budete auto 5 roků odepisovat. Také se musíte přihlásit na fú k silniční dani a platit zálohy.
Výdaje na auto můžete uplatňovat buď paušálem a nebo výdaje skutečné. Co vyjde líp.
Také veškeré opravy týkající se auta mohou jít do výdajů.
Pokud budete uplaňovat výdaje procentem z příjmů, tak bych auto do majetku nevkládala a ani se nehlásila k silniční dani.
Snad Vám někdo písne víc. Je to téma široké na dlouhé psaní... Jana
IP zaznamenána
Stran: [1]