Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vyřazení os. auta z os. majetku, DPFO a DPH  (Přečteno 1440 krát)

vaseku

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den, jsem živnostník, plátce DPH, výdaje pro DPFO uplatňuji paušálem (v letech 2010 a 2011). Osobní auto v OM má zůst. cenu 79200.-, v lednu 2012 jsem je vyřadil z OM a časem prodám bratrovi. Při nákupu v r. 2008 za 165000.- jsem neuplatnil vrácení DPH.
1) Budu platit DPH v 1Q 2012 z ceny obvyklé nebo zůstatkové nebo nebudu platit DPH vůbec?
2) Auto prodám bratrovi třeba za 3 roky - příjem dám do §10? Platit budu DPFO z ceny obvyklé nebo zůstatkové? Kdybych auto bratrovi daroval, nebyl by tím problém vyřešen?

Děkuji velmi za odpověď a dodávám, že Vaše rubrika (i všechny ostatní) je opravdu skvělá a je to velká pomoc v podnikání - Václav :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vyřazení os. auta z os. majetku, DPFO a DPH
« Odpověď #1 kdy: Duben 15, 2012 »

1) Jestliže jste neuplatnil nárok na odpočet při pořízení auta (ani při případném technickém zhodnocení), tak při jeho vyřazení do osobního užívání nemusíte odvést DPH, neboť jste neuskutečnil zdanitelné plnění (§ 13/5 zákona o DPH).

2) Poplatník, který uplatňuje výdaje procentem z příjmů, nemá podle ustanovení § 4/4 ZDP obchodní majetek. Z pohledu daně z příjmů se tedy auto vyřadilo z obchodního majetku 31.12.2009. Pokud byste auto prodal po 1.1.2015, tak příjem nebudete zdaňovat. Pokud prodáte dříve, tak zdaníte jako ostatní příjmy podle § 10 ZDP. Příjmem bude prodejní cena, do výdajů si uplatníte zůstatkovou cenu auta. Dále můžete uplatnit veškeré prokazatelné výdaje, které jste vynaložil na opravy auta, a výdaje spojené s jeho prodejem, například provizi autobazaru.
Darováním je problém vyřešen. Darování je bezúplatné, nemáte příjem, nemáte co přiznávat. Darování mezi sourozenci je osvobozeno od daně darovací.

Děkujeme za pochvalu:-)
IP zaznamenána

vaseku

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Vyřazení os. auta z os. majetku, DPFO a DPH
« Odpověď #2 kdy: Duben 16, 2012 »

Dobrý den, děkuji velmi za jasnou odpověď, je to velká pomoc - Václav
IP zaznamenána
Stran: [1]