Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Skladová evidence při hostinské činnosti  (Přečteno 4320 krát)

Lucie123

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Skladová evidence při hostinské činnosti
« kdy: Květen 30, 2012 »

Dobrý den paní Zdeno,
byla bych ráda, kdyby ste mi poradila.
Podnikám první rok v hostinské činnosti - jedná se o letní zahrádku, po sezóně mám v úmyslu živnost ukončit a jít na ÚP, pokud nenajdu zaměstnání. Nejsem plátce DPH.
1) musím povinně vést skladovou evidenci? (nakupuji a prodávám lahvové nápoje, točené pivo, různé cukrovinky, smažím hranolky), působím jen na provozovně, sklad v podstatě nemám, vše nakupuji operativně. Nebo můžu sklad vypustit a schovávat pouze doklady o příjmech a výdajích? Musím do daňového přiznání nějak započítat neprodané zboží,které mi po ukončení živnosti zůstane?
2) jako doklad o příjmu stačí sestava z pokladny, kde jsou natipovány v číselné řadě mé prodeje? a pokladnu uzavírat např. každý týden?
3) kvůli nahrání pokladního softwaru jsem koupila notebook s příslušenstvím za 15000Kč a výdaje zahrnula do daňové evidence. Budu muset nějak dodanit tento notebook, když po sezoně živnost ukončím a notebook mi zůstane?
3) Zahrádku mám v pronájmu a dokupovala jsem naké stoly a židle na sesezní (cca 15000Kč). Mohu si tyto náklady odečíst? co po sezoně, když ukončím živnost a židle i stůl bych si chtěla nechat?
4)vlastím auto, které ale nechci zahrnovat do majetku. Mohu si sama na sebe uplatňovat cesťáky, když jezdím na nákupy zboží? 3,70Kč náhrada za kilometr + průměrná spotřeba PHM (lístky za benzin zatím pouze schovávám a uvidím, co mi vyjde lépe, jestli skutečná nebo průměrná spotřeba)
5) Můj muž je OSVČ. přibližuje dřevo traktorem. Traktor parkuje na dvorku před domem a tento dvorek je ve vlastnictví jeho otce. V letošním roce jsme se rozhodli udělat nový plot na tomto pozemku. Můžeme si odečíst výdaje v daň.ev. za tento nový plot?

Děkuji moc za vaši odpověď. Lucie
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Skladová evidence při hostinské činnosti
« Odpověď #1 kdy: Květen 30, 2012 »

1) Jestli máte málo položek, tak byste snad mohla sklad vypustit. Podle mého názoru postačí kontrola korunou (na faktury nebo na dodací listy se poznamenají prodejní ceny zboží a materiálu, pokud tyto částky sečtete a odečtete tržby a případné slevy, tak byste měla znát hodnotu konečného stavu zásob v prodejních cenách). Na konci roku udělejte fyzickou inventuru a porovnejte s vypočítanou částkou, měla byste se sejít. Archivujte si ceníky a kalkulace cen jídla.

Pokud přerušíte činnost a neobnovíte ji do termínu pro podání daňového přiznání za rok 2012, tak v daňovém přiznání zvýšíte základ daně o cenu neprodaného zboží.

2) Stačí sestava z pokladny. Pokladnu bych uzavírala denně, do DE stačí uvést příjmy souhrnně třeba jednou za měsíc.  

3) Záleží na Vás, zda veškeré náklady na pořízení uvedených předmětů obhájíte v plné výši jako výdaj nutný k dosažení příjmů. Notebook za 15 tisíc, který sloužil jen pro nahrání SW, bych uplatnila maximálně z 50% s tím, že je určen i pro osobní potřebu. Stolek a židle bych nyní uplatnila v plné výši s tím, že pokud se rozhodnete, že je budete po skončení podnikání využívat pro osobní potřeby, tak můžete v daňovém přiznání zvýšit základ daně, například o 30% jejich ceny. Druhou možností je, že nyní uplatníte výdaje v plné výši a při ukončení činnosti provedete výprodej nepotřebných předmětů (prodej z OM bude příjmem z podnikání, prodej po ukončení činnosti bude ostatním příjmem podle § 10 ZDP), nespojené osobě můžete prodat za zlomek pořizovací ceny.

