Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dohoda o provedení práce-rodina  (Přečteno 1601 krát)

tomajda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Dohoda o provedení práce-rodina
« kdy: Červen 25, 2012 »

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jak je to s dohodou o provedení práce, která je vykonávána u rodiny. Musí být vyplácena mzda, když je to jen výpomoc v rodině. Jsem vedená na úřadu práce, ale rodina potřebuje v době dovolených pomoci v obchodě. Sepsala se dohoda o prov.pr., ale nechci aby rodina za mě musela něco odvádět. Je to možné? Děkuji, hezký den Tomášková
IP zaznamenána

ivzez

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 72
Dohoda o provedení práce-rodina
« Odpověď #1 kdy: Červenec 05, 2012 »

Uchazeči o zaměstnání smějí vykonávat pouze tzv. nekolidující zaměstnání s odměnou do 4.000 Kč měsíčně. Jsou povinni vznik zaměstnání oznámit a doložit úřadu práce nejpozději v den nástupu do zaměstnání a každý měsíc pak dokládají potvrzení o výši odměny. (viz Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání - http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch)

Pokud by odměna měla být více než 4.000 Kč, bylo by podle mne rozumnější ukončit na vlastní žádost registraci na úřadu práce (stejně by Vás vyřadili) a po skončení se znovu zaregistrovat.

---
Nepřesáhne-li práce 300 hodin v kalendářním roce, můžete pracovat na dohodu o provedení práce (DPP) a nepřesáhne-li odměna 10.000 Kč za měsíc, nebude podléhat odvodům na zdravotní a sociální pojištění. Dań se ale odvést musí.
IP zaznamenána

ivzez

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 72
Dohoda o provedení práce-rodina
« Odpověď #2 kdy: Červenec 05, 2012 »

Citace: tomajda
Musí být vyplácena mzda, když je to jen výpomoc v rodině.
Podle mého názoru můžete rodině vypomoci bez nároku na odměnu (u dohod nejde o mzdu). V takovém případě by ale podle mne bylo lepší neuzavírat DPP, ale písemnou dohodu o výpomoci a výslovně uvést, že jde o výpomoc bez odměny.

Nepůjde-li o DPP, nemusela byste ani úřadu práce nic oznamovat.
IP zaznamenána
Stran: [1]