Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Student-OSVČ Hostinská činnost  (Přečteno 2140 krát)

lukasmartinek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Student-OSVČ Hostinská činnost
« kdy: Březen 10, 2012 »

Dobrý den,

byl bych vám moc vděčný, kdyby jste mi kdokoliv odpověděl na mých pár otázek týkajících se - podnikání v hostinské činnosti jako student do 26 let.

Moje situace:

ŽL jsem si založil 10/2011, ale to jsem ještě nezačal podnikat, jelikož jsem ještě neměl nahlášenou (ani jsem ještě neměl) provozovnu, provozovnu jsem si otevřel a nahlásil až 1/2012 - Tak se chci zeptat, zda-li začátek mého podnikání a s tím související povinnosti platit/neplatit pojištění je od okamžiku vydání ŽL nebo nahlášení provozovny? (jelikož jsem začal podnikat - soustavně provádět výdělečnou činnost.. až v té provozovně).

A druhá otázka je, při založení ŽL, tedy toho 10/2011 mě automaticky přihlásili na finanční úřad, přišel mi i dopis s DIČem, ale nedošel jsem tam a nepředložil jim potvrzení o studiu - Tak se chci zeptat, zda-li můžu teď do konce března dodatečně předložit potvrzení o studiu, jelikož jsem neplatil žádné zálohy a nenahlásil včas, že jsem student, hrozí mi nějaké postih?

Předem děkuji za odpověď
Lukáš M.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Student-OSVČ Hostinská činnost
« Odpověď #1 kdy: Březen 10, 2012 »

1) Pojistné platíte od chvíle, kdy oznámíte na OSSZ a své zdravotní pojišťovně zahájení výkonu samostatné výdělečné činnosti. Zahájení se oznamuje buď prostřednictvím jednotného registračního formuláře při vyřizování živnosti, nebo později samostatným oznámením. Předpokládám, že jste zahájil výkon činnosti až při otevření provozovny, tedy v lednu 2012. Pokud jste nevyužil jednotného registračního formuláře a neoznámil jste zahájení činnosti od 10/2011, tak oznamte na OSSZ a ZP zahájení činnosti od 01/2012.

2) Pokud si nebudete v daňovém přiznání uplatňovat slevu na dani za vlastní studium, tak finanční úřad nevyžaduje žádné potvrzení o studiu a je mu celkem jedno, zda studujete či nikoliv.
IP zaznamenána

lukasmartinek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Student-OSVČ Hostinská činnost
« Odpověď #2 kdy: Březen 10, 2012 »

Dobrý den,

moc Vám děkuji za odpověď,

jen doplním ještě otázku..

Vyplńoval jsem jednotný registrační formulář na živnostenském úřadě, kde jsem říkal, že jsem studen (což asi nehraje žádnou roli)

Mě totiž zmátlo to, že mám napsáno v:

Živnostenský list - VZNIK OPRÁVNĚNÍ 10.2011
Zápis údajů o provozovně - ZAHÁJENÍ PROVOZOVÁNÍ ŽIVNOSTI DNE 1/2012

Tak jsem myslel, že to zahájení provozování živnosti je začátek podnikání - tudíž povinnost platit zálohy atd atd nebo se pletu?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Student-OSVČ Hostinská činnost
« Odpověď #3 kdy: Březen 10, 2012 »

Rozhodující je, zda jste v jednotném registračním formuláři vyplnil i části C a D = oznámení správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně a jaké jste tam uvedl datum. Pokud jste oznámil zahájení činnosti od 10/2011, tak vás berou jako že jste podnikal (i když jste zatím neměl kde). Pokud jste neoznámil zahájení činnosti, tak si myslí, že zatím máte jenom živnostenské oprávnění a dosud jste nezahájil činnost.
IP zaznamenána

lukasmartinek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Student-OSVČ Hostinská činnost
« Odpověď #4 kdy: Březen 10, 2012 »

Opět Vám moc děkuji za odpověď a nyní již poslední otázka, na všechny mé předchozí jste mi srozumitelně odpověděla, jen se chci ještě  zeptat - Pokud jsem nevyplnil další části pro zdrav. ani soc. pojištění a ani během ohlášení provozovny a ani jsem tam doteď bohužel nebyl a zajdu tam hned v pondělí, budou tedy předpokládat zahájení činnosti od 1/2012? Jak je uvedeno v tom ohlášení provozovny (ZAHÁJENÍ PROVOZOVÁNÍ ŽIVNOSTI DNE 1/2012). A také zda-mi uznají, že s více než měsíčním zpožděním dodám potvrzení o studium a také jestli budu mít nějaký postih, že jsem za minulý měsíc (vlastně ani jednou) nezaplatil zálohu.

Předem děkuji za odpověď
Lukáš
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Student-OSVČ Hostinská činnost
« Odpověď #5 kdy: Březen 10, 2012 »

Nic nepředpokládají, nemají čas ani potřebu šmírovat v živnostenském rejstříku:-) Oznamovací povinnost má ze zákona pojištěnec. Do 8 dnů od skutečného zahájení činnosti jste měl podat oznámení své zdravotní pojišťovně. Na OSSZ stačí oznámit do 8. dne následujícího měsíce.

Zajděte tam co nejdříve a oznamte, že jste v lednu 2012 zahájil činnost. Oznámení podáte o trošku později, než jste měl, ale za to Vám nikdo hlavu neutrhne.

Jestliže jste zahájil činnost až v roce 2012, tak je na potvrzení o studiu dost času (na OSSZ stačí dodat až měsíc po podání přehledu za rok 2012), ale jestli je máte, tak je hned odevzdejte. Jako student nemusíte v prvním roce podnikání platit žádné zálohy.
IP zaznamenána
Stran: [1]