4) Můžete si uplatňovat cesťáky, nebo použít paušální výdaj na dopravu. http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php
Nezapomeňte na silniční daň. http://www.jakpodnikat.cz/silnicni-dan.php
U auta nevloženého do OM nemůžete uplatňovat skutečnou spotřebu. Lístky na benzín slouží pouze k doložení ceny při výpočtu náhrady za spotřebované PHM, pokud chcete použít cenu vyšší než vyhlášenou
http://www.jakpodnikat.cz/prumerne-ceny-phm.php

5) Ne.
IP zaznamenána

Lucie123

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Skladová evidence při hostinské činnosti
« Odpověď #2 kdy: Květen 30, 2012 »

Moc Vám děkuji za rychlou odpověď. Např. na silniční daň jsem si vůbec nevzpomněla..
IP zaznamenána

Lucie123

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Skladová evidence při hostinské činnosti
« Odpověď #3 kdy: Květen 31, 2012 »

Dobrý den, já jsem si ještě trošku zapřemýšlela nad tím skladem. U restaurací atp. není možno zboží dávat rovnou do spotřeby, vést je metodou B? Otevřela jsem 1.5. a skladovou evidenci vedu, ale víte jak to je, někdo si objedná colu, pak ji vymění za tonika...takže zůstatky nesedí už teď. U daň. přiznání navýším příjem dle par.7 v příloze 1 na řádku 101 o hodnotu neprodaného zboží v nákupní ceně a pak ještě asi doplním do tabulky na druhé straně přílohy, že? Rozdíl ve fyzické a účetní inventuře vypořádám prosím jak? Děkuji Vám mnohokrát.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Skladová evidence při hostinské činnosti
« Odpověď #4 kdy: Květen 31, 2012 »

Proč metoda B, vedete účetnictví?
IP zaznamenána

Lucie123

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Skladová evidence při hostinské činnosti
« Odpověď #5 kdy: Červen 01, 2012 »

Nene, nevedu účetnictví. Schovávám lístky do daňové evidence a pak uvidím, co vyjde lépe. Jestli DE, nebo 80%náklady paušálem. Metodu B jsem zmínila proto, že takhle se v účetnictví dává materiál, zboží atd. přímo do spotřeby a sklady se vůbec nevedou. Já bych se té skladové evidenci chtěla vyhnout a jak jste psala tu kontrolu korunou, to mi přijde taky docela časově náročné. Většinou jsem tam sama, takže vést sklad jen proto, abych věděla, že mi tam nějaká brigádnice něco nekrade..prostě pořád přemýšlím nad tím, jestli je povinnost sklad nebo tu kontrolu korunou dělat. Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Skladová evidence při hostinské činnosti
« Odpověď #6 kdy: Červen 03, 2012 »

Při účtování metodou B se také vede skladová evidence. Vždyť musíte provést inventarizaci a s čím byste porovnávala fyzický stav? Totéž platí pro DE.

Hodnotu neprodaného zboží (v pořizovací ceně) uvedete v tabulce E jako úpravu zvyšující rozdíl mezi příjmy a výdaji a přenesete do řádku 105.

Inventarizační rozdíl vypořádáte buď v daňové evidenci (snížíte daňové výdaje nebo zvýšíte daňové příjmy) nebo můžete provést úpravu základu daně v tabulce E.
IP zaznamenána

Lucie123

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Skladová evidence při hostinské činnosti
« Odpověď #7 kdy: Červen 04, 2012 »

Děkuji vám moc za ochotu.
IP zaznamenána
Stran: [1